علیشیری خبر داد : حضور موثر و سازنده ایران در نشست کومسک/پیشنهاد تشکیل موسسه اعتبار سنجی اسلامی

علیشیری خبر داد : حضور موثر و سازنده ایران در نشست کومسک/پیشنهاد تشکیل موسسه اعتبار سنجی اسلامی
هیات ایرانی به سرپرستیˈ بهروز علیشیری ˈ معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست کارشناسان ارشد کمیته دائمی همکاریهای اقتصادی سازمان همکاریهای اسلامی (کومسک) در استانبول حضور موثر دارد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری ،دومین و آخرین روز نشست کارشناسان ارشد کمسک امروز با نهایی کردن مذاکرات مربوط به بیست و هشتمین دور اجلاس کمسک، گزارش فعالیت های خود برای ارائه به نشست وزیران این سازمان که فردا (چهارشنبه) به ریاست ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه برگزار می شود، آماده کرد.

علیشری در گفت و گو با خبرنگار ما ،ضمن ابراز رضایت از روند مذاکرات دیروز و امروز گفت: هیات جمهوری اسلامی ایران حضور فعال، سازنده و موثری را در نشست کارشناسان ارشد داشت و پیشنهادات مهمی را نیز ارائه کرد.

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی نوین افزود: در نشست وزیران نیز به رایزنی ها در این زمینه ادامه داده و برای به ثبت رساندن و عملیاتی کردن این پیشنهادات تلاش خواهد کرد.

وی یکی از پیشنهادات مهم ایران را تشکیل نهاد و یا موسسه اعتبارسنجی اسلامی اعلام کرد و گفت: متاسفانه کشورهای اسلامی نهاد مستقل اعتبار سنجی نداشته و در این راه به موسسات اعتبار سنجی بین المللی مراجعه می کنند که در بحران اقتصادی اخیر در آمریکا و بحرانی که در اروپا در جریان است، خطای عملکرد و هزینه اعبتار سنجی اشتباه و گمراه کننده آنها بر همگان روشن شد که البته بسیار دیر بود.

علیشیری با اشاره به اینکه در نظام حسابرسی اسلامی مبنی دارایی های واقعی در اقتصاد مطرح است ولی مبنی در موسسات اعتبارسنجی غرب، پولهای کاغذی و اوراق بهادار و رهنی است که مثلا 50 دست خرید و فروش می شوند.

سرپرست هیات ایران در این نشست با تاکید براینکه یکی از عوامل مهم بروز بحران مالی و اقتصادی در غرب، خطا در اعتبار سنجی به موقع وضعیت واقعی شرکتها و دولتها بود، افزود: در نشست کومسک پیشنهاد شد که در قالب سازمان همکاریهای اسلامی، کشورهای اسلامی می توانند با تشکیل یک و یا چندین موسسه معتبر اعتبار سنجی زمینه اعتبار سنجی دولتها و شرکتها در جغرافیای وسیع اسلامی را فراهم کنند.

معاون وزیراقتصاد کشورمان در ادامه گفت: موضوع یافتن راه حل و یا مدالیته و راهکاری برای حمایت از موسسات و شرکتهای صنعتی کوچک و متوسط است که سهم و نقشی بسیار تعیین کننده در اقتصاد کشورها به ویژه در کشورهای اسلامی عضو سازمان همکاریهای اسلامی دارند.

وی گفت: پیشنهاد ایران این است که با تاسیس بانک تخصصی، شرکت اسلامی بخش خصوصی و یا تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک، راهکار مناسب و موثری برای ˈتامین مالیˈ این موسسات که مهمترین مشکل شان را تشکیل می دهد، یافته شود و در این راه کمسک سکو و بستر بسیار مناسبی برای طرح و عملیاتی کردن آن است.

دراین اجلاس که ریاست آن را عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه برعهده دارد، هیات هایی متشکل از وزیران اقتصاد، مسوولان بلندپایه اقتصادی و کارشناسان 57 کشور عضو از جمله هیاتی از جمهوری اسلامی ایران شرکت می کنند.

در نشست کومسک همچنین هیات هایی از اعضای ناظر سازمان، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، نهادهای وابسته به این سازمان و نمایندگان سازمان های بین المللی شرکت می کنند.

این نشست چهار روز به طول می انجامد که دیروز و امروز به نشست کارشناسان ارشد اختصاص داشت و قرار است نشست وزیران فردا شروع شود.

در نشست وزیران هیات ایران را علیشیری و هیات ترکیه را ˈجودت یلمازˈ وزیر توسعه این کشور ریاست خواهند کرد.

نشست وزیران با حضور عبدالله گل بعنوان رییس دائمی کمسک شروع و سپس وی با روسای هیاتهای شرکت کننده دیدارهای جداگانه خواهد داشت.

در اجلاس کومسک تحولات اقتصادی جهان در محور کشورهای عضو ، گزارش سالانه در خصوص تحولات اقتصادی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، بحران در بازار مالی جهان و تاثیر این بحران بر اقتصاد کشورهای عضو، نوسانات در نرخ کالا در بازارهای جهانی و تاثیر آن بر کشورهای عضو، تحولات در بازار انرژی جهان و تاثیر آن بر کشورهای عضو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این نشست همچنین در خصوص تجارت و سرمایه گذاری درون سازمانی نیز بحث هایی در محور برپایی نظام تجارت ترجیحی بین کشورهای اسلامی موسوم به ( TPS - OIC ) صورت خواهد گرفت.

در این قالب، تحولات در تجارت درون سازمانی، فعالیت های مربوط به تامین مالی تجارت، فعالیت های مربوط به برپایی نمایشگاه های بازرگانی و سایر فعالیت های تجاری درون سازمانی، فعالیت های بخش خصوصی در سازمان همکاری اسلامی، مسایل مرتبط با سازمان تجارت جهانی، همکاری های مالی بین کشورهای اسلامی و بازار سرمایه و حرکت های سرمایه درون سازمانی، گزارش بانک توسعه اسلامی، همکاری بین بورس های اسلامی، همکاری بین بانک های مرکزی کشورهای اسلامی، راه های توسعه استاندارد غذای حلال و فرایند جامع سازی آن، طرح های گذر به دولت الکترونیک و تاثیرات اقتصادی آن از دیگر موضوعات مهمی است که در دستور کار اجلاس کمیته پیگیری کمسک قرار دارد.

کومسک در سال ‎ 1984میلادی به ریاست ترکیه و با هدف توسعه و ایجاد هماهنگی در همکاری های اقتصادی و تجاری چند جانبه بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تشکیل شد .

همه ساله پیش از اجلاس کمسک، کمیته پیگیری کمسک نیز برای آماده سازی دستور کار و تنظیم پیشنهادات کشورها برای نشست کمیته دائمی تشکیل می شود.

در این راستا، بیست و هشتمین نشست کمیته پیگیری اردیبهشت ماه گذشته در آنکارا برگزار شد که جمهوری اسلامی ایران حضور فعال و پیشنهادهای سازنده ای در آن داشت.

یازدهم اکتبر مصادف با 20 مهر شانزدهمین مجمع بین المللی کار و همزمان با آن چهاردهمین نمایشگاه بین المللی انجمن صاحبان صنایع مستقل ترکیه موسوم به ˈموسیعادˈ افتتاح خواهد شد.

مجمع بین المللی کار سازمان همکاری اسلامی ابتکاری است که برای مشارکت دادن و فعال سازی بخش خصوصی در چارچوب فعالیت های کمسک توسعه داده شده که ایران و ترکیه نقش سازنده ای در آن ایفا می کنند.

در این مجمع که قرار است با سخنرانی ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر و ˈظفر چاغلایانˈ وزیر اقتصاد ترکیه افتتاح شود، حدود پنج هزار نفر از کارآفرینان کشورها و جوامع اسلامی شرکت کنند.

 

۱۹ مهر ۱۳۹۱ ۰۹:۳۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP