رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران :بهبود وضعیت کسب و کار کشور باید به یک نهضت عمومی تبدیل شود

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران :بهبود وضعیت کسب و کار کشور باید به یک نهضت عمومی تبدیل شود
بهروز علیشیری که به مناسبت روز خبرنگار در یک نشست عمومی با نمایندگان رسانه ها سخن می گفت؛ ضمن تبریک روز خبرنگار، به بیان اهمیت نقش رسانه ها و مشارکت سازنده ای که اصحاب رسانه می توانند در انعکاس اقدامات در دست انجام برای بهبود محیط کسب و کار و پیشبرد و تسریع این فرآیند ایفا نمایند پرداخت و درخواست کرد بهبود فضای کسب و کار کشور برای موفقیت باید به یک نهضت عمومی در سراسر کشور و در بین همه بخش‌ها تبدیل شود.
لزوم رفع تفاوت برداشت‌ها در محیط کسب و کار
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تشریح مفهوم محیط کسب و کار بر این نکته تاکید نمود که یکی از مهمترین بسترها برای دستیابی به نرخهای رشد اقتصادی بالا و تشکیل سرمایه ثابت در بخش خصوصی در هر کشور، فراهم آوردن محیط قانونی و مقرراتی مساعد و حمایت کننده است. وی همچنین اظهار کرد: ما به ابزارهایی در کشور نیاز داریم که وضعیت موجود را در کمال شفافیت شناسایی کرده و قادر به اندازه‌گیری و کمّی‌سازی موانع و محدودیت‌ها باشد که در این میان شاخص های بین المللی کسب و کار معیاری است که استانداردهای مزبور را داراست  اما متاسفانه بیشتر اوقات به مباحث و موضوعات کلی و عمومی درحوزه کسب و کار پرداخته می شود که کمکی به بهبود وضعیت نمی کند.
علیشیری تاکید کرد هر اقدامی، مصوبه ای، طرحی، قانونی که بنا دارد به حوزه کسب و کار بپردازد، باید نشان دهد که چقدر زمان گردش کار، چه تعداد اسناد و مدارک مورد نیاز و به چه میزان هزینه‌های انجام کار یک بنگاه اقتصادی را کوتاه کرده است، در غیر این صورت اثربخش نخواهد بود و اتلاف وقت است.
نوسان رتبه بین‌المللی کسب وکار ایران
 وی به جزئیات شاخص‌های ده‌گانه بین‌المللی اشاره کرد و گفت در سال 1390 رتبه بین المللی کشور 15 رتبه کاهش داشت در حالی که در سال 1389 بهبود قابل ملاحظه ایی داشتیم. وی با اشاره به شاخص های 10 گانه اذعان کرد برخی از شاخص های مرتبط با قوه قضائیه ، شاخص مرتبط با شهرداری تهران و شاخص پرداخت مالیات بیشترین افت را در این میان داشته اند.
علیشیری تصریح کرد که اصولاً به دلیل همه جانبه بودن فرآیندهای موجود، نمی‌توان وظایف و مسئولیت‌های کسب و کار را متوجه یک سازمان یا یک قوه کرد بلکه در فرآیند قانونی و اداری مرتبط با یک شاخص دستگاه های متعدد و بعضاً از قوای مختلف تاثیر دارند.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری خاطر نشان کرد ادبیات فنی و تخصصی فضای کسب و کار برای نخستین بار از سال 1386 توسط سازمان سرمایه‌گذاری مطرح و در حوزه ادبیات اقتصادی کشور قرار گرفت و امروز تبدیل به یک پرونده قطــور روی میز مدیران کشــور برای رسیدگــی قرار گرفته است که برای جابجایی آن از روی میــز پیش نیازهای عملیاتی جدی می خواهد.

بدترین شاخص‌های کشور
بهروز علیشیــری در ادامــه درخصوص اجــزای دو شاخــص " اخذ مــجوزهای ساخــت " و "تجارت فرا مرزی " توضیحاتی ارایه کرد و با ذکر مثال هایی از فرآیند اجرایی این دو شاخص، در خصوص ضرورت افزایش انسجام و یکپارچگی در جریان ارایه خدمات به فعالان اقتصادی سخن گفت.
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد که شاخص حمایت از سهامداران مربوط به سازمان بورس با رتبه 166 دنیا، شاخص‌های حمایت از سهامداران با رتبه 166 و نقل و انتقال اموال با رتبه 163 دنیا مرتبط به قوه قضائیه و شاخص تجارت فرا مرزی با رتبه 138 دنیا مربوط به وزارت صنعت و معدن از جمله بدترین شاخص‌های موجود 10‌گانه است که در افت جایگاه کشور نقش مهمی دارند.
وی در پاسخ به این سئوال که دلایل خود برای عدم اعتقاد به مفاد قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار را تشریح کنید، گفت: متاسفانه خبری که نقل شده به طور کامل گفته های اینجانب را پوشش نداده است. اعتقاد اینجانب این است که مفاد قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار در عمل تاثیری در کاستن از تعداد مراحل، مدت زمان و هزینه مراجعه فعالان اقتصادی به دستگاه‌های بیرون از شرکت براساس قوانین و مقررات جاری ندارد و از همان الگوی طرح مباحث و موضوعات عمومی و کلان تبعیت می کند. در عین حال هم اینک هماهنگ با کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی بنا داریم کارهای مشترک و تعیین کننده ای را انجام دهیم.
مصوبات هیات مقررات زدایی
دبیر هیات نظارت بر مقررات زدایی در ادامه به ماهیت و کارکرد هیات نظارت بر مقررات زدایی که به استناد تبصره 4 ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 ایجاد شده اشاره کرد و خلاصه ای از اقدامات و مصوبات این هیات را در راستای حذف و اصلاح مقررات و دستور العملهای مخل فعالیتهای اقتصادی و ابلاغ مراتب به دستگاههای اجرایی ذیربط تشریح کرد.
دبیر هیات مقررات زدایی ضمن تشریح اقدامات هیات مقررات زدایی یاد آور شد در چند ماه اخیر هیات مصوباتی را برای اصلاح آیین نامه اجرایی قانون جنگل ها و مراتع، اصلاح آیین نامه شرکت‌های کارگزاری دریایی و بندری، مقررات ناظر بر راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مناطق آزاد، دفاتر پیشخوان دولت داشته است که هنوز اقدامات اجرایی دستگاهها برای اصلاح آنها معلوم نیست.
 درخواست‌ از بخش خصوصی برای خروج از حاشیه به متن
علیشیری در خاتمه توضیحاتی در خصوص کارکردها و اثرات قوانین و مقررات کلیدی موثر بر بهبود محیط کسب و کار از جمله ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، مواد 62 و 70  قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه ارائه نمود و خواستار مشخص شدن نتایج اقدامات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران در راستای تکالیف مقرر در ماده 76  قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه و تشکیل کمیته فراقوه ای موضوع این ماده بمنظور پیش بینی راهکارهای قانونی لازم برای بهبود محیط کسب و کار از منظرقانونی و مقرراتی گردید.
وی در پایان از اطاق‌های بازرگانی و تعاون، تشکل‌های بخش خصوصی ملی و استانی دعوت کرد تا توصیه‌ها و موانع مشکلات اجرایی خویش را در عرصه‌های اقتصادی به دبیرخانه هیات مقررات زدایی به سازمان سرمایه گذاری ارسال نمایند.
۱۸ مرداد ۱۳۹۱ ۱۴:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP