ایرانیان مقیم خارج ، یک میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری کردند

ایرانیان مقیم خارج ، یک میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری کردند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ، صادق اکبری مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی گفت: هم اکنون سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج کشور در 70 پروژه داخلی با مبلغی در حدود یک میلیارد دلار به ثبت رسیده است.

ˈصادق اکبریˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از مجموع سرمایه گذاری ثبت شده تنها 150 تا 200 میلیون دلار در سازمان سرمایه گذاری خارجی شورای عالی ایرانیان به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه ، میزان سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج ، در داخل کشور دهها برابر مبلغ مذکور است ، افزود: اما به دلیل وابستگی های خویشاوندی و نبود ریسک سیاسی در کشور این عده اعتقادی به ثبت سرمایه گذاری خود در سازمان سرمایه گذاری خارجی شورای عالی ایرانیان ندارند به همین منظور عده ای در کشور سرمایه گذاری می کنند اما در جایی ثبت نمی شود.

وی ادامه داد: این افراد تنها در مواردی که با سازمانی همچون شهرداری یا شرکای خود دچار مشکل شوند برای انتقال اصل سرمایه و سود حاصله اقدام به ثبت سرمایه گذاری خود در این سازمان می کنند.

مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری تصریح کرد: ایرانیان مقیم خارج به واسطه زبان، ارتباط و مناسباتشان یک ظرفیت و فرصت برای کشور به شمار می روند. بنابراین این افراد در شرایط عادی و حتی تحریم ها نیز می توانند نقش اساسی در توسعه کشور خود ایفا کنند.

وی ادامه داد: بنابراین نیازی نیست برای سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج در کشور دعوت به عمل آید چراکه این حق طبیعی آنان است که در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی حضور پیدا کرده و مشارکت مالی داشته باشند.

اکبری تصریح کرد: کارگروه اقتصادی ایرانیان خارج از کشور با مشارکت و همکاری وزارتخانه های عضو با ایجاد مصوبات قانونی به دنبال تسهیل امور در بخش های همچون گمرکی، بانکها، مناطق آزاد تجاری برای جذب سرمایه گذاری و مشارکت مالی ایرانیان مقیم خارج در فعالیت های اقتصادی داخل کشور است.

اکبری افزود: تاکنون ایرانیان مقیم خارج در بخش های گردشگری، مسکن، صنعت و کشاورزی سرمایه گذاری مطلوبی داشته اند به طوری که عمده این سرمایه گذاری ها به بخش مسکن مربوط می شود.

مدیرکل دفتر روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری گفت: تاکنون حتی یک مورد نیز اعلام نشده که در داخل کشور سرمایه گذاری اقتصادی شده باشد و با مراجعه به کارگروه اقتصادی و بازرگانی مشکل برطرف نشده و ناراضی باشد.

وی تاکید کرد: این کارگروه با تمام ظرفیت و با بهره مندی حداکثری از ظرفیت های قانون سعی در تسهیل شرایط سرمایه گذاری اقتصادی برای ایرانیان مقیم خارج کشور در کمترین زمان ممکن دارد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که با وجود سرمایه گذاری در بخش کشاورزی چرا وزارت جهاد کشاورزی نماینده ای در کارگروه سرمایه گذاری خارجی شورای عالی ایرانیان ندارد گفت: مشارکت مالی خوبی توسط ایرانیان مقیم خارج در بخش کشاورزی شده است، اما وزارت جهاد کشاورزی عضو کارگروه سازمان سرمایه گذاری خارجی نیست این وزارتخانه در صورت تمایل می تواند با ارایه گزارش عملکرد و نحوه همکاری و مناسبات خود با این سازمان پیشنهاد عضویت در کارگروه سازمان سرمایه گذاری خارجی را مطرح کند تا در صورت تایید اعضاء به عضویت کارگروه برسد.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه دولت 9 دستگاه عضو کارگروه سازمان سرمایه گذاری خارجی بودند که بنابر نیاز دو دستگاه دیگر نیز به عضویت این کارگروه درآمدند.

وی با اشاره به این که نوسانات قیمت ارز در میزان سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج در کشور تاثیری نداشته است افزود: طی ماههای گذشته نوسانات قیمت ارز ناشی از سفته بازی و واسطه بازی عده ای بوده که با اقدامات موثر دولت به طور مجدد این قیمت کاهش یافته و معتقدیم نوسانات قمیت ارز نمی تواند در میزان سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج در کشور تاثیر چندانی داشته باشد.

وی اضافه کرد: با پیگیری های دولت،به طور مجدد نرخ ارز متعادل خواهد شد اما باید این مهم را در نظر گرفت که واقعی شدن نرخ ارز و ثبات آن می تواند برای تمامی فعالیت های اقتصادی مفید واقع شود.

 

۶ آذر ۱۳۹۱ ۱۶:۳۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP