علیشیری خبر داد :رکورد شکنی بی سابقه سرمایه گذاری مصوب خارجی در ایران در سال 1391

علیشیری خبر داد :رکورد شکنی بی سابقه سرمایه گذاری مصوب خارجی در ایران در سال 1391
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در سال جاری افزایش سرمایه گذاری مصوب ،رکورد شکنی بی سابقه ای را ثبت نموده است ،گفت : سرمایه گذاری خارجی مصوب در کشور در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 83 درصد افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری در ادامه افزود : میزان حجم طرح های مصوب سرمایه گذاری خارجی در شش ماه نخست سال 1390  سه میلیارد و 700 میلیون دلار بود که این رقم در مدت مشابه امسال ، به شش میلیارد و 800 میلیون دلار رسید .
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در عین حال خاطر نشان کرد : کل طرحهای مصوب سال 1390 که موفق به اخذ مصوب هیات سرمایه گذاری خارجی شده اند بالغ بر 5 میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است که با تصویب رقم 6 میلیارد و هشت میلیون دلار ،علاوه بر پیشی گرفتن از کل رقم سال 1390 طی شش ماهه اخیر با نرخ رشد 30 درصدی مواجه شده ایم.
علیشیری گفت : میزان جذب سرمایه گذاری های خارجی در کشور نیز در سال های گذشته افزایش داشته است و در سه تا چهار سال گذشته بیش از 145  درصد افزایش در جذب  سرمایه گذاری داشته ایم  و این رشد مستمر و رو به جلو بوده است  و اهتمام داریم این وضعیت را برای سال جاری و سالهای آتی حفظ کنیم .
علیشیری در پاسخ به این سئوال که سرمایه گذاری مصوب خارجی امکان دارد منجر به جذب سرمایه گذاری در کشور نشود و در مرحله مصوب باقی بماند ،پاسخ داد  : بر اساس قانون سرمایه گذاری خارجی چنانچه سرمایه گذار در مدت 6 ماه نسبت به آورده سرمایه گذاری خارجی اقدام ننماید  و یا دلایل توجیهی کافی برای علت عدم ورود به هیات سرمایه گذاری خارجی ارائه ندهد ،مجوز سرمایه گذاری خارجی وی  باطل می شود.
علیشیری تصریح کرد : تمامی دستگاههای اجرایی باید تلاش کنند تا ضمن ساده سازی کار و کمک به سرمایه گذاران خارجی فرایند جذب و اجرایی شدن طرحها را تسریع کنند.
این مقام مسئول در عین حال خاطر نشان کرد :  چنانچه دستگاههای اجرایی کشور و بخش خصوصی کشور  در جذب سرمایه گذاری خارجی  و ارتقای فضای کسب و کار مشارکت نمایند ،بدون شک شاهد توسعه اقتصادی کشور خواهیم بود. 
علیشیری یاد آور شد  : تلاش می کنیم تا پایان سال جایگاه خود را در عرصه رقابتی  سرمایه گذاری خارجی  تثبیت کنیم و پیش بینی ما درباره سرمایه گذاری های خارجی کشور در سال های آینده نیز ادامه  این روند افزایشی است .
رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران افزود : به تدریج جذب سرمایه خارجی در کشور برای بخش های دولتی و خصوصی ،تبدیل به فرهنگ عمومی می شود و این امر به افزایش جذب این سرمایه ها کمک می کند .
وی همچنین درباره پیش بینی نشریه اکونومیست درباره رشد سرمایه گذاری خارجی در کشور در سال های آینده گفت : ما از پیش بینی های خوش بینانه یا بد بینانه نشریه های تخصصی بین المللی خوشحال یا غمگین نمی شویم وسعی می کنیم کار خود را درست انجام دهیم ولی این نشریه در این مورد درست پیش بینی کرده است .
علیشیری  که در حاشیه  جلسه 168 ام هیات سرمایه گذاری  خارجی صحبت می کرد ،افزود : از جمله طرحهای مصوب در این هیات ، سرمایه گذاری خارجی در طرح  ایجاد  فروشگاههای زنجیره ای پوشاک و البسه در سطح کشور ، طرح سرمایه گذاری در حوزه  صنعت و معدن ،  طرح تولید  پارچه پرده ای ، چاپ و  تکمیل پارچه و  طرح تولید جواهرآلات و سایر کالاهای ساخته شده از فلزات قیمتی می باشد.
رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران  در ادامه  از تهیه آئین نامه ای برای تشویق و  اعطای جوایزی به سرمایه گذاران نمونه  خارجی   خبر داد و افزود : این مشوقها و جوایز همانند جایزه صادر کننده گان  نمونه کشور خواهد بود وبرای سرمایه گذاران خارجی مهم است که بدانند از طرف حاکمیت به جنبه های مختلف سرمایه گذاری خارجی در کشور با دقت و دید احترام نگریسته می شود.
وی گفت : در اجرای ماده 111 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه  کشور نیز تا پایان سال ‌موظف به شناسایی مشوق های سرمایه گذاری خارجی و تعیین آن متناسب با شرایط اقتصاد کشور هستیم .
رئیس  کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران افزود : مهمترین بخش تدوین بسته و سیاستهای تشویق سرمایه گذاری خارجی ، شناسایی ، تعریف مشوق ها  و بومی سازی آنها است ، چرا که در عرصه بین المللی در زمینه اختصاص اینگونه مشوق ها رقابتی دائمی میان کشورها وجود دارد.
علیشیری گفت : در این مدت همچنین در کنار بهبود فضای کسب و کار در کشور برای روان کردن عملیات اجرایی طرح های سرمایه گذاری خارجی در کشور نیز  تلاش می کنیم.

 

۸ مهر ۱۳۹۱ ۱۳:۲۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP