تسهیلات سرمایه گذاری خارجی در کشور اعلام شد

تسهیلات سرمایه گذاری خارجی در کشور اعلام شد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ، بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی حقوق و تسهیلات سرمایه گذاری خارجی در کشور را اعلام کرد.

بهروز علیشیریˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره حقوق و تسهیلات سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت: برخورداری سرمایه گذاری خارجی از حقوق، حمایت ها و تسهیلات یکسان با سرمایه گذاری داخلی، (ماده 8 قانون)،انتقــال آزادانــه اصل سرمایه و منافع ناشی از سرمایه گذاری در کشور به صورت ارز و یا کالا، (مــواد 18-13 قانون) و امکان سرمایه گذاری خارجی به صورت صد در صد در طرح های سرمایه گذاری، (ماده 4 آئین نامه) از تسهیلات سرمایه گذاری خارجی در ایران است.

وی، ‌پذیرش سرمایه گذاری خارجی در کلیه زمینه های تولیدی، صنعتی و کشاورزی، حمل و نقل ارتباطات، خدمات و تأمین آب و برق و گازو انرژی ،امکــان تملـــک زمیـن به نام شـــرکت (ثبت شده در ایران) (مــاده 34 آئین نامه)،ارائه تسهیلات پروانه اقامت سه ساله در ایران برای سرمایه گذاران خارجی،مدیران، کارشناسان و بستگان درجه یک آنها و امکان تمدید آن، (ماده 20 قانون و 35 آئین نامه) و تصمیم گیـری نسبت به درخــواست های سرمایه گـــذاران خــارجی حداکثر ظرف مدت 45 روز، (ماده 6 قانون) را از دیگر تسهیلات برای سرمایه گذاران خارجی برشمرد.

علیشیری ‌امکان حل و فصل اختلافات سرمایه گذاران خارجی با دولت در دادگاه های داخلی و یا بر حسب ترتیبات موافقتنامه های تشویق متقابل سرمایه گذاری، امکان استفاده از روش های ترتیبات قراردادی شامل روش هـــایBOT ، بای بک و مشـارکت مدنی توسط سرمایه گــذار، (ماده 3 قانون) و پـذیرش سـرمـایـه گـذاری اشخـاص حقیقی و حقـوقی ایـرانی کـه با سرمایه منشأ خارجی در کشور سـرمـایـه گـذاری می نمایند و اعـطـای تسهیلات و حمـایت هـای قـانون تشـویق و حمـایت سرمایه گذار خارجی به آنها. (ماده 1 قانون) را ازدیگر موارد اعلام کرد.

معاون وزیر امور ا قتصادی و دارایی درباره سایر ظرفیت های قانونی در کشور نیز گفت:‌ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی ،ماده 7 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم و آیین نامه ماده 7، تسهیل و تسریع صدور مجوز ،‌ستاد سرمایه‌گذاری ، هیات رسیدگی و هیات نظارت بر مقررات زدایی ،بهبود فضای کسب و کار و تسهیل، تسریع و کاهش هزینه صدور و تمدید مجوزها و حذف مجوزهای غیر ضرور (ماده 62 قانون برنامه پنجم توسعه) از دیگر ظرفیت های کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی است.

وی با اشاره به بسترهای قانونی و مشوق های سرمایه‌گذاری خارجی در ایران ، افزود: تضمین پرداخت غرامت در صورت ملی شدن ،سلب مالکیت، (ماده 9 قانون) و تضمین جبران زیان ناشی از ممنوعیت و یا توقف اجرای موافقتنامه های مالی در سرمایه گذاری های خارجــی به روش ترتیبـــات قراردادی بر اثر وضع قانون و یا تصمیمات دولت (ماده 17 قانون و ماده 26 آئین نامه ) از مشوق های سرمایه گذاری در کشور است .

علیشیری،‌ تضمین خرید کالا و خدمات تولیدی طرح سرمایه گذاری خارجی در مواردی که دستگاه دولتی خریــدار انحصـــاری و یا عرضه کننــده کــالا و خدمــات تولیــدی به قیمت یارانه ای است (مـاده 11 آئین نامه) و تضمین تامین و انتقال آزادانه ارز(ماده 27 آیین نامه) را از دیگر مشوق های سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد.

 

۶ آذر ۱۳۹۱ ۱۶:۵۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP