افتتاح مرکز تامین منابع مالی خارجی در محل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

مرکز تامین منابع مالی خارجی با حضور جناب آقای دکتر داوود دانش جعفری، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز سه شنبه نهم مرداد ماه در محل سازمان سرمایه گذاری به طور رسمی افتتاح شد. این مرکز که به منظور تسهیل و تسریع فرایند اخذ وامهای خارجی ایجاد گردیده است با برخورداری از کارشناسان مجرب و همچنین با حضور نمایندگان دستگاهها و بانکهای کشور به ارائه خدمات خواهد پرداخت.
در این مراسم که با حضور مقامات عالی رتبه بانکها، سازمانها و وزارتخانه های مرتبط و سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران برگزار گردید، ابتدا دکتر بهروز علیشیری سرپرست سازمان سرمایه گذاری ضمن خیر مقدم به مهمانان و مقامات حاضر در جلسه، به اهمیت مرکز و کارکرد آن اشاره و توضیحاتی در مورد منابع مالی خارجی ارائه نمود. وی در ادامه با اشاره به ماده 13 قانون برنامه چهارم و اصلاحیه آیین نامه اجرایی آن که ایجاد این مرکز در آن پیش بینی شده است، اظهار داشت این مرکز متولی اخذ وامهای خارجی بوده، و با مساعدت و همکاری دستگاهها و بویژه بانکهای کشور راه اندازی شده است.
 در ادامه دکتر دانش جعفری ضمن اشاره به موانع و مشکلات موجود و مطالعاتی که برای رفع آن انجام شد، اظهار داشت: هدف از ایجاد چنین مرکزی حذف موانع و جلوگیری از اتلاف وقت متقاضیان و همچنین تمرکز امور و امکان مدیریت بهینه آن است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: اصولا هدف تامین مالی خارجی ایجاد تعادل در منابع ومصارف است که هم در کوتاه مدت و هم بلند مدت می تواند این ایجاد تعادل مطرح شود ودر سال های گذشته نیز ما از این منابع استفاده کرده ایم.
به گفته وی از سال 76 تا امسال به طور متوسط منابع مالی خارجی که در قالب فاینانس یا سایر اشکال همچون بیع متقابل برای ما مورد استفاده قرار گرفته به طورمتوسط هر سال حدود 3 میلیارد دلار بوده است.
دکتر دانش جعفری همچنین هماهنگی بین دستگاهها، ضرورت ایجاد موسسات و شرکتهای ارزیابی کننده طرحهای توجیهی اقتصادی، فنی و مالی، و لزوم پاسخگویی دستگاهها را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری نمود که این مرکز نقش مهم و موثری در کوتاه نمودن امور داشته و نمونه خوبی از پاسخگویی دستگاهها باشد.وی سپس با حضور در محل مرکز تامین منابع مالی خارجی واقع در طبقه هفتم سازمان سرمایه گذاری و افتتاح آن به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
دکتر بهروز علیشیری سرپرست سازمان سرمایه گذاری کشور نیز در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنان پاسخ داد، از جمله به میزان سرمایه گذاری در کشور، تاثیر اندک تحریمها بر اخذ وام خارجی به دلیل ماهیت تجاری آن، وجود منابع مالی سرگردان در جهان و امکان بهره گیری از آن منابع و نهایتأ شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و امکان فعالیت گسترده آنان در بخش گردشگری و سرمایه گذاری آنان در هتل سازی توضیحاتی ارائه نمود و از آن استقبال نمود.
او تحریم را در خصوصی‌سازی کم تاثیر اما درفاینانس تاثیرگذار و البته دو طرفه دانست و افزود: در بخش فاینانس کمک‌ها دو طرفه است بدین ترتیب اثرات منفی تحریم نیز دو طرفه خواهد بود. از سوی دیگر در ارائه فاینانس‌ها، درآمد‌هایی برای بانک‌های خارجی ایجاد می‌شود که با تحریم و قطع رابطه درآمدبانک نیز از بین می‌رود. از طرفی شرکت‌های بیمه نیز از درآمد حاصل از فعالیت بیمه‌ای خود در ایران برخوردار نخواهند شد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اثرات تحریم دو سویه است.
۱۰ مرداد ۱۳۸۶ ۰۸:۵۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP