معاون وزیر اقتصاد: تلاش برای همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی ادامه دارد-خبر جدید

معاون وزیر اقتصاد: تلاش برای  همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی ادامه دارد-خبر جدید
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری وکمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایسنا ، بهروز علیشیری در دومین همایش ملی معرفی توانمندی‌های بازرگانی ـ تولیدی ـ صنعتی و سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی در برنامه پنجم توسعه که در مرکز مطالعات بهره‌وری و نیروی انسانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع برگزار شد، به تعریف بخش‌های مختلف پروژه بهبود فضای کسب و کار پرداخت .

 

علیشیری اظهار داشت: آسیب‌شناسی وضع موجود، ارزیابی هزینه‌ها وتعداد مراحل برای هر شاخص و رفع گلوگاه‌های حاصل از قوانین و مقررات، ماموریت عمده این پروژه است که ازسوی موسسه IFC وابسته به بانک جهانی تعریف شده است و در آن مقیاسی با شاخصهای ده‌گانه برای سنجش فضای کسب و کار تمام کشورها طراحی شده است.
وی این شاخص‌ها را شامل شروع کسب وکار (مثلا ثبت قانونی یک شرکت)، اخذ مجوزهای ساخت ( مثلا یک انبار صنعتی در محدوده شهری)، اشتغال (شامل امور استخدامی یا فسخ قرارداد)، ثبت و انتقال املاک ( شامل فرآیندها و هزینه‌ها )، اخذ اعتبارات (حقوق قانونی و اطلاعات اعتباری)، حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران جزء در مقابل تبادلات مالی سهامداران عمده، پرداخت مالیات و سایر عوارض ( مانند بیمه تامین اجتماعی)، تجارت فرامرزی ( شامل صادرات و واردات)، لازم الاجرا شدن قرارداد، کارآیی دستگاه قضایی در حل و فصل اختلافات تجاری، و تعطیل کردن کسب و کار با تاکید بر موضوع ورشکستگی دانست.
او تاکید کرد: در این فرآیند و سنجش شاخص‌ها متاسفانه رتبه خوبی نخواهیم داشت، زیرا ظرفیت گفت‌وگوی بخش خصوصی ما با بخش خصوصی بین‌المللی ارتقاء نیافته است. اما گزارش رسمی این موسسه از تلاش کشورها برای بهبود این فضا تا یک ماه آینده منتشر می‌شود.
علیشیری در بیان اقدامات آتی برای بهبود فضای کسب وکار در مرحله دوم به تبادل یافته‌های بانک جهانی با دستگاه‌های اجرایی و انجام مکاتبات لازم برای رفع ابهامات، تدارک سومین همایش سراسری دستاوردهای این پروژه در مهرماه، تدارک ملزومات تدوین گزارش 2011 بانک جهانی و اصلاح برخی قوانین به گونه‌ای که گردش کار کوتاه‌تر و هزینه انجام پروژه‌های بخش خصوصی کمتر شود اشاره کرد.
معاون وزیراقتصاد در ادامه به ماده 7 سیاست‌های کلی اصل 44 مبنی بر تسریع صدور مجوز همه دستگاه‌ها و انتشار کتاب راهنمای سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: از آنجا که چاپ این کتاب هر شش ماه یکبار باید تجدید شود درصدد چاپ دوم آن هستیم و اطلاعات آن بر روی سایت سازمان قرار گرفته است.
او همچنین درباره تلاش برای همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی اظهار کرد: در سال گذشته نهضت شناسایی فرصت در سطح کشور راه‌اندازی شد که در سایت تخصصی( www.iio.ir ) سیصد پروژه قابل عرضه به سرمایه‌گذاران خارجی قرار داده شده است و از زمان راه‌اندازی این سایت (دو هفته گذشته) بیش از 300 شرکت بزرگ بین‌المللی به آن مراجعه کرده‌اند که به سرمایه‌گذار خارجی فرصت می‌دهد تا به راحتی در بخش‌های مورد علاقه جستجو کرده و با سرمایه‌های مورد نیاز هر پروژه آشنا شود و پروژه با زمان بازگشت سرمایه مورد نظر خود را انتخاب کند و همچنین به سرمایه‌گذار داخلی فرصت می‌دهد تا آخرین فرصت‌های سرمایه‌گذاری خود را بر روی سایت معرفی کنند.
او در پایان ادامه داد: به منظور معرفی این پروژه‌ها برگزاری 14 تا 17 همایش بین‌المللی در کشورهای مختلف همچون چین، ترکیه، یونان، آلمان را پیش‌بینی کرده‌ایم تا این پروژه‌ها از سوی صاحبان آنها یا نمایندگان بخش خصوصی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی معرفی شوند.


۲۱ مرداد ۱۳۸۸ ۱۰:۳۶
روابط عمومی |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP