سند استراتژی کمکهای بانک جهانی به ایران(CAS) در شهریور ماه میان ایران و بانک جهانی منعقد می‌شود

سرپرست سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از انعقاد قرارداد سند استراتژی کمک‌های کشوری موسوم به CAS میان ایران و بانک جهانی در شهریور ماه سال جاری با حضور هیئتی از این بانک در ایران خبر داد.

دکتر بهروز علیشیری  در حاشیه افتتاح مرکز تامین منابع مالی خارجی در جمع خبرنگاران در مورد میزان رقم جذب شده و یا مصوب سرمایه گذاری خارجی در کشور طی 4 ماه ابتدای سال جاری گفت: طی این مدت رقم مصوب سرمایه گذاری خارجی در کشور به بیش از 10 میلیارد دلاررسیده است.

وی با تاکید براینکه همواره دردنیا یک شکاف بین رقم مصوب و جذب شده سرمایه گذاری خارجی وجود دارد، افزود: این شکاف از لحظه ای که متقاضی دریافت سرمایه گذاری خارجی را می دهد تا زمانی که این سرمایه جذب پروژه می شود، وجود دارد.

به گفته علیشیری دولت هایی در این زمینه موفق هستند که این دو شکاف را به حداقل برسانند و شکاف بین رقم مصوب و میزان جذب سرمایه در ایران به 15 درصد رسیده است.

سرپرست سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با تاکید بر کوتاه شدن مدت زمان پروسه اجرای سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت: یکی از وظایف سازمان رفع اختلافات بین سرمایه گذار و شرکاء یا دستگاه ها و همچنین اعتلاف بین سرمایه گذار بین المللی و محلی است.

وی حجم کار ایران با بانک جهانی را نزدیک به دو میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: اهتمام ما استفاده از منابع مالی بین المللی و بانک جهانی است.

دکتر علیشیری با اشاره به وجود نوساناتی که دردوره همکاری ایران با بانک جهانی صورت گرفته است، افزود: اما امروزه حجم همکاری های ایران با بانک جهانی بالا و در حدود 3 تا 4 میلیارد دلار پروژه آماده تعریف و اجرا داریم که اجرای آنها نیازمند انعقاد قرارداد سند استراتژی کمک های کشوری است که برای برنامه های با بانک جهانی تدوین می شود.

وی با بیان اینکه بیش از 8 تا 10 پروژه مطالعاتی شده و در حال نهایی شدن برای دریافت وام از بانک جهانی است، افزود: تا پایان شهریور ماه هیئتی از بانک جهانی برای نهایی شدن سند پیش نویس CAS به ایران سفر کنند.

سرپرست سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی وفنی ایران نقش ایرانیان مقیم خارج از کشور را درفرآیند انتقال سرمایه  به داخل کشورمهم ارزیابی کرد و افزود: عمده سرمایه های وارد شده به کشورهای جنوب شرق آسیا به وسیله اتباع آنها در خارج از کشور است.

وی با تاکید براینکه باید جذب سرمایه های ایرانیان مقیم خارج ازکشور برای سرمایه گذاری در ایران ساماندهی مجدد شود، ادامه داد: سال گذشته به طور متمرکز موضوع ایجاد ارتباط با ایرانیان مقیم خارج از کشور را برای جذب سرمایه های آنها مورد توجه قراردادیم و باید شرایط را برای سرمایه گذاری آنها در کشور فراهم کنیم.

به گفته دکتر علیشیری شورای عالی ایرانیان در عرصه های مختلف موجب جذب منابع مختلف در بخش های گوناگون شده است.وی اظهارداشت: براساس قانون برنامه چهارم توسعه متولی تنظیم سقف بدهی های کشور بانک مرکزی است وNPV کشور نباید از 30 میلیارد دلار تجاوز کند.     

۱۰ مرداد ۱۳۸۶ ۰۸:۵۳
سازمان سرمایه گذاری |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP