توسط وزیر اقتصاد و رییس کل بانک توسعه اسلامی صورت گرفت : افتتاح 10 پروژه توسعه ای کشور پروژه با حجم مالی یک میلیارد و صد و چهل میلیون یورو

توسط وزیر اقتصاد و رییس کل بانک توسعه اسلامی صورت گرفت : افتتاح 10 پروژه  توسعه ای کشور پروژه با حجم مالی یک میلیارد و صد و چهل میلیون یورو
در آستانه فرارسیدن دهه مبارک فجر ،مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 10 پروژه توسعه ای کشور پروژه با حجم مالی 1.140 میلیون یورو (یک میلیارد و صد و چهل میلیون یورو)که توسط بانک های توسعه اسلامی و بانک توسعه و تجارت اکو تأمین مالی شده اند، به طور همزمان با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی ، رئیس کل بانک توسعه اسلامی ، رییس کل سازمان سرمایه گذاری ،رییس بانک توسعه و تجارت اکو طی مراسمی در مشهد مقدس افتتاح شد .

 

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،سید شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تشکر از حضور دکتر محمد علی رییس کل بانک توسعه اسلامی و  دکتر قضاوی رییس  بانک توسعه و تجارت اکو ،اظهار داشت :جذب و جلب منابع مالی بین المللی  از مهمترین فعالیتهای وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد که در طی  25 سالی که  در بانک توسعه اسلامی عضویت داشته ایم و جمهوری اسلامی ایران سومین سهامدار در بین کشورهای عضو و اولین استفاده کننده از تسهیلات مالی بانک به شمار می رود.
حسینی  در ادامه با بیان اینکه وزارت نیرو به عنوان نهادی دانش پایه ، از منابع مؤسسات توسعه ای بین المللی از جمله بانک توسعه اسلامی به خوبی استفاده نموده است،یادآور شد :  دکتر احمد محمدعلی نه تنها بانک را از لحاظ حجم عملیاتها موفق بوده است ، بلکه از لحاظ استفاه از دانش فقهایی همچون آیت ا... تسخیری، وضعیت بانک را در قبال پوشش ریسکها در موقعیت AAA قرار داده است.
وی در عین حال خاطر نشان کرد : بانک توسعه و تجارت اکو نیز به عنوان بانکی نوپا مسلماً با ادامه این نگاه سازنده ،به عنوان سرمایه ای برای منطقه محسوب می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی  در ادامه با ابراز امیدواری به اینکه اینکه حاصل این تلاشها منتج به آبادانی کشور شود، اعلام داشت: برنامه همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران با بانک توسعه اسلامی طی سال جاری میلادی تدوین و نهایی خواهد شد.
دکتر احمد محمد علی، رییس کل بانک توسعه اسلامی نیز در ادامه این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اثرگذار بودن تسهیلات و تلاش مستمر بخش دولتی و خصوصی در استفاده بهینه از منابع بانک، از مشارکت کشورمان در راستای  کمک به این بانک ،جهت دستیابی به اهداف مشترک قدردانی نمود.
محمد علی در ادامه  از تلاشهای بی وقفه آیت ا... تسخیری جهت ایجاد قوانین بر مبنای شریعت اسلامی در شورای منتهی بانک تقدیر نمود و تأکید کرد :  بانکهای کشور جمهوری اسلامی ایران و مؤسسات مالی این کشور بواسطه حضور چنین افراد برجسته ای و یافتن راهکارهای بر مبنای شریعت اسلامی توانسته اند در برابر هجوم و تنشهای مؤسسات مالی خارجی و بحرانهای ایجاد شده موفق باشند.
وی در عین حال خاطر نشان کرد : جمهوری اسلامی ایران از بزرگترین حامیان بانک توسعه اسلامی  است و متوسط فعالیتهای این  بانک ،طی 5 سال اخیر در کشورهای عضو به دو برابر افزایش یافته و این امر بدون حمایتهای بی شائبه جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نبود.
رییس کل بانک توسعه اسلامی در پایان ضمن اشاره به رویکرد توسعه  اقتصادی کشورمان   تصریح کرد : بانک توسعه اسلامی همواره تلاش  کرده است با همکاری کشورهای عضو امکانات لازم را جهت پیشرفت اقتصادی کشورها و مبارزه با فقر، بی سوادی و افزایش سطح بهداشت صورت دهد و  بانک توسعه اسلامی تا پایان سال 1432 ه. ق 85 میلیارد دلار به کشورهای عضو تسهیلات اعطاء نموده است و رتبه ریسک پذیری AAA را کسب نموده است.
دکتر قضاوی، رییس  بانک توسعه و تجارت اکو  نیز در این مراسم طی سخنانی به وظایف این بانک پرداخت و افزود : بانک تجارت و توسعه اکو عملیات اجرایی خود را در سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در اواخر سال 2008 آغاز نمود.
وی در عین حال خاطر نشان کرد :  این بانک یک میلیارد دینار اسلامی  سرمایه مجاز دارد و سیصد میلیون (500 میلیون دلار) سرمایه دارد و این  بانک طی چهارسال فعالیت خود ،داراییهایش را به 700 میلیون دلار رسانده است که تاکنون 650 میلیون دلار و یک میلیارد و 250 میلیون خط اعتباری در اختیار کشورها قرار داده است.
قضاوی یادآور شد : کشورهای عضو بانک رییس  بانک توسعه و تجارت اکو و بانک توسعه اسلامی می توانند طرحهایی را بصورت تأمین مالی مشترک معرفی و تدوین نمایند.
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی  نیز  در مصاحبه با خبرنگار ما در خصوص طرحهای تامین مالی شده توسط بانک توسعه اسلامی و بانک توسعه و تجارت اکو با بیان این مطلب که  امروز ده پروژه با حجم مالی 1.140 میلیون یورو (یک میلیارد و صد و چهل میلیون یورو) افتتاح یا موافقتنامه آنها مبادله می شود،افزود :  این ده پروژه در ده استان شمالی، شرقی، جنوبی، مرکزی و غربی گسترده شده اند.
 علیشیری  در ادامه افزود : طرحهای منتفع از تسهیلات مالی بانک توسعه اسلامی شامل سد بار نیشابور، آب رسانی به دشت عباس (عین خوش و فکه)، در استان ایلام، سد انحرافی شاه بند و کانال یک و سه طرح احداث سد گلورد و زه کشی دشت نکا در استان مازندران، سد سرنی و تأسیسات وابسته در استان هرمزگان- میناب و کلید خانه سیاه بیشه به منظور انتقال برق در استان تهران به بهره برداری رسید.
وی در ادامه تصریح کرد : همچنین  دو طرح منتفع از تسهیلات بانک تجارت و توسعه اکو شامل شبکه آبیاری و زهکشی سیازاخ در استان کردستان- دیوان دره و فاضلاب شهریار در استان تهران عملیات اجرایی خود را آغاز نمودند.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران  در عین حال خاطر نشان کرد : در این مراسم مبادله موافقتنامه وام طرح انتقال برق آذربایجان (منتفع از تسهیلات مالی بانک توسعه اسلامی) و مبادله موافقتنامه تصفیه خانه فاضلاب بیرجند در استان خراسان جنوبی (منتفع از تسهیلات بانک تجارت و توسعه اکو)، مبادله ضمانتنامه طرح فاضلاب غرب تهران صورت پذیرفت.
به گزارش خبرنگار ما ، واحدی معاون استاندار خراسان رضوی و  حاج رسولیها، مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در ادامه ضمن اشاره به شرایط جغرافیایی و جمعیتی استان و شهر مشهد مقدس، نمای کلی طرحهای آب و فاضلاب استان را مطرح نمودند.
به گفته مشاور وزیر نیرو ، تعداد هفت طرح سد و شبکه آبیاری و زهکشی از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی به مبلغ 194 میلیون یورو تاکنون اجرایی شده است.

۸ بهمن ۱۳۹۱ ۱۴:۲۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP