نگاهی به وضعیت جاری اقتصاد جهان /کندی رشد اقتصاد جهانی بازتاب اقتصادهای زنجیره‌ای

نگاهی به وضعیت جاری اقتصاد جهان /کندی رشد اقتصاد جهانی بازتاب اقتصادهای زنجیره‌ای
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایسنا ، اقتصاد جهان در وخیم‌ترین وضع از روزهای تاریک سال 2009 بسر می‌برد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، از میان 17 کشوری که از ارز یورو استفاده می‌کنند، شش کشور در رکود هستند. اقتصاد آمریکا با کندی روبرو است و قدرتهای اقتصادی جهان در حال توسعه شامل چین، هند و برزیل در موقعیتی نیستند که برای نجات بشتابند زیرا اقتصاد آنها نیز کند شده است.

 

سایه تاریکی که بر اقتصاد جهان افکنده شده یکی از پیامدهای جهانی سازی را نشان می‌دهد. جایی برای پنهان شدن وجود ندارد.

 

اقتصادهای سراسر جهان هیچ وقت به این اندازه با یکدیگر مرتبط نبودند یعنی هر منطقه‌ای که ضعیف می‌شود، مناطق دیگر نیز ضعیف می‌شوند. به همین دلیل است که کندی اروپا به کارخانه‌های چینی ضرر می‌زند و به همین دلیل است که کارخانه‌های چینی سنگ آهن کمتری از برزیل می‌خرند.

 

در نتیجه این کندی اقتصادی جهانی، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است رشد جهان به 3.5 درصد در سال جاری کاهش می‌یابد که کندترین رشد از زمان کاهش 0.6 درصدی در سال 2009 است. برخی از اقتصاددانها پیش بینی می کنند اقتصاد جهانی یک درصد کمتر رشد خواهد داشت.

 

در حال حاضر عده معدودی رکود جهانی را پیش بینی می‌کنند. بانکهای مرکزی در چین، انگلیس، برزیل، کره جنوبی و اروپا نرخهای بهره را در ماه گذشته برای کمک به تقویت رشد اقتصادی کاهش داده‌اند. رهبران اروپایی نیز در کنار کاهش بدهی و بودجه، پرداختن به محرکهای رشد اقتصادی را آغاز کرده‌اند.

 

انتظار می‌رود بویژه دولت چین هر آنچه می تواند برای حمایت اقتصاد خود از وخامت سریع‌تر انجام دهد و با وجود کندی اقتصادی، چین و هند همچنان نرخ رشد سریع‌تری نسبت به آمریکا و اروپا دارند. اما بسیاری از اقتصاددانها اظهار می‌کنند سیاستگذاران اروپایی به سرعت کافی برای تقویت بانکهای اروپایی و کاهش هزینه استقراض برای ایتالیا و اسپانیا عمل نمی کنند و از اینکه وخامت بیشتر اقتصاد اروپا تاثیر جهانی داشته باشد، نگران هستند.

 

قیمتهای سهام در آمریکا و کشورهای دیگر با تغییر چشم انداز برای راه‌کاری برای بحران بدهی اروپا، به طورروزانه در نوسان هستند.

 

در سراسر جهان فروش شرکتهای مختلف از شرکتهای خودروساز تا شرکتهای فن آوری کاهش یافته است. نگرانی رو به رشد دیگر سطح بحران بیکاری در اروپا و آمریکا است.

 

آمریکا که در حال حاضر بزرگترین اقتصاد جهان است و مدت مدیدی اقتصاد جهانی را از رکود بیرون کشیده است، اکنون به کمک نیاز دارد. اقتصاد این کشور سه سال پس از پایان رسمی رکود بزرگ نتوانسته آهنگ رشد را حفظ کند و برای سومین سال متوالی رشد در نیمه سال متوقف شده است.

 

بیکاری در این کشور به 8.2 درصد در ماه ژوئن رسید و برای چهل و یکمین ماه متوالی بالای هشت درصد بوده است. قدرت خرید مردم این کشور در ژوئن برای سومین ماه متوالی کاهش داشت که طولانی‌ترین مدت از زمان پایان رکود است. اقتصاددانها نیز برآورد خود از رشد اقتصادی این کشور در فاصله آوریل تا ژوئن را به رقم پایین‌تری کاهش داده اند. کندی جهانی، صادرات آمریکا را که در رشد اقتصادی این کشور از زمان پایان رکود در ژوئن 2009 حدود 43 درصد سهم داشته، کاهش داده است. اعتماد مصرفی این کشور نیز در مواجهه با استخدام اندک و رشد اقتصادی ضعیف برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته است.

 

موانع متوجه اروپا از این نیز بدتر است. این منطقه با بدهی عظیم دولتها، بانکهای بحران زده و رشد اقتصادی ضعیف روبرو است و نرخ بیکاری در منطقه یورو که متشکل از 17 کشور اروپایی است، به 11 درصد رسیده که بالاترین نرخ از زمان آغاز استفاده از یورو در سال 1999 به شمار می‌رود.

 

یونان، پرتغال، ایتالیا و اسپانیا در رکود هستند. آلمان و فرانسه در وضع بهتری قرار دارند اما هر دو کشور احتمالا با نرخ کندتری نسبت به آمریکا در سال جاری رشد خواهند کرد.

 

بانک مرکزی اروپا میزان قابل توجهی پول با نرخ بهره اندک در اختیار بانکهای اروپایی قرار داده است اما استقراض از سوی بسیاری از شرکتها و مصرف کنندگان اروپایی ضعیف مانده است زیرا آنها نسبت به درآمد آینده اطمینانی ندارند. بسیاری از این واهمه دارند که یونان و شاید کشورهای دیگر ورشکسته شوند و ناچار به ترک منطقه یورو شوند که هرج و مرج مالی در سراسر اروپا را رقم خواهد زد.

 

کمیسیون اروپا پیش بینی کرده است که اقتصاد منطقه یورو 0.3 درصد در سال جاری کوچک شود. بسیاری از اقتصاددانها نگرانند این وضع بدتر باشد. کپیتال اکونومیکس می گوید کاهش اخیر اعتماد تجاری در منطقه یورو منطبق با یک درصد کاهش در تولید اقتصادی است.

 

جدیدترین ضربه برای اقتصاد جهانی، اعلام رسیدن رشد اقتصادی چین به پایین‌ترین سطح سه سال گذشته بوده است. این کشور که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، 7.6 درصد در فاصله آوریل تا ژوئن نسبت به سال گذشته رشد کرد که کندترین رشد از اوایل سال 2009 محسوب می شود. کشورهایی مانند چین به رشد سریع برای پاسخگویی به جمعیت رو به رشد و میلیونها نفری که مزارع را برای کار در شهرها ترک می کنند، نیاز دارند.

 

رشد چین برای هشتمین سه ماهه متوالی کاهش یافته که طولانی‌ترین دوره کندی مشاهده شده تا سال 1992 بوده است البته این کندی تا اندازه ای عمدی بوده است. مقامات چینی در سال 2010 و 2011 نرخهای بهره را افزایش داده و تدابیر دیگری را برای کاهش تورم و جلوگیری از به وجود آمدن حباب بازار املاک در پیش گرفتند اما چین نیز تاثیر انقباض اقتصادی اروپا را تجربه کرده و صادراتش به کشورهای اروپایی با کاهش روبرو شده که تعطیلی و اخراج کارکنان در برخی از شرکتهای چینی را به دنبال داشته است.

 

چین بزرگ‌ترین شریک تجاری برزیل است که هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است و احتمالا تنها 1.8 درصد در سال جاری رشد می کند. سازندگان این کشور با کاهش تقاضای اروپا برای کالاهای تولیدی، لطمه دیده اند. بالاتر رفتن ارزش ارز این کشور نیز کمکی نکرده و تنها کالاهای برزیلی را برای خریداران خارجی گران‌تر کرده است.

 

به همین شکل چشم انداز برای هند که چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است، تاریک شده و نرخ رشد این کشور به 5.3 درصد در سه ماهه اول سال 2012 کاهش یافته که پایین‌ترین نرخ در 9 سال گذشته است. کندی رشد در جهان در حال توسعه ممکن است خارج شدن اروپا و آمریکا از بحران را دشوارتر کند و هر چه کشورهای ثروتمند ضعیف‌تر شوند، بازیافتن روند رشد سابق برای اقتصادهای در حال توسعه دشوارتر خواهد شد.

 

۸ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP