وزیر اقتصاد:ازهمه ظرفیتها برای جذب سرمایه‌های خارجی استفاده می شود

وزیر اقتصاد:ازهمه ظرفیتها برای جذب سرمایه‌های خارجی استفاده می شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور استفاده از تمام ظرفیت‌ها و راهکارهای تشویقی پیش‌بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا  ،"سیدشمس الدین حسینی " در حاشیه نشست بررسی عملکرد سیاست های کلی اصل 44 که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، به خبرنگاران گفت: سیاست تقویت جذب منابع مالی خارجی در تدوین برنامه پنجم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی مورد توجه جدی قرار گرفته است.
وی با اشاره به تلاش های انجام شده در خصوص ارتقای بهبود فضای کسب و کار در کشور اظهار امیدواری کرد: میزان جذب منابع مالی خارجی که در سه تا چهار سال اخیر به بیش از سه میلیارد دلار رسیده است ، به چندین برابر افزایش یابد.
حسینی با بیان اینکه انتقال مدیریت در واگذاری شرکت‌های مشمول اصل 44 از دغدغه های دولت است، بر لزوم اجرای قانون در این زمینه تاکید کرد.
وی درباره تشکیل شورای رقابت اظهار داشت: شورای رقابت از استقلال منحصر به خود برخوردار است به نحوی که اعضای آن نباید در هیچ پست دیگری به صورت دائم و تمام وقت اشتغال داشته باشند.
حسینی گفت: تفاوت شورای رقابت و شورای پول و اعتبار این است که در شورای پول و اعتبار افراد به نسبت مسئولیت های قانونی در آن عضویت دارند و وزیر اقتصاد یکی از اعضای آن است اما اعضای اقتصاددان شورای رقابت حتما باید مدرک معتبر دکترا در رشته مرتبط را داشته باشند.
وی افزود: هر چند که اعضای شورای رقابت به وسیله وزیر اقتصاد و دیگر وزرا معرفی می‌شوند اما حکم آنان باید به وسیله رییس جمهور تایید شود که البته تعدادی نیز توسط اتاق های تعاون و بازرگانی و قوه قضائیه معرفی می‌‌شوند، به نحوی که این پیچیدگی‌ها کار را با تاخیر مواجه کرده است.
وزیر اقتصاد با اشاره به تهیه و تدوین 30 آیین نامه قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 تصریح کرد: با زیربناهای قانونی فراهم شده، از این پس اجرای سیاست‌های مذکور شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت.
حسینی افزود: اغلب 30 آئین نامه مورد اشاره به تصویب رسیده و تنفیذ چند مورد دیگر که در دستور کار تصویب است، از مراجع قانونی گرفته شده است و دیگر خلاء مقرراتی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: اکنون در تمام استان‌های کشور، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و در همه شهرستان‌ها شرکت های تعاونی استانی تشکیل شده است.
وزیر اقتصاد ادامه داد: در برنامه پنجم برای توانمندسازی بخش غیردولتی در حوزه های مالی پیش‌بینی‌های خوبی شده است و تلاش می شود با سازوکار وجوه اداره شده و تسهیلات، حضور بخش‌های غیردولتی در بخش های زیربنایی تقویت و فعالیت بخش های غیردولتی در اجرای طرح های عمرانی افزایش یابد.
حسینی همچنین از تصویب پیش‌نویس موضوع ثبات مقررات در دولت خبر داد و شفاف سازی را از رویکردهای تدوین برنامه پنجم دانست.
وی اظهار امیدواری کرد با زیرساخت های فراهم شده، اجرای سیاست های کلی اصل 44 شتاب بیشتری بگیرد.
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود ، هدفمند کردن یارانه ها را از سیاست های کلان کشور برشمرد و گفت: دولت و مجلس در این زمینه تفاهم دارند.
حسینی با بیان اینکه در بسیاری از موارد در جزئیات نیز به تفاهم رسیده‌ایم افزود: دو موضوع شیب افزایش و اصلاح قیمت‌ها و گروه های هدفی که مخاطب برنامه‌های جبرانی قرار می گیرند، به بررسی و رسیدگی بیشتری نیاز دارد.
وی درباره زمان ارایه این لایحه به مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در مرداد ماه برنامه‌های زیادی دارد که از جمله مراسم تحلیف رئیس جمهور و معرفی وزرا و اعضای کابینه است. البته اعضای کمیسیون ویژه مجلس نیز مصمم هستند هرچه سریعتر لایحه هدفمند کردن یارانه ها در صحن علنی مطرح شود.
وزیر اقتصاد درباره ورود بیمه ها به بورس اظهار امیدواری کرد تابستان امسال شرکت های بیمه آسیا، دانا و البرز وارد بورس شوند که به این ترتیب سبد دارایی های بورس افزایش می یابد.
حسینی به درآمدهای نفتی امسال نیز اشاره داشت و گفت: در سه ماه نخست سال 88 عملکرد قیمتی صادرات نفت بیش از 53 دلار به ازای هر بشکه بوده است.
وی درباره نرخ تورم گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد ماه به 5/14 درصد رسید که نشان از روند نزولی دارد ضمن اینکه میزان نرخ تورم یک ساله نیز با کاهش مواجه بوده است.
وزیر اقتصاد میزان ارزش بازار سرمایه کشور را 53 هزار میلیارد تومان ذکر کرد و اظهار داشت: در چهار ماه گذشته، شاخص بورس از مرز 9 هزار و 522 واحد فراتر رفته و حدود 5/19 درصد رشد داشته است.

۳ مرداد ۱۳۸۸ ۱۱:۱۸
روابط عمومی |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP