هشدار چین نسبت به افزایش ریسک در سیستم مالی

هشدار چین نسبت به افزایش ریسک در سیستم مالی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ،وزارت دارایی چین نسبت به خطر افزایش ریسک در سیستم مالی این کشور به علت رشد چشمگیر وام‌های بانکی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فرانس پرس ،وزارت دارایی چین در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: رشد فزاینده وام های پرداختی از سوی سیستم بانکی به بخش مسکن و شرکتهای دولتی به یک نگرانی خاص تبدیل شده و این مساله موجب افزایش شدید ریسک در سیستم مالی این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، لی یونگ معاون وزیر دارایی چین تاکید کرد: میزان پرداخت وام های بانکی در این کشور طی ماههای اخیر رشد زیادی داشته است. نگرانی اصلی ما این است که بخش زیادی از وام های پرداختی به بخش مسکن بوده است و این مساله آینده سیستم مالی را به شدت تهدید می کند.

این گزارش حاکی است سیستم بانکی چین در ۱۱ ماه نخست 2012 میلادی بیش از 7.75 تریلیون یوان وام معادل 1.2 تریلیون دلار در اختیار مشتریان مختلف قرار داده است که این رقم 919 میلیارد یوان بیشتر از سال گذشته است.

میزان وام پرداختی به بخش مسکن در این مدت به بیش از 982 میلیارد یوان رسیده است. چین در دو سال گذشته سیاستهای محدود کننده و انقباضی را برای کنترل قیمت مسکن اجرا کرده است.

بر این اساس ، تحولات بخش مسکن چین تاثیر مستقیمی بر سایر بخشهای اقتصادی این کشور دارد و همچنین تاثیر زیادی بر افزایش رشد اقتصادی چین در سالهای اخیر داشته است.

رشد اقتصادی چین در سه ماه سوم امسال به کمتر از 7.4 درصد رسیده است که این رقم پایین‌ترین میزان در سه سال اخیر به شمار می‌رود.

رهبران سیاسی جدید چین قصد دارند، توجه بیشتری به تقاضا و مصرف داخلی داشته باشند، تا با توجه به تحولات اقتصادی جهان این کشور بتواند به رشد و رونق با ثبات و پایدار اقتصادی دست یابد.

چین در ماههای اخیر با کاهش رشد صادرات و سرمایه‌گذاری روبرو شده است که علت اصلی این مساله ادامه بحران مالی و بدهی منطقه یورو و کاهش رشد اقتصادی آمریکا است.

به نظر می‌رسد، رشد اقتصادی چین امسال به پایین‌ترین حد خود از سال 1999 میلادی خواهد رسید.

دولت چین همچنین قصد دارد، در سال 2013 میلادی کنترل خود بر بازار مسکن را ادامه دهد.مدل و الگوی رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته بر مبنای سرمایه‌گذاری و صادرات بوده است، ولی به اعتقاد کارشناسان اقتصادی چین دیگر نمی‌تواند با تکیه بر الگوها و مدل‌های رشد اقتصادی گذشته به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

 

۹ دی ۱۳۹۱ ۱۴:۲۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP