علیشیری : نرخ بازگشت سرمایه در بخش پتروشیمی، بالاتر از سایر بخشها است

علیشیری : نرخ بازگشت سرمایه در بخش پتروشیمی، بالاتر از سایر بخشها است
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در کنفرانس سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی حضور یافت و از دغدغه های خود برای سرمایه گذاری در این حوزه سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری با بیان این مطلب که نرخ بازگشت سرمایه در بخش نفتی و به ویژه پتروشیمی  در مقایسه با سایر بخشها در کشور بالا است ولی این بخش به خوبی برای سرمایه گذاران خارجی معرفی نشده است ،افزود : در دنیا  دو گروه از شرکتهای پتروشیمی دارای مزیت رقابتی بالا خواهند بود: گروه اول شرکتهایی  هستند که در محل وجود منابع انرژی و گاز ارزان و در دسترس مستقر باشند(مانند ایران) و گروه دوم شرکتهای بزرگ بین المللی که متکی به فناوریهای پیشرفته، شبکه بازاریابی و فروش گسترده هستند .
تمرکز کشورهای توسعه یافته بر صنایع پایین دستی پتروشیمی
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با  اشاره به  روند پیچیده تصمیم گیری سرمایه گذاران خارجی  در انتخاب محل برای سرمایه گذاری خارجی ، کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس را  از جمله اولویتهای جذب سرمایه گذاریهای خارجی در صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی  دانست و افزود : با همه مزیتهای گفته شده برای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی ، سهم 5 درصدی طرحهای پتروشیمی از کل طرحهای سرمایه گذاری خارجی در بخشهای مختلف اقتصادی باید بالاتر برود.
علیشیری در ادامه با بیان این سئوال که مسیر درست بخش خصوصی در جهت توسعه  اقتصادی کشور ،چیست؟  پاسخ داد  : ایجاد زمینه و فراهم نمودن زیرساخت های  قانونی، مقرراتی و عملیاتی لازم برای بکارگیری روشها و ابزارهای متنوع و نوین تامین مالی  از جمله روشهای مشارکت عمومی-خصوصی، و بهره گیری از ابزار اوراق قرضه اسلامی یکی از این راهها می باشد.
وی در عین حال تصریح  کرد : در برخی از کشورها در مدت  زمانی دو ماه، بیش از 200 اصلاحات در خصوص بهبود فضای کسب و کار صورت گرفته است ،افزود : ضرورت اصلاح، تهیه و تدوین مقررات مربوط به صدور مجوزهای سرمایه گذاری و کسب و کار با رویکرد حذف مجوزهای غیرضروری  و شفاف سازی گردش کار و دستور العملهای مرتبط با انجام فعالیتهای اقتصادی درکشور  و فضای  با ثبات اقتصادی- سیاسی از دیگر راهکارهای توسعه اقتصادی  کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی است .
به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مراحل اجرایی فازهای سه گانه فرآیند جذب سرمایه گذاران خارجی که شامل : فرصتیابی ،بازاریابی و مذاکرات می باشد ، پیشنهاد داد بخش خصوصی با  حمایتهای فنی و تخصصی سازمان سرمایه گذاری و تشکیل تیمهای حقوقی ،مالی و بازاریابی بین المللی بتوانند در جذب سرمایه گذاری خارجی برای کشور گامهای اجرایی بردارند.
این مقام مسئول از جمله مزایای قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی را برخورداری سرمایه گذاران  خارجی از حقوق، حمایت ها و تسهیلات یکسان با سرمایه گذاری داخلی، امکان سرمایه گذاری خارجی بصورت صد در صد در طرح های سرمایه گذاری و  ارائه تسهیلات پروانه اقامت سه ساله در ایران برای سرمایه گذاران خارجی،مدیران، کارشناسان و بستگان درجه یک آنها و امکان تمدید آن مطرح کرد و افزود : مراکز خدمات سرمایه گذاری در سراسر استانها همراه سرمایه گذاران خارجی در مراحل قبل ،حین و بعد از پروژه سرمایه گذاری خواهند بود و ستاد سرمایه گذاری ملی و استانی نیز به شکایت سرمایه گذاران خارجی رسیدگی خواهند کرد.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در پایان  از صاحبان پروژه های سرمایه گذاری در کشور خواست تا  خلاصه ای از پروژه سرمایه گذاری خود را به زبان انگلیسی در سایت تخصصی فرصتهای سرمایه گذاری ایران  به نشانی www.iio.ir    جهت بازاریابی و  معرفی این پروژه ها به سرمایه گذاران خارجی قرار دهند.
گفتنی است در پانل بعد از ظهر نیز کوروش طاهرفر  و ابوالفضل کوده ای معاونین مدیر کل دفتر سرمایه گذاریهای خارجی  فرصتهای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی و قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی  را به مخاطبان این همایش معرفی  و به سئوالات مخاطبان پاسخ خواهند داد.
لازم به ذکر است  در همایش امروز حجازی ، استاندار خوزستان ، بیات معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت پتروشیمی ،نمایندگان مجلس شورای اسلامی ،مدیران شرکتهای پتروشیمی و بخش خصوصی حضور داشتند.

 

 

۷ آذر ۱۳۹۱ ۱۴:۲۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP