وزیر امور اقتصادی و دارایی: بازخوانی نقشه تامین مالی دولت ضروری است

وزیر امور اقتصادی و دارایی: بازخوانی نقشه تامین مالی دولت ضروری است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در شرایط فعلی نیازمند بازخوانی نقشه تامین مالی دولت هستیم و اگر بخواهیم به یکی از اهداف مهم صندوق توسعه ملی که همان حفظ سهم نسل آینده از منابع نفتی است، دست یابیم، باید جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی در تامین مالی دولت پیدا کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ˈ سید شمس‌الدین حسینیˈ روز یکشنبه در همایش ثروت ملی، توسعه پایدار اظهار داشت: بر پایی این همایش فرصتی مغتنم برای تامل در اندیشه و عملکرد صندوق‌های نفتی یا همان ثروت ملی است.

وی ادامه داد: فلسفه شکل‌گیری این صندوق از منظر اقتصاد کلان، خنثی ‌سازی اثر مازاد درآمدهای نفتی بر پایه پولی و پیشگیری از تورم حاصل از آن و از نظر اقتصاد خرد، توجه به کیفیت و حفظ منابع بین نسلی است.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان این ‌که، سابقه شکل‌ گیری این صندوق به شش دهه قبل باز می‌گردد، گفت: نیمی از این صندوق‌ها از سال 2005 به بعد تاسیس شده است.

وی سه ویژگی اصلی این صندوق ‌ها را تحت تملک دولت، مستقل از مدیریت پولی کشور و دارای مجموعه متنوعی از ابزارها دانست و اظهار داشت: تشکیل صندوق توسعه ملی، تکمیل ‌یافته تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری خارجی و حساب ذخیره ارزی در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه است که البته ارزیابی عملکرد حساب ذخیره ارزی در شکل ‌گیری این صندوق موثر بوده است.

حسینی با اشاره به چهار مزیت صندوق توسعه ملی نسبت به حساب ذخیره ارزی

گفت: مزیت نخست، جایگاه حقوقی این صندوق ‌ها است، چرا که این جایگاه به صراحت در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه عنوان شده است و تغییر اصول آن، با قوانین عادی امکان ‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: دومین مزیت، شکل و جایگاه حقوقی صندوق است که این مزیت به ماندگاری صندوق و بهبود عملکرد آن کمک می‌کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، تکوین نسبی قانون تاسیس یا اساسنامه صندوق توسعه ملی از باب فرآیندهای لازم را دیگر مزیت تاسیس این صندوق عنوان کرد و گفت: صندوق به دنبال طرح تحول نهادی در اقتصاد ایران و ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی تاسیس شده است.

وی افزود: به موجب این مزیت صندوق می‌تواند در فضایی که اصلاحات نهادی مانع از فعالیت دولت می‌شود، از بخش خصوصی حمایت کند و این امر موجب تقویب رویکرد توانمندسازی بخش خصوصی از جانب دولت خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی می‌تواند نقش نهاد توسعه تامین مالی در کشور را بازی کند و به طور کلی موتور توسعه فعالیت‌های مولد و آبادانی اقتصادی ایران محسوب می ‌شود.

وی با تاکید بر این ‌که، در تاسیس این صندوق باید به نکاتی توجه داشته باشیم، ادامه داد: در این مسیر نیازمند بازخوانی نقشه تامین مالی دولت هستیم و اگر بخواهیم یکی از اهداف مهم صندوق را که همان حفظ سهم نسل آینده از منابع نفتی است، دست یابیم، باید جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی در تامین مالی دولت پیدا کرد.

حسینی تصریح کرد: باید به افزایش سهم مالیاتی در تولید داخلی فکر کنیم و در این راستا، شفاف ‌سازی و هدفمندی معافیت‌های مالی را دنبال کنیم.

به گفته وی، اگر بخواهیم بخش بیشتری از درآمد فرآورده‌ها به صندوق ریخته شود، باید لایحه اصلاح قانون مالیات‌ ها به کسوت قانون درآید و درآمدهای دولت از بخش مالیات افزایش یابد تا وسوسه استفاده از منابع صندوق ایجاد نشود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این ‌که، نارسایی منابع مالی، یکی از مشکلات در اقتصاد ایران محسوب می‌شود، افزود: طرح‌های نیمه ‌تمام بسیاری در بخش خصوصی وجود دارد که منتظر تامین مالی هستند و این امر به افزایش دوره ساخت آنها منجر شده است.

وی با تاکید بر این ‌که، نارسایی منابع باید به تلفیق منابع تبدیل شود، تصریح کرد: منابع پس ‌اندازی کشور همچنین می‌توانند جاذبه‌ای برای جذب سرمایه خارجی محسوب شود.

وی اظهار داشت: در راهبرد سرمایه‌ گذاری صندوق توسعه ملی به سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی هم اندیشیده شود و به رفع ممنوعیت‌ های قانونی آن پرداخته شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این ‌که، صندوق می‌تواند به دیپلماسی و روابط اقتصادی خارجی کمک کند، خاطر نشان کرد: این صندوق می‌تواند در صدور خدمات فنی و مهندسی و اجرای طرح توسط پیمانکاران ایرانی در خارج از کشور ایفای نقش کند.

 

۱۳ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP