غضنفری اعلام کرد: تبدیل ایران به قطب بزرگ فولادسازی در خاورمیانه

غضنفری اعلام کرد: تبدیل ایران به قطب بزرگ فولادسازی در خاورمیانه
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از مهر ، وزیر صنعت، معدن و تجارت از تبدیل ایران به قطب بزرگ فولادسازی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی غضنفری با اعلام تولید سالانه بیش از 14 میلیون تن فولاد در کشور از سرمایه‌گذاری 20 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره و گندله که مواد خام فولادسازی است، در استان خراسان رضوی خبر داد و اعلام کرد که استان خراسان رضوی به یکی از قطب‌های تولید فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

وی درباره افزایش ظرفیت تولید کنسانتره آهن در کشور گفت: درخصوص فولاد و محصولات فولادی و تولید کنسانتره آهن اقدامات خوبی انجام پذیرفته است و هم‌اکنون 20 میلیون تن ظرفیت تولید و توان بیش از 14 میلیون تن تولید فولاد در سال داریم و 20 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره و گندله که مواد خام فولادسازی است در استان خراسان رضوی سرمایه‌گذاری می‌شود و در این ارتباط شرکت‌های سرمایه‌گذاری از طرف بانک ملی ایران و فولادسازان بزرگ کشور مشارکت می‌نمایند و با بهره‌برداری از آن یکی از گلوگاه‌های توسعه کارخانجات فولادسازی کشور که تأمین خوراک کارخانجات است برطرف می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام افتتاح دو میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ‌آهن با حضور رئیس جمهور در استان خراسان رضوی با ابراز امیدواری از بهره‌برداری به موقع آن اظهار داشت: با تحقق این طرح‌ها در تأمین مواد اولیه کارخانه‌های فولادسازی مشکل نخواهیم داشت و در خاورمیانه و شمال خلیج فارس به فولادساز نخست و بزرگ منطقه تبدیل می‌شویم.

ضنفری از تعامل نزدیک دولت و کمیسیون تلفیق مجلس و هم‌چنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقدیر کرد و افزود: خوشبختانه مجلس با تخصیص 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صورت ریالی در اختیار تولیدکنندگان موافقت کرد که این موضوع به سرمایه در گردش واحدهایی که می‌توانند با ظرفیت بالا کار کنند و قیمت تمام شده خود را کاهش دهند، کمک مؤثری می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اعلام کرد: مجلس شورای اسلامی بنابه درخواست دولت با آزاد شدن 3 درصد از سپرده‌های بانک‌های تخصصی مثل بانک صنعت و معدن و بانک کشاورزی در نزد بانک مرکزی برای آنها موافقت کرد. تا این دو بانک بتوانند تسهیلات بیشتری را به تولیدکنندگان اعطاء کنند که این مصوبه نیز گام بسیار خوبی در بودجه امسال به شمار می‌آید.

غضنفری ادامه داد: براساس مصوبه دیگر مجلس، بانک مرکزی قادر شد تا در نزد بانک‌های داخلی و خارجی 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و در حقیقت برای واردات مواد اولیه نوعی ریفاینانس ایجاد کند و به این معنا که مشکل تأمین مواد اولیه کارخانجات تسهیل می‌شود و واحدهای تولیدی می‌توانند با ظرفیت بالا کار کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران در نظر دارد تا قدرت نخست منطقه و کشور مهم در جهان باشد گفت: در حال حاضر ما رتبه دوم خاورمیانه و شمال آفریقا را در تولید ناخالص داخلی از آن خود کرده‌ایم.

وی به استناد آمارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در مورد ایران و اینکه کشورمان در میان 187 کشور رتبه هفدهم را دارد گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظر تنوع مواد معدنی یکی از 10 کشور برتر جهان است و علاوه بر منابع نفت و گاز، بسیاری از منابع کشور ما قابل حصول و صادرات است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، رتبه 13 ایران در خودروسازی، رتبه 17 ایران در فولاد، رتبه 23 ایران در صادرات، رتبه 10 در تولید مس، رتبه 5 در کاشی و سرامیک و رتبه 30 در صادرات مواد غذایی و رتبه 40 در محصولات دانش‌بنیان را در جهان یادآور شد و گفت: این آمار رسمی نشان می‌دهد که کشورمان از جایگاه خوبی در جهان برخوردار است.

 

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۸:۲۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP