علیشیری در دیدار با معاون وزیر اقتصاد سوریه پیشنهاد داد :همکاری مشترک اقتصادی چهار جانبه ایران ،سوریه ،عراق و لبنان

علیشیری در دیدار با معاون وزیر اقتصاد سوریه پیشنهاد داد :همکاری مشترک اقتصادی چهار جانبه   ایران ،سوریه ،عراق و لبنان
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با معاون وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه بر گسترش همکاریهای اقتصادی دو و چند جانبه منطقه ایی وایجاد منطقه آزاد تجاری بین کشورهای ایران، عراق، سوریه و لبنان تأکید کرد و افزود : ایجاد مناطق آزاد تجاری موجب ارتقای سطح روابط اقتصادی و تجاری بین کشورهای مزبور ،خواهد شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، علیشیری در این دیدار پیشنهاد داد :هدف گذاری نهایی  این همکاریها، باید ایجاد منطقه آزاد تجاری و اقتصادی باشد .
وی تصریح کرد : رسیدن به سطح مبادلات تجاری 4 میلیارد دلاری  بین ایران و سوریه که در ملاقاتهای وزرای دو کشور تفاهم  شده است ،می تواند به عنوان دستور کار دائمی قرار گیرد .
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، افزود : امضای موافقتنامه تجارت آزاد و تعرفه ترجیحی کالا گام بسیار بزرگی بود که بستر مناسبی را برای  همکاریهای تجاری و اقتصادی توسط بخشهای خصوصی دو کشور فراهم کرده است.
علیشیری در عین حال خاطر نشان کرد: برای اجرای موافقتنامه تعرفه ترجیحی باید گردش کار ساده ای فراهم شود که ایجاد پنجره واحد  گمرکی و پایانه های مرزی مشترک ،می تواند سرعت کار را افزایش دهد.
به گفته وی، کمیته سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور نیز از موضوعاتی است که باید به صورت جدی پیگیری شود.
علیشیری در ادامه بر اعلام آمادگی ایران بر انتقال تجربیات  جمهوری اسلامی ایران ،ارائه کمکهای فنی و  برگزاری کارگاههای آموزشی ،در حوزه های سرمایه گذاری خارجی، بازار سرمایه و خصوصی سازی تأکید کرد و افزود: برای اجرایی شدن این برنامه ها، لازم است  کمیته های تخصصی براساس برنامه زمانبندی معین تشکیل شود.
خانم "مها رسلان" معاون وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه در امور همکاریهای بین الملل در این دیدار ضمن استقبال از پیشنهادات مطروحه ، ابراز امیدواری کرد روابط اقتصادی دو کشور هم سطح  با روابط سیاسی افزایش یابد.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالاهای سوریه در تهران که هم اکنون در حال برگزاری است ،به عنوان اولین قدم نقش به سزایی در ارتقای روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایفا می کند.
خانم "مها رسلان" در پایان خاطر نشان کرد: ما آماده هستیم نمایشگاه دائمی محصولات ایران در سوریه یا بالعکس، به صورت سالیانه یا فصلی برگزار شود و همزمان دراین نمایشگاه ها فرصتهای سرمایه گذاری در دو کشور معرفی شود.
لازم به ذکر است  موافقتنامه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی  سوریه پس از تصویب و طی مراحل قانونی در دو کشور از اویل اسفندماه سال 1390 اجرایی شد.

 

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۴:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP