وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد : ناکارآمدی نظامات موجود پولی و مالی در جهان / لزوم افزایش حضور کشورهای در حال توسعه در تصمیم گیریهای نهادهای مالی و پولی بین المللی

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد : ناکارآمدی نظامات موجود پولی و مالی در جهان / لزوم افزایش حضور کشورهای در حال توسعه  در تصمیم گیریهای نهادهای مالی و پولی بین المللی
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی درطی سخنرانی 67 امین اجلاس مشترک گروه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در شهر توکیوی ژاپن ،گفت : تداوم بحران مالی و تسری آن به ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در جهان، و تعمیق در مناطقی چون حوزه یورو، به خوبی پرده از ناکارآمدی نظامات موجود پولی و مالی جهان برداشته است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، حسینی در ادامه افزود : مبانی، معماری و مدیریت نهادی پولی و مالی جهان آسیب پذیر و فاقد استحکام لازم برای پیشگیری و غلبه بر بحران های مالی است.
به گفته وی، نظام مالی مبتنی بر ربا، به دلیل قطع رابطه بخش مالی به بخش واقعی در کنار مقررات زدایی های افراطی، مستعد ایجاد و تداوم چنین بحران هایی شده است. کما اینکه تسلط و تمرکز در معماری مالی – پولی، از جمله سلطه چند ارز بر همه اقتصادهای جهان، مشکل آفرین شده است.
حسینی در ادامه با بیان این پرسش که ،وقتی مناسبات و مبادلات تجاری و مالی بر پایه چند ارز قوام می یابند، آنگاه که جنگ بین این ارزهای مسلط در می گیرد و یا بحرانهایی چون رکورد حوزه یورو و کندی رشد در اقتصاد آمریکا شکل می گیرد، آیا نباید انتظار بی ثباتی در بازارهای دیگر، چون بازار طلا را داشت؟ادامه داد : در کنار دو مشکل فوق مسئله مدیریت نهادی پولی و مالی نیز جدی است.
وی در ادامه با بیان این مطلب که سالهاست که برای افزایش آرای کشورهای در حال توسعه در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تلاش می کنیم، ولی چه دست آوردی داشته ایم؟ تصریح کرد : در ماه سپتامبر امسال، یعنی یک ماه پیش تهران میزبان نشست سران جنبش عدم تعهد بود سران و مقامات عالی رتبه بیش از 120 کشور و مقاماتی چون دبیر کل سازمان ملل در این اجلاس حضور داشتند. در پایان این اجلاس سران دولتها و حکومتها به صراحت نگرانی عمیق خود را از ناکافی بودن تاثیر کشورهای در حال توسعه در موسسات وابسته به نظام برتوون وودز از جمله عدم حضور در موقعیت ریاست بر بانک جهانی یا صندوق بین المللی پول ابراز کردند. سران خواستار اصلاح ساختار حاکمیتی نهادهای برتوون وودز در این راستا را شده اند.

حسینی با بیان اینکه مشکل ساختاری حکمرانی و انتخاب ریاست در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول جدی است،تصریح کرد :  انحصار نانوشته مدیریت بانک از سوی آمریکا و مدیریت صندوق از سوی اروپا به امکان استفاده از ظرفیت های بالاتر و متنوع‌تر مدیریتی از سراسر جهان و همه کشورها و در عین حال استقلال این دو نهاد آسیب می رساند، روز به روز سیاست بیشتر بر اقتصاد چیره می شود و دامنه رویارویی سیاسی به عرصه اقتصادی کشیده می شود که نتیجه ای جز بی ثباتی نخواهد داشت.
نادیده گرفتن حقوق ایران در بانک جهانی
به گزارش خبرنگار ما ،وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد:  اعمال تهدید فشار از طریق ابزارهای پولی و مالی و تحمیل تحریم های غیر منصفانه مالی و پولی نمونه بارزی از برخوردهای سیاسی و قهری در حوزه اقتصاد است که شاهد دنباله روی و عدم استقلال راهبری نهادهایی چون بانک جهانی در قبال چنین رویدادهایی هستیم
به گفته حسینی ، در یک دهه اخیر بانک جهانی حقوق مردم ایران که از موسسان و سهامداران این نهاد است را به دلیل همین عدم استقلال نادیده گرفته است. چرا  برخلاف نظر مشاور حقوقی بانک جهانی از طرح و تصویب برنامه تامین مالی پروژه های توسعه ایران در هیات مدیره بانک جلوگیری می شود؟ روشن است! حکمرانی سیاسی (Political Governance) بر حکمرانی شرکتی (Corporate Governance) غلبه کرده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد : وقتی مدیریت اقتصاد جهانی در سایه سیاست قرار می گیرد و آنگاه به رغم شناخت تاثیر چشمگیر تحریم های اقتصادی بر بی ثباتی در بازار نفت و انرژی که سبب تداوم و تعمیق رکود در اقتصاد جهان در شرایط بحران شده است، در نهادهای برترون وودز هم با نوعی سکوت مواجه و متاسفانه در بانک جهانی از آن پیروی می شود.
وی درپایان  ضمن امیدواری به اینکه رئیس جدید بانک دکتر جیم یونگ کیم بتواند در تحقق اهداف اساسنامه بانک و کمک به توسعه منصفانه موفق شوند،افزود : باید برای تحقق دغدغه های مشترک چون اصلاح ساختار راهبری بانک و صندوق تلاش کنیم، جلوی تخریب محیط زیست و تغییرات نامساعد جوی را بگیریم اما باید برای بهبود محیط جهانی کسب و کار و اقتصاد جهانی از جمله رفع سایه های مبهم سیاست سلطه از اقتصاد جهانی نیز همچون سران کشورهای جنبش عدم تعهد هم صدا شویم و تلاش کنیم.

 

 

۲۲ مهر ۱۳۹۱ ۱۸:۱۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP