مشهد/استاندار خراسان رضوی؛در روابط خارجی اقتصادی ، جذب سرمایه گذار یک هدف راهبردی است

مشهد/استاندار خراسان رضوی؛در روابط خارجی اقتصادی ، جذب سرمایه گذار یک هدف راهبردی است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،استاندار خراسان رضوی گفت: موضوع سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی یکی از موضوعات مهم و راهبردی است که با جدیت دنبال می شود.

 

 

 

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی محمد حسین فروزان مهر در جلسه ستاد سرمایه گذاری خراسان رضوی اظهار داشت ، برای دست یابی به نتایج مطلوب در حوزه های اقتصادی باید تحرکات مبتنی بر جذب سرمایه را مد نظر داشت.

وی افزود: سرمایه گذار یک ظرفیت اقتصادی است و در شرایطی که فضایی رقابتی برای جذب سرمایه گذار در دنیا بوجود آمده ، برنامه ریزی برای جذب و استفاده بهینه از این ظرفیت یک اولویت مهم به شمار می رود.

استاندار خراسان رضوی گفت: حتی از نگاه امنیتی نیز موضوع سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است و نظام مبتنی بر تقسیم ریسک که امروزه در دنیا مطرح است ناظر بر این نگاه می باشد.

فروزان مهر تصریح کرد: امروزه سرمایه گذاری غالبا در مناطقی صورت می گیرد که دارای ثبات و امنیت بالا تری است و سرمایه گذاری در آن از ریسک کمتری برخوردار باشد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط اقتصادی موجود و با توجه به محدویت منابع و امکانات دولتی ، استفاده از سرمایه های خارجی و منابع داخلی برای دست یابی به توسعه اقتصادی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

استاندار خراسان رضوی در ادامه اظهار داشت: در مرکز خدمات سرمایه گذاری علاوه بر برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذاران خارجی باید برای رفع مشکلات سرمایه گذراران داخلی نیز به صورت جدی برنامه ریزی شود.

وی افزود: اگر چه راه اندازی این گونه مراکز مطلوب است ولی مهمتر از ان ، برطرف کردن خلاهای قانونی موجود فراروی سرمایه گذاری است که برنامه ریزی برای برطرف کردن آن ضروری به نظر می رسد.

فروزان مهر به مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط توصیه کرد: تا تشریفات اداری برای سرمایه گذاران را به حداقل رسانده و با پرهیز از عملکرد جزیره ای و سلیقه ای زمینه را برای استفاده مطلوب تر از سرمایه های خارجی فراهم نمایند.

استاندار خراسان رضوی همچنین با تاکید بر لزوم هر چه فعال تر شدن مرکز خدمات سرمایه گذاری استان خاطر نشان کرد: نمایندگان دستگاه ها به صورت ثابت و دایم و تام الاختیار در این ستاد فعالیت خواهند نمود و تمامی مجوز های لازم برای سرمایه گذاران از طریق این مرکز در سریعتر زمان ممکن اخذ در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

وی خواستار حضور جدی و پرنگ تر بخش خصوصی ، اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی و اتاق تعاون در این ستاد شد و گفت: تنها راه حل برون رفت از شرایط اقتصادی فعلی اعتماد به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های آنان است.

فروزان مهر از دبیرخانه ستاد خواست تا مبتنی بر سند آمایش سرزمین استان فرصت های سرمایه گذاری را احصا نموده و پس از بررسی های لازم آن رابرای ارایه به سرمایه گذاران آماده کند.

سید علی شهابی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی و دبیر ستاد سرمایه گذاری استان نیز با بیان اینکه از ابتدای شکل گیری این مرکز 85 مجوز سرمایه گذاری خارجی صادر شده است گفت: اعتبار مصوب این طرح ها 506 میلیون دلار بوده که تا کنون 156 میلیون دلار آن به استان وارد شده است.

وی افزود: طبق هماهنگی های به عمل آمده از مجموع 700 طرح رسیده از شهرستان های استان 200 طرح امکان سنجی شده و برای ارایه به سرمایه گذاران آماده است.

دبیر ستاد سرمایه گذاری خراسان رضوی اظهار داشت: به زودی امکان واگذاری خدمات این ستاد به دفاتر پیشخوان خدمات دولتی فراهم خواهد شد و نیازی به حضور سرمایه گذاران در این ستاد نیست.

شایان ذکر است در این جلسه تأکید شد عوارض ناشی از تغییر کاربری و تراکم مازاد در بناهایی که با رویکرد گردشگری در شهر مشهد احداث می شود بر اساس قانون موجود بعد از شروع بهره برداری به صورت اقساط پنج تا ده ساله از سرمایه گذاران اخذ شود.

همچنین موضوع ثبت شرکت های حمل و نقل توسط سرمایه گذاران خارجی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت که با توجه به اهمیت موضوع تراتزیت برای استان و موقعیت اثر گذار خراسان رضوی از لحاظ ترانزیتی ، اولویت ثبت و راه اندازی این گونه شرکت ها به سرمایه گذاران داخلی داده شد.

گفتنی ست دو سرمایه گذار بخش خصوصی نیز در این جلسه مشکلات خود درحوزه سرمایه گذاری را مطرح نمودند که درجهت بررسی ورفع آنها دستورلازم از سوی رییس ستاد سرمایه گذاری استان صادر شد./س

 

 

۱۷ آذر ۱۳۹۱ ۱۳:۵۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP