علیشیری در همایش سرمایه گذاری چین عنوان کرد : ایران ، سرزمین فرصتهای طلایی سرمایه گذاری

علیشیری در همایش سرمایه  گذاری چین عنوان کرد : ایران ، سرزمین فرصتهای طلایی سرمایه گذاری
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش سرمایه گذاری چین در پانل تخصصی انرژی به ایراد سخنرانی در خصوص مزیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری ایران به ویژه بخش انرژی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری در این همایش ضمن تشریح شاخصها و عملکرد اقتصاد کلان کشور ،ایران را کشوری باثبات و سرزمین فرصتهای طلایی سرمایه گذاری توصیف کرد  که در مقایسه با  کشورهای همسایه و منطقه مزیتهای رقابتی ویژه ای دارد.
علیشیری مزیتهای اقتصادی ایران را  دارا بودن منابع غنی هیدروکربنی، چهارمین کشور تولید کننده نفت در دنیا، دومین کشور دارای ذخایر گازی جهان عنوان کرد و افزود : همه این مزیتهای ذاتی در کنار نیروی جوان و تحصیلکرده  مزیتی است که در کمتر کشوری می توان آن را مشاهده کرد.
این مقام مسئول در عین حال خاطر نشان کرد:  ایران در بخش منابع فلزی و تولید روی، سرب، کبالت، آلومنیوم، منگنز و مس دارای رتبه بین 4 تا 9 جهان می باشد. 
علیشیری در تشریح فرصت های سرمایه‌گذاری در صنعت  انرژی کشورمان گفت: تضمین ریسکهای سیاسی سرمایه‌گذاری های بخش خصوصی داخلی و خارجی، تضمین خرید محصول،تخصیص خوراک به قیمت رقابتی، تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر پروژه‌ها، تامین زیرساخت های مورد نیاز و همچنین حمایت های قانونی و مقرراتی از مشوق هایی است که  جمهوری اسلامی ایران برای تشویق سرمایه گذاری در این رشته های مختلف در حوزه انرژی  به سرمایه گذاران خارجی ارایه می دهد.
وی  با اشاره به ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و 300 هزار بشکه‌ نفت خام، 670 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و 400 هزار بشکه میعانات گازی، بر لزوم جذب و تجهیز سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی برای توسعه صنعت نفت و گاز در کشور تاکید کرد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در تشریح اهداف کشورمان در جهت توسعه ظرفیت تولید نفت خام و گاز در افق سال 2015 گفت: ظرفیت تولید نفت خام کشور در سال 2015 به پنج میلیون و 300 هزار بشکه در روز، ظرفیت تولید گاز غنی به 1480 میلیون متر مکعب در روز و ظرفیت تولید میعانات گازی نیز به یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز خواهد رسید.
علیشیری ، کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای توسعه صنایع بالادستی ( اکتشاف و استخراج) ‌و پایین‌دستی ( فراوری و تولید محصولات نهایی ) نفت و گاز کشور را 220 میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: بخشی از این سرمایه‌گذاری از منابع در دسترس بخش خصوصی داخلی و خارجی تأمین می‌ شود و در این زمینه طرح ها و پروژه‌های بخش نفت و گاز کشور در بخش های بالادستی و پایین‌دستی که قابل اجرا با مشارکت بخش های عمومی و خصوصی است ، مطالعه و آماده شده است.
این مقام مسئول کل طرح های بخش نفت و گاز صنعت نفت را 95 طرح اعلام کرد و افزود: 57 طرح در بخش بالادستی و 38 طرح در بخش پایین‌دستی تعریف شده است که در مجموع با سرمایه‌گذاری 119 میلیارد و 600 میلیون دلار اعتبار اجرایی می شود.
وی سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح های بالادستی صنعت نفت را 67 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام و تصریح کرد: هفت طرح در زمینه توسعه همزمان میدان های نفت و گاز، 14 طرح در زمینه اجرای پروژه های توسعه میدان های گازی، 13 طرح برای پروژه‌های توسعه میدان های نفتی، 10 طرح در زمینه پروژه‌های توسعه دیگر میدان های نفت و گاز و 13 پروژه در زمینه ایستگاه های جمع‌آوری و تزریق گاز تعریف شده است.
علیشیری  از سرمایه گذاری 51 میلیارد و 800 میلیون دلاری در بخش طرح های پایین دستی صنعت نفت خبر داد و در تشریح فرصت های سرمایه گذاری در این بخش گفت: 9 طرح گاز طبیعی مایع، هفت طرح برای اجرای پروژه های پالایشگاه گازی و خطوط لوله، هفت طرح پالایشگاهی نفت خام و میعانات گازی، 15 طرح خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده‌های اصلی در بخش پایین دستی صنعت نفت اجرا می شود.
وی با اشاره به برخورداری پارس جنوبی از هشت درصد ذخایر گازی جهان و نیمی از ذخایر گازی کشور تصریح کرد: منطقه ویژه پارس، بزرگ ترین مجموعه صنعتی کشور و مهم ترین بخش از زنجیره ارزش صنعت نفت است که توسعه آن متضمن رشد جهشی اقتصادکشوردر آینده است.
علیشیری  در ادامه ظرفیت نفت خام در کشور را 136 میلیارد بشکه عنوان کرد که 11 درصد ذخایر نفتی جهان را شامل می شود و امکان مالکیت بخش خصوصی در صنایع پایین دستی و میان دستی پروژه های نفتی را از دیگر مزیتهای سرمایه گذاری در حوزه انرژی دانست.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی  در عین حال خاطر نشان کرد : 62 درصد از ذخایر طبیعی گاز در میادینی واقع شده است که هنوز توسعه نیافته و فرصت طلایی برای سرمایه گذاری محسوب می شود.
این مقام مسئول در ادامه فرصتهای سرمایه گذاری در بخشهای  متنوع انرژی از جمله تولید برق و انرژیهای نو را برای حضار تشریح  کرد.
وی در ادامه با اشاره به قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی ویژگیهای این قانون را  عدم محدودیت در درصد مشارکت سهمی  ،  میزان سرمایه گذاری خارجی ، میزان سود قابل انتقال ،سرمایه قابل انتقال به خارج  و  نوع سرمایه قابل پذیرش عنوان  کرد.
علیشیری معافیت ماشین آلات و تجهیزات خط تولید از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی( ماشین آلات دست اول)، استرداد حقوق و عوارض گمرکی پرداخت شده برای ورود مواد اولیه را بعنوان بخشی از مشوقهای قابل ارائه به سرمایه گذاران  مطرح کرد.
این مقام مسئول  در ادامه با اشاره به روند خصوصی سازی در کشور خصوصی سازی بانکها و شرکتهای دولتی را گامی مثبت در کشور دانست و افزود : امکان تاسیس بانکها و مؤسسات اعتباری غیر دولتی از جمله بیمه های خصوصی  در کشور مهیا شده است .
علیشیری  امضای موافقتنامه های  تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری ، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و موافقتنامه های گمرکی را به عنوان گامی مثبت برای حفظ حقوق سرمایه گذاران خارجی در کشور مطرح کرد.
لازم به ذکر است  استانداران کرمانشاه ،فارس ،کرمان ،چهار محال و بختیاری ، حکیم جوادی معاون وزیر ارتباطات و صاحبان پروژه های سرمایه گذاری از بخشهای خصوصی در این همایش حضور دارند.

حاشیه های همایش سرمایه گذاری چین :


• غرفه ایران از تعداد بازدیدکنندگان بیشتری  در مقایسه با کشورهای دیگر  برخوردار است
• مقامات عالیرتبه  کشورهای دیگر نیز  سعی دارند در رقابتی چشمگیر، فرصتهای سرمایه گذاری خود را به سرمایه گذاری خارجی معرفی نمایند

          
      

 

۱۳ آذر ۱۳۹۱ ۲۱:۴۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP