علیشیری خبر داد :تدوین چارچوب صندوق مشترک سرمایه گذاری با همکاری کشورهای عضو

علیشیری خبر داد :تدوین چارچوب صندوق مشترک سرمایه گذاری با همکاری کشورهای عضو
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از تدوین چارچوب صندوق مشترک سرمایه گذاری گروه دی هشت در نشست کارشناسان ارشد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی  علیشیری روز دوشنبه در نخستین نشست مشترک کارشناسان ارشد گروه( D 8) ، که در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، افزود: تاسیس این صندوق، دارای مصوبه سران کشورها است، اما نقش نشست های کارشناسی برای طراحی چارچوب های مناسب، تعیین کننده ی تشکیل صندوق با سرمایه مناسب است.
وی با بیان اینکه این نشست می تواند پایه گذار تاسیس صندوق مشترک باشد، گفت: این صندوق فضای امن روانی برای گسترش فعالیتهای بخش خصوصی در عرصه تجارت ایجاد می کند.
علیشیری با اشاره به تعداد 52 نشست این گروه در مقایسه با سایر دسته بندیهای منطقه ای اظهار داشت: حجم مبادلات بازرگانی این گروه، بیش از یک هزار و 700 میلیارد دلار است که پنج درصد کل تجارت بین الملل را به خود اختصاص می دهد.
به گفته ی وی، حجم تجارت درون گروهی اعضا، نزدیک 130 میلیارد دلار است که هفت درصد کل تجارت جهانی را شامل می شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: میانگین تولید ناخالص داخلی به برابری قدرت خرید در گروه دی 8، حدود 700 میلیارد دلار است که این رقم در سه کشور ایران، ترکیه و اندونزی یک هزار میلیارد دلار است.
علیشیری میانگین درآمد سرانه در این کشورها را هفت هزار و 500 دلار عنوان کرد که این رقم در کشورهای ایران، ترکیه و مالزی به بیش از 10 هزار دلار در سال می رسد.

به گفته ی وی، متوسط نرخ رشد سرمایه گذاری در این کشورها حدود 10 درصد است و کل ورودی کشورها 63 میلیارد دلار و جریان خروجی سرمایه گذاری نیز 27 میلیارد دلار است.
وی با اشاره به ذخایر نفت و گاز کشورهای ایران، نیجریه و اندونزی گفت: کشورهای عضو گروه (D 8)  دارای رشد صنعتی مناسبی هستند و در طبقه بندیها ، جزو کشورهای متوسط قرار دارند.
علیشیری با بیان اینکه تحولات اقتصاد بین‌الملل و به ویژه بحران مالی جهانی آسیب زیادی به کشورهای مختلف وارد کرده ادامه داد: بحران‌های ادواری اقتصاد، این نوید را می‌دهد که در سایه همکاری اقتصادی، میزان آسیب‌پذیری از این تحولات کاهش خواهد یافت.
علیشیری  با تاکید بر طراحی مدل چند جانبه مزیت دار تولیدی در حوزه سرمایه گذاری بین کشورهای این گروه گفت:هر چند موافقتهای دو جانبه برای حمایت از سرمایه گذاری ها منعقد شده اما باید موافقتهای چند جانبه نیز ایجاد شود.
وی افزود : اگر به تحولات این گروه در 13 سال گذشته نگاه کنیم، عزم جدی در بین سران کشورها برای تحقق اهداف دیده می‌شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: کشورهای عضو باید روی دو شاخص مهم و اثرگذار کار کنند که شاخص اول رفتن به سمت طراحی و ایجاد ابزارهایی برای بالا بردن حجم تجارت گروهی اعضا در یک دوره چهار ساله از 7.5 به 15 درصد است.
علیشیری  در عین حال تصریح کرد:  زمینه کار باید بر پایه موافقت‌نامه‌های تشویق به تعرفه ترجیحی و ارتباط نزدیک بین اتاق‌های بازرگانی کشورها و ارائه تسهیلات به بازرگانان باشد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد : موضوع دوم، افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌ها است و دغدغه همه کشورهای عضو، تجهیز منابع مالی ارزان برای طرح‌های اولویت‌دار حوزه‌های زیربنایی و توسعه‌ای است.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های فراوانی در بین کشورهای عضو برای صدور سرمایه، انتقال دانش و تکنولوژی وجود دارد.
به گفته علیشیری ، یکی از ابزارهای مهم که می‌تواند زمینه‌های این کار را فراهم کند، طراحی مدل‌ موافقت‌نامه چندجانبه ترجیحی در حوزه سرمایه‌گذاری است.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران تصریح کرد: مهم‌ترین هدف نشست امروز، بررسی راهکارهای چگونگی تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است تا شرایط برای تزریق مالی به پروژه‌های کشورهای عضو فراهم شود.
علیشیری در پایان ابراز امیدواری کرد پس از انجام بررسیهای مناسب توسط اعضا، اساسنامه این صندوق نیز تصویب شود و زمینه ای فراهم شود تا سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در چارچوب یک صندوق سرمایه گذاری فعالیتهای سرمایه گذاری خوبی را ارتقاء دهند.
به گزارش خبرنگار ما سید محمد علی موسوی  دبیر کل ایرانی گروه D8  نیز در ادامه این نشست افزود :روند جهانی شدن بر همکاریهای اقتصادی کشورها تاثیر داشته است و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی از 62 میلیارد دلار در سال 2012 افزایش یافته است .
وی  در عین حال خاطر نشان کرد : تا پیش از این اکثر مذاکرات در فاز هماهنگی و سیاستگذاری بوده است ولی در تلاش هستیم بعد از این نشست کارشناسی در خصوص تامین مالی پروژه های بزرگ وارد فاز اجرایی شویم.
  لازم به ذکر است که گروه دی هشت، شامل هشت کشور مسلمان در حال توسعه شامل ایران، اندونزی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه می باشند که در تیرماه  سال 1375 تاسیس گردید.


 

۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP