حضورفعال وپیشنهادهای سازنده ایران درنشست کمیته پیگیری کمسک درآنکارا

حضورفعال وپیشنهادهای سازنده ایران درنشست کمیته پیگیری کمسک درآنکارا
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ، جمهوری اسلامی ایران در بیست و هشتمین اجلاس کمیته پیگیری کمیته دائمی همکاری های اقتصادی سازمان کنفرانس اسلامی (کمسک) که روز چهارشنبه در آنکارا برگزار شد، حضور فعالی داشت و پیشنهادات سازنده ای ارائه کرد.

  
  
خانم 'زهره بهره بر' رییس دفتر وامها و مجامع و موسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی فنی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا در خصوص فعالیتهای کمیته پیگیری و کمسک توضیحاتی داد.

وی با اشاره به سخنرانی خود در این نشست به عنوان نماینده ایران و اعضای قبلی گروه کشورهای آسیایی گفت: در این نشست تمرکز و توجه روی موضوعات دارای اولویت کشاورزی، گردشگری ، حمل و نقل و مسائل مربوط به افزایش تجارت و موضوع خاص برپایی نظام تعرفه های ترجیحی بود.

' بهره بر' در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران تاکنون به کدامیک از سه قرارداد اصلی تشکیل دهنده نظام تعرفه ترجیحی سازمان کنفرانس اسلامی پیوسته و چه زمانی برای پیوستن کامل به این پیمان را دارد ،گفت: یکی از سه قرارداد، چارچوب موافقتنامه همکاری نظام تجارت ترجیحی بین کشورهای اسلامی موسوم به ( TPS - OIC ) است که جمهوری اسلامی ایران آن را امضا کرده و از سوی مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسیده است. دومین قرارداد 'پرتاس' (PRETAS) است که همان تعرفه ترجیحی بین کشورهای سازمان همکاری اسلامی است و این موافقتنامه نیز هم از سوی ایران امضا شده و هم مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرده است.

وی گفت: سومین موافقتنامه که هنوز از سوی ایران امضا و تصویب نشده است موافقتنامه قوائد مبدا است ( TPS-OIC RULES OF ORIGIN ) که برای رییس جمهوری ارسال شده و در فرایند بررسی و طی مراحل اداری خود می باشد و پس از امضا و تصویب باید فهرست کالاهایی که شامل نرخ تعرفه ترجیحی خواهد شد به کمسک ارائه شود و در این صورت است که ایران پروسه پیوستن به این نظام را اجرا کرده تلقی خواهد شد.

خانم بهره بر افزود: پیشنهادی که کشورمان در این نشست ارائه کرد، به منظور افزایش همکاریهای تجاری و بازرگانی بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با برگزاری سمینارها، کارگاههای آموزشی و حتی نمایشگاهها برای به حداقل رساندن اثرات منفی بحرانهای اقتصادی حادث شده در جهان اهمیت زیادی برای شرکت کنندگان داشت.

وی گفت: در این نشست همچنین پیشنهادبانک توسعه صادرات کشورمان مبنی بر برگزاری کارگاه آموزشی در زمینه بیمه های اعتبار صادراتی و موسسه های اعتبار صادراتی سازمان همکاری اسلامی در تهران را مطرح کردیم .

نماینده کشورمان در این اجلاس گفت: این موضوع به عنوان زیر مجموعه ای در بحث مربوط به چگونگی توسعه همکاریهای بازرگانی در درون سازمان همکاری اسلامی مطرح شد.
او فعالیت و شرکت جمهوری اسلامی ایران در کمسک را موثر و سازنده خواند و گفت: در همین راستا نشست وزرای گردشگری سازمان همکاری اسلامی در آبان ماه سال 89 در تهران برگزار شد که نشست موفقیت آمیزی بود و سال گذشته نیز یک کمیته بررسی مسائل فنی آموزش فنی و حرفه ای تشکیل شد که اولین جلسه آن سال گذشته در تهران برگزار گردید و ایران و ترکیه نقش سازنده و پیشرویی در آن داشتند.

خانم بهره بر در ادامه با اشاره به همکاری خوب و نزدیک و ارتباطات قوی بین سازمان فنی و حرفه ای کشورمان با سازمان فنی و حرفه ای مرکز تحقیقات و آموزش آماری، اقتصادی و اجتماعی (SESTRIC) سازمان همکاری اسلامی گفت: در دوه اخیر نشست خوب و سازنده ای نیز در این زمینه بین دونهاد در تهران انجام شده است.

وی در ادامه از برگزاری نمایشگاه تجاری کشورهای اسلامی عضو سازمان همکاری اسلامی تحت عنوان OİC – EXPO در آینده نزدیک و احتمالا در سال 2013 در تهران خبر داد و گفت: هماهنگی های آن را مجمع برگزاری نمایشگاه ها در سازمان و اتاق بازرگانی ایران انجام می دهد.

وی گفت: در حاشیه این نشست نیز دیدارهای دوجانبه با نمایندگان کشورها و نهادهای خواهد داشت و به ویژه در زمینه زمان برگزاری نمایشگاه یادشده نیز مذاکراتی صورت خواهد گرفت.
او در پاسخ به سووالی در خصوص دستورکار وزرای کمسک که قرار است در آبان ماه آینده در استانبول برگزار شود، گفت: بحث ارتقا رقابت ها و همکاری های بین موسسات کوچک و متوسط در نشستی که قرار است ماه آینده در آنکارا برگزار شود و ایران نیز در نظر دارد حضور فعالی در نشست داشته باشد و نتایج آن نیز به نشست وزرای کمسک ارائه می شود.

او تصریح کرد که موضوع فعالیت ایران در زمینه موسسات صنعتی کوچک و متوسط و همکاری آن در سازمان در نشست وزرای کمسک در استانبول نیز مطرح خواهد شد.
نشست کمیته پیگیری کمسک صبح امروز با پیام 'عبدالله گل' رییس جمهوری ترکیه و رییس دائمی کمسک و 'اکمل الدین احسان اوغلو' دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، آغاز شد و تا فردا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

نشست های کمیته پیگیری کمسک همه ساله در فصل بهار و عموما در یکی از شهرهای آنکارا و ازمیر برگزار می شود ولی نشست کمیته دائمی کمسک همواره در پائیز در استانبول و به ریاست عبدالله گل برگزار می شود.
بیست و هفتمین اجلاس پیگیری کمسک که مسوول تهیه دستور کار و مقدمات برگزاری اجلاس کمسک است، اردیبهشت ماه گذشته در شهر آنکارا برگزار شده است.
بیست و هفتمین نشست کمیته دائمی همکاری های اقتصادی سازمان همکاری اسلامی (کمسک) نیز 25 مهر سال گذشته دراستانبول مقر دائمی این کمیته، برگزار شد.

کمسک در سال ‎ 1984میلادی به ریاست ترکیه و با هدف توسعه و ایجاد هماهنگی در همکاری های اقتصادی و تجاری چندجانبه بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تشکیل شد .
 

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۹:۴۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP