اجرای مفاد اصل 44 قانون اساسی اقتصاد کشور را به سوی استقلال هدایت کرد

اجرای مفاد اصل 44 قانون اساسی اقتصاد کشور را به سوی استقلال هدایت کرد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ، بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: اجرای مفاد اصل 44 قانون اساسی ابلاغی از سوی رهبر فرزانه انقلاب، اقتصاد کشور را به سوی تحولی عمیق و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی هدایت کرد.

 
 
علیشیری شامگاه شنبه در جمع صنعتگران و تولیدکنندگان زنجان افزود: پیش از ابلاغ اصل 44 قانون اساسی، اقتصاد ایران متکی به درآمدهای ناشی از فروش نفت و حاکمیت محور بود.

وی یادآوری کرد: پیش از اجرای این قانون دولت تصدی گر بزرگی در اجرای برنامه های اقتصادی و تولیدی محسوب می شد.

علیشیری اظهار کرد: در این دوران درآمدهای ناشی از فروش نفت، ارتباط مستقیمی با میزان توسعه کشور داشت.

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: اغلب قوانینی که در این حوزه اجرا می شد، متناسب با خلقیات و روحیات مدیران و مسوولان بود.

وی افزود: وابستگی اقتصادی کشور از زمانی آغاز شد که محل درآمد زایی از طریق نفت و صادرات آن کشف شد.

علیشیری با بیان اینکه در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کسب درآمد از محل صادرات نفت، هیچ تناسبی با آرمان های استقلال طلبانه نظام اسلامی نداشت، به فرمان امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب برای تغییر سیاست های اقتصادی اشاه کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به تغییر مسیر حرکت اقتصادی کشور از 10 سال گذشته و کاهش قدرت تصدی گری دولت اشاره کرد و لازمه تحقق تمام مفاد اصل 44 قانون اساسی و رشد صنایع با بهره گیری از توانمندی بخش خصوصی را مستلزم تغییر رویکرد مدیران و قوانین اداری مربوط به این حوزه برشمرد.

وی افزود: هم اکنون همکاری های گسترده میان مسوولان و بخش خصوصی و تعامل قابل توجه میان آنان، از رفتارهای جدیدی به شمار می آید که کشور تا امروز تجربه آن را نداشت.

علیشیری یادآوری کرد: امروز علاوه بر آنکه به طور کامل سیاست های عرصه اقتصادی کشور متحول شده، نظام اسلامی برای گام برداشتن در حوزه بازارهای بین المللی و جهانی آماده می شود.

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، گفت: هم اکنون بازیگران عرصه اقتصادی از نهادهای دولتی به بخش خصوصی تغییر مکان و جایگاه داده اند و فضای جدیدی در این حوزه ایجاد کرده اند.

وی اظهارکرد: نمی توان تمام بخش های اقتصادی کشور را به سوی اهداف ترسیم شده در کوتاه مدت تغییر داد و تحقق کامل این برنامه ها و دسترسی به آرمان های پیش بینی شده نیازمند طی حداقل 25 سال زمان است.

علیشیری در صورتی که مفاد قانونی پیش بینی شده در اصل 44 قانون اساسی، برنامه پنجم توسعه و قانون بودجه به درستی در بخش های مختلف اجرا شود، می توان شاهد شتاب گرفتن روند این تغییرات در سطح کشور بود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، به تغییر چهره دولت از نهاد تصدی گر به نهاد حاکمیتی و نظارتی با اجرای بخش هایی از این قوانین اشاره و بر لزوم حمایت از بخش خصوصی برای توسعه و رشد اقتصادی کشور و بر دوش گرفتن تصدی گری این حوزه تاکید کرد.

وی قوانین موجود برای جذب سرمایه گذار در ایران را یکی از مترقی ترین قوانین موجود در جهان عنوان کرد و امنیت و ظرفیت های بالای موجود در نظام اسلامی، را موجب جذب بیش از پیش سرمایه گذاران خارجی برشمرد.

7319/522/587

انتهای پیام /*

۱۵ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP