مناطق آزاد تجاری - صنعتی عامل مهم تحولات اقتصادی هستند

مناطق آزاد تجاری - صنعتی عامل مهم تحولات اقتصادی هستند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا ،کارکرد مناطق ویژه اقتصادی در تولید ناخالص داخلی و صادرات غیرنفتی بسیار حایز اهمیت است و نمی توان آنها را به عنوان یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصاد پایدار ، نادیده گرفت.


 مشاور هماهنگی امور مناطق ویژه دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بیان این مطلب، گفت: تجربه عینی مناطق ویژه اقتصادی کشور نشان داده است، آن دسته از مناطق ویژه ای که بر مبنای مکان یابی درست انتخاب شده و تولید و صادرات آنها بر پایه مزیت های دقیق ملی و منطقه ای تعریف شده است، سهم بالایی از تولید ناخالص ملی و صادرات کشور را به خود اختصاص داده اند.

ˈعلیرضا بهمنیˈافزود:حجم تولیدات و صادرات سه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، پتروشیمی و بندر امام خمینی (ره) و صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به تنهایی بخش عمده تولید و صادرات غیرنفتی کشور در حوزه های تولیدی این مناطق را به خود اختصاص داده که یکی از عوامل گرایش به ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید، موفقیت اقتصادی همین مناطق است.

وی یادآور شد: کشورهای درحال توسعه موفقی نظیر هند و چین توانسته اند در دهه های اخیر سهم مهمی از صادرات و تجارت جهانی را به خود اختصاص دهند، به طوریکه هر یک از این کشورها دهها منطقه ویژه اقتصادی تاسیس کرده و بتدریج بسترهای لازم برای پیوند اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی را فراهم آورده اند.

براساس اطلاعات دریافتی از دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد و وِیژه اقتصادی، بهمنی در خصوص تعداد منطقه ویژه اقتصادی که قرار است در کشور ایجاد شود، گفت: تعداد مناطق ویژه اقتصادی بستگی به عملکرد مناطق موجود، جهت گیری کلان اقتصاد کشور و اراده حاکمیت برای رشد و توسعه اقتصادی و پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی دارد.

وی افزود: مناطق ویژه اقتصادی ابزاری برای افزایش کارآمدی نیروی کار و سرمایه، جذب فن آوری های نوین، جذب بیشتر سرمایه های داخلی و خارجی، افزایش تولیدات با کیفیت و رقابتی و نیز، صادرات هستند لذا به همان نسبتی که عملکرد این مناطق بتواند بازتاب دهنده این اهداف باشد، انگیزه برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جدید و خلق فرصت های بیشتر، افزایش خواهد یافت.

این مقام مسوول در مقایسه عملکرد مناطق آزاد تجاری - صنعتی با مناطق ویژه اقتصادی کشور، گفت: مناطق ویژه اقتصادی عمدتا بر مبنای مزیت های خاص هر منطقه در حوزه تولید، صادرات کالا و خدمات، ترانزیت و... تاسیس شده و سازمان مسوول آنها می تواند از میان شرکت ها و موسسات توانمند تخصصی و فنی دولتی و غیردولتی انتخاب شود و تامین بودجه و ایجاد زیرساخت ها نیز برعهده سازمان مسوول است.

وی افزود: لذا مقایسه این مناطق، باید با لحاظ کردن سایر عوامل دخیل از جمله مزیت های نسبی، تامین بودجه برای انجام زیرساخت ها و... انجام شود؛ زیرا مناطق آزاد کشور اگرچه از مزایای بیشتری نسبت به مناطق ویژه برای تولید و صادرات برخوردارند، اما بودجه بسیار اندکی برای ایجاد زیرساخت ها دریافت می کنند که این عامل رشد و توسعه در این مناطق را بطئی و دستیابی به اهداف مورد نظر را با مانع روبرو کرده است .

بهمنی گفت: در عوض آن دسته مناطق ویژه اقتصادی که در کلاس ملی مطرح بوده و از بودجه های کلان سازمان مسوول و وزارتخانه های بالادستی برخوردار بوده اند با برنامه ریزی دقیق و تزریق بودجه کافی، زیرساخت ها را به سرعت فراهم و تولید و صادرات قابل توجهی را نصیب این مناطق و کشور کرده اند.

مشاور هماهنگی امور مناطق ویژه دبیرخانه شورا، با اشاره به مناطق وِیژه بندری نیز گفت: در حال حاضر 5 منطقه ویژه بندری شهید رجایی، بوشهر، امیرآباد، امام خمینی (ره) و نوشهر در کشور فعال هستند که سه منطقه ویژه آن سالهاست که بخش عمده واردات و صادرات کشور را به خود اختصاص داده اند.

وی عملکرد این مناطق را در مجموع مثبت ارزیابی کرد و افزود: هر چند تا نیل به تمامی اهداف مورد انتظار به ویژه در حوزه پردازش کالا، ترانزیت و صادرات مجدد فاصله زیادی وجود دارد؛ اما با توجه به اینکه سازمان مسوول این مناطق یعنی سازمان بنادر و دریانوردی به لحاظ تخصصی و توانمندی های فنی و نیز امکانات مالی و کارشناسی در سطح مطلوبی قرار دارد، امید است در میان مدت بتواند ظرفیت های مغفول مانده این مناطق را نیز به فعلیت برساند.

۵ اسفند ۱۳۹۱ ۱۱:۵۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستي: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP