وزیر اقتصاد ایران در نشست گروه 24 مطرح کرد:ابزار نگرانی از سرایت بحران منطقه یورو به کل جهان

وزیر اقتصاد ایران در نشست گروه 24 مطرح کرد:ابزار نگرانی از سرایت بحران منطقه یورو به کل جهان
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در جمع وزرای گروه 24 در حاشیه اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین¬المللی پول گفت: سال گذشته بحران اقتصادی باعث ایجاد بی ثباتی زیادی شد اما اکنون آنچه باید حتی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد افزایش بحران در منطقه یورو و سرایت آن به بقیه جهان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،حسینی افزود: ریسک بحران بدهی حاکمیتی اروپا با ریسکهای دیگر به ویژه بی ثباتی، کمبود نفت و نوسانات بازار نفت در هم آمیخته است. این وضعیت به دلیل مداخلات سیاسی و متاسفانه به دلیل به کار گرفتن ابزار اقتصادی برای مقاصد سیاسی رخ داده است. به عنوان مثال تحمیل تحریم¬های غیر منصفانه بر نظام بانکی و صادرات نفت ایران، نتیجه ای جز بی ثباتی بیشتر در بازار انرژی به ارمغان نیاورده است. این دغدغه به صراحت در گزارش صندوق بین المللی پول در مورد چشم انداز اقتصاد جهانی منعکس شده و مناسب است گروه 24 نیز به آن توجه ویژه داشته باشد.     

عضو هیات عامل بانک جهانی ادامه داد: ما اکنون در وضعیتی هستیم که سهم و نقش کشورهای در حال توسعه در نهاد های توسعه¬ای چند جانبه در حال افزایش است و لازم است فرایند تصمیم گیری آنها بهبود پیدا کند. در این ارتباط دو موضوع مهم وجود دارد. اول؛ سهم و صدای کشورهای در حال توسعه باید به سطحی برسد که احساس مشارکت منصفانه ایجاد شود. دوم؛ همزمان با آن لازم است این نهادها استفلال در تصمیم گیری¬شان را از طریق تقویت تحلیل اجتماعی، اقتصادی و فنی بهبود بخشند تا بتوانند فشارهای سیاسی بر مدیریت این نهادها را کاهش دهند.

وی با اشاره به  آغاز به کار قعالیت رییس جدید بانک جهانی گفت: ما علایم فرایند انتخاب دموکراتیک روسای نهادهای بین المللی را شاهدیم و امیدواریم رییس جدید بانک با همکاری مدیران اجرایی بر اساس اصول حاکمیت شرکتی سند همکاری های راهبردی جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار دهد. موضوعی که مدت مدیدی است به تعویق افتاده است.

حسینی در پایان با اعلام حمایت همه جانبه از برنامه های کاهش فقر و ابراز نگرانی از افزایش فاصله فقرا و ثروتمندان در سطح جهانی پیشنهاد داد که گروه 24  نسبت به طراحی برنامه های عملی اقدام نموده و آنها را در دستور کار قرار دهد.

 

۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۹:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP