سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین کاهش یافت

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین کاهش یافت
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ، وزارت بازرگانی چین در تازه‌ترین گزارش خود از کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور در ۱۱ ماه نخست 2012 میلادی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز ، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد: میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده در این کشور در 11 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 3.6 درصد کاهش داشته است.

بر این اساس ، مشکلات اقتصادی جهان به خصوص ادامه بحران مالی و بدهی منطقه یورو تاثیر منفی زیادی بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در چین داشته است.

این گزارش افزود : وزارت بازرگانی چین قصد دارد در سالهای 2012 تا 2015 میلادی هر سال بیش از 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کند.

میزان سرمایه گذاری مستقیم کشورهای اروپایی در چین در ۱۱ ماه نخست امسال بیش از 2.9 درصد کاهش داشته است. در این مدت سرمایه گذاری مستقیم آمریکا در چین با رشد 6.3 درصدی روبرو شده است.

بر این اساس، میزان سرمایه گذاری مستقیم کشورهای آسیایی شامل هنگ کنگ ژاپن و سنگاپور در چین نیز بیش از 5 درصد کاهش داشته است و به کمتر از 85.1 میلیارد دلار رسیده است.

میزان سرمایه گذاری خارجی در بخش خدمات چین در این مدت با 2.5 درصد کاهش به کمتر از 47.6 میلیارد دلار رسیده است. میزان سرمایه گذاری انجام شده در بخش صنعت چین نیز با 7.1 درصد کاهش به کمتر از 43.97 میلیارد دلار رسیده است.

رهبران سیاسی جدید چین قصد دارند، توجه بیشتری به تقاضا و مصرف داخلی داشته باشند، تا با توجه به تحولات اقتصادی جهان این کشور بتواند به رشد و رونق با ثبات و پایدار اقتصادی دست یابد.

چین در ماههای اخیر با کاهش رشد صادرات و سرمایه‌گذاری روبرو شده است که علت اصلی این مساله ادامه بحران مالی و بدهی منطقه یورو و کاهش رشد اقتصادی آمریکا است.

به نظر می‌رسد، رشد اقتصادی چین امسال به پایین‌ترین حد خود از سال 1999 میلادی خواهد رسید.

دولت چین همچنین قصد دارد، در سال 2013 میلادی کنترل خود بر بازار مسکن را ادامه دهد.مدل و الگوی رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته بر مبنای سرمایه‌گذاری و صادرات بوده است، ولی به اعتقاد کارشناسان اقتصادی چین دیگر نمی‌تواند با تکیه بر الگوها و مدل‌های رشد اقتصادی گذشته به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

 

۲۹ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۰۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP