بنگاه های اقتصادی برتر کشور در حوزه بهره وری معرفی شدند

بنگاه های اقتصادی برتر کشور در حوزه بهره وری معرفی شدند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا ،تهران-همزمان با برگزاری مرحله نخست چهارمین جشنواره ملی بهره وری ایران؛ 62 شرکت و بنگاه اقتصادی برتر کشور که بهره وری بالاتر داشتند ، معرفی و از آنها تقدیر به عمل آمد

 چهارمین جشنواره ملی بهره وری ایران این برنامه با حضور مقامات وزرات اقتصاد و دارائی ، وزارت صنعت،معدن و تجارت ، رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و جمعی از تجار، بازرگانان و صاحبان بنگاه های اقتصادی کشور، برگزار شد .

برای انتخاب نهائی و معرفی شرکت های برتر چهارمین جشنواره ملی بهره وری ، شاخص های 1030 بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و از بین آنها 314 بنگاه اقتصادی به مرحله بعد یعنی مرحله نامزدی راه یافتند و از بین این تعداد نیز 62 شرکت برتر کشور که بهره وری بالاتر و رشد پایدارتری داشته اند ، مشخص شدند.

شاخص های بهره وری این تعداد بنگاه اقتصادی کشور در قالب 31 گروه مجزا صنعتی ، تجاری و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته و از نظر تعداد بنگاه های مورد بررسی هم ، نسبت به سال گذشته، 28درصد رشد یافته است.

میزان بهروری این شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در طی یک دوره زمانی حداقل 5 ساله و حداکثر 9 ساله مورد بررسی قرار گرفته است .

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این جشنواره ، با بیان اینکه امروزه بهره وری در عرصه اقتصاد جهان از اهمیت بالایی برخوردار است ، گفت : انگیزه های اقتصادی در همه بخش ها، باید به سمت بهره وری هدایت شود

ˈمحمد نهاوندیانˈ افزود : در ارتقا و افزایش بهره وری بخش های مختلف اقتصادی ، سطوح خرد و کلان باید با هم دیده شود

وی گفت: وقتی بهره وری افزایش می یابد، تولید ناخالص ملی سریع تر از رشد عوامل تولید، افزایش خواهد یافت ،افزون بر این، بهره وری پایین باعث تورم بیشتر و نرخ رشد اقتصادی پایین تر و افزایش بیکاری می شود. اما از سوی دیگر، منافع و مزایای به دست آمده از بهره وری، به بالارفتن سطح استاندارد زندگی افراد جامعه منجر خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ادامه داد: اگر انتظار داریم بنگاه ها در سطح وسیع بهره ور شوند ، باید به ساختارها وسیاست ها در نگاه کلان توجه شود.

وی اضافه کرد : آنطور که آمارها نشان می‌دهد کشورهای توسعه یافته حدود 50 درصد از رشد تولید خود را از ارتقای بهره وری به دست آورده‌اند و این در حالی است که این شاخص هنوز در ایران آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و هنوز جایگاه قابل قبولی ندارد.

نهاوندیان گفت: لازمه افزایش بهره وری در سطح کلان کشور، مسدود کردن سرچشمه های رانت و لازمه رانت ستیزی نیز افزایش شفافیت است که این موضوع در قانون پیش بینی شده است.

نهاوندیان با بیان اینکه تشویق بنگاه ها برای استفاده از مشاوره مدیریت ، یکی از راه های افزایش بهره وری است، افزود: روش سنتی مالک و مدیر را باید کنار بگذاریم و مدیریت حرفه ای داشته باشیم

۱ اسفند ۱۳۹۱ ۱۵:۰۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP