وزیر امور اقتصادی و دارایی ؛ ارتقای تامین مالی از اولویت های اصلی بازار سرمایه است

وزیر امور اقتصادی و دارایی ؛  ارتقای تامین مالی از اولویت های اصلی بازار سرمایه است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، سید شمس الدین حسینی با اشاره به برگزاری همایش تامین مالی در اردیبهشت ماه سال گذشته گفت : ارتقای تامین مالی از اولویت های اصلی بازار سرمایه است و نظام مالی باید با نگاهی یکپارچه ارتقا یابد که در این زمینه نیازمند مشارکت همگان و تحقیق و توسعه تامین مالی بخش خصوصی، عمومی و تعاونی هستیم.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی گفت: برگزاری نمایشگاه فرصتی برای هم افزایی بازار سرمایه، پول و بیمه است. 

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با بیان اینکه برگزاری چنین نمایشگاهی فرصت مغتنمی است تا متولیان اصلی تامین مالی در کشور گرد هم آیند، گفت: در چنین شرایطی می توانیم شاهد هم افزایی بازار سرمایه، پول و صنعت بیمه باشیم.
وی افزود : در سال تولید ملی،حمایت از کار و سرمایه ایرانی و برای اجرای برنامه های اقتصادی کشور این اولویت حساستر و مهمتر می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد : وقتی از ارتقای تامین مالی صحبت می کنیم یعنی حجم و سرعت آن افزایش و هزینه آن کاهش یابد تا شاهد افزایش بهره وری باشیم.

وی خاطر نشان کرد : باید پایه ها و شیوه های تامین مالی و حجم آن رشد کرده و سرعت گردش وجوه بیشتر شود . بر همین اساس است که این نگاه در برنامه پنجم توسعه و بودجه به طور جدی پیگیری می شود.

وی اشاره کرد : ماده های 118 ،128 ،133،214 و 244 قانون برنامه پنجم توسعه بر در خدمت گذاشتن منابع دستگاه های دولتی برای سرمایه گذاری های بخش های خصوصی و عمومی تاکید دارد . در نگاه قانون برنامه پنجم بخش دولتی رقیب بخش خصوصی و تعاونی نیست بلکه شریک این بخش هاست.

وی جنبه دیگر از یکچارچگی تامین مالی را همکاری بخش های مختلف مثل بانک، بیمه و بورس دانست و گفت : در تامین مالی نوین بر گردهمایی های مالی می رسیم. همچنین باید با راهکارهای مختلفی از رخوت و کاهش سرعت گردش منابع برای تامین مالی جلوگیری کرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه نگاه یکپارچه به زنجیره تامین مالی می تواند کارساز باشد افزود: بر این اساس ابزاهای مشترک وپشتیبان بازار پول ، سرمایه و بیمه باید به کارگرفته شود .

حسینی با تاکید بر اینکه باید بخش های داخلی و خارجی را به هم پیوند بزنیم تصریح کرد : بر این اساس برگزاری نمایشگاه به صورت بین المللی اتفاق بسیار خوبی بود .

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سال گذشته هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بخش تعاونی و خصوصی تهاتر شد خاطرنشان کرد: بر این اساس امیدواریم مجلس به پیشنهاد تصویب اسناد اوراق خزانه که سبب سرعت بخشیدن به پرداخت طلب پیمانکاران می شود پاسخ مثبت بدهد و این پیشنهاد را تصویب کند.

حسینی با تاکید بر اینکه باید تولید و تجارت در بخش های استراتژیک پیوند داده شود خاطرنشان کرد : هم اکنون نگاه سنتی به فروش یا تجارت نفت مانع از آن شده که از این فرصت برای تامین مالی نفت استفاده کنیم .

وی افزود :غفلت از فرصت تجارت برای سرمایه گذاری در صنعت نفت سبب عدم تشکیل بورس نفت شده اما امیدواریم امسال بورس نفت با همکاری وزیر نفت راه اندازی شود .

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه باید ابزارها ونهادهای مالی را در کشور ترویج بدهیم خاطرنشان کرد : بر این اساس نیازمند سرمایه گذاری و پوشش ریسک ها در بازار ارزی و سرمایه هستیم .

حسینی افزود : با ابلاغ برنامه پنجم به لحاظ حقوقی زیر ساخت های مناسب برای پوشش دغدغه ها فراهم شده است .

وی اظهار داشت : در این میان آنچه حائز اهمیت است ایده تحول در نقشه راه تامین مالی است به طوری که بتوانیم تامین مالی را از طریق بازار سرمایه به سرانجام برسانیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به بحران حاکم بر اقتصاد جهانی تصریح کرد : در شرایطی که بحران اقتصادی کشورهای دنیا را فرا گرفته بود شاخص بورس تهران در فاصله سالهای 88 تا فروردین ماه 91 از 12 هزار و 500 واحد به 27 هزار واحد رسید.

وی افزود : این رقم رشد شاخص بورس حکایت از ظرفیت ها در بازار سرمایه برای تامین مالی دارد .

حسینی رشد ارزش بازار سرمایه از 65 هزار میلیارد تومان به 135 هزار میلیارد تومان را مد نظر قرار داد و خاطرنشان کرد: از سوی دیگر راه اندازی بورس کالا ، فرابورس و راه اندازی بورس انرژی در آینده نزدیک از دیگر اتفاقات مهم بورس تهران است.

وی به رشد صنعت بیمه اشاره کرد وافزود: بر این اساس طی سال قبل حق بیمه ها رشد 46 درصدی را شاهد بود و از 8 هزار و 700 میلیارد تومان گذشت این در حالی است که حجم خسارت های دریافتی به 5 هزار و 200میلیارد تومان رسید .

وزیر اقتصاد رشد 18 درصدی مانده کل سپرده های بانکی ارز و ریالی را مد نظر قرار داد و خاطرنشان کرد : در عین حال مانده کل تسهیلات ریالی و ارزی رشد 26 درصدی را شاهد بود.

حسینی رشد 11 درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی را مد نظر قرار داد و افزود : حجم سرمایه گذاری خارجی از عدد 4 میلیارد و 300 میلیون دلار عبور کرده است.

وی همچنین با اشاره به رشد حجم سرمایه گذاری های خارجی در کشور گفت: حجم سرمایه گذاری های خارجی از 2میلیارد و 100 میلیون دلار در سال 87 به بیش از 4 میلیارد دلار در سال 90 رسید.

حسینی افزود : این آمارها در شرایطی است که سال 90 به لحاظ پرداختهای مالی به خزانه نیز کاملا مطلوب عمل کرده است و خزانه موفق به پرداخت نقدی 122هزار میلیارد تومان در سال 90 شده است  این در حالی است که این رقم برای سال 89، فقط 90 هزار میلیارد تومان بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه تصریح کرد: این در شرایطی است که رشد نقدینگی در سال 90 با 5 درصد کاهش به 19 درصد رسید.

وی تاکید کرد مجموعه این عوامل اقتصاد ایران را به اقتصادی با ظرفیت بالا در سطح منطقه تبدیل کرده است .

وی افزود : در فاصله سال های 2006 تا 2011 تولید ناخالص ملی از 241 میلیارد دلار به 481 میلیارد دلار رسید که رشدی 100 درصدی را شاهد بوده است.
 

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۷:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP