وزیر اقتصاد در دیدار مدیرکل صندوق اوپک عنوان کرد: اوپک یک سازمان اقتصادی و مفید است نه یک سازمان سیاسی

وزیر اقتصاد در دیدار مدیرکل صندوق اوپک عنوان کرد: اوپک یک سازمان اقتصادی و مفید است نه یک سازمان سیاسی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از شادا،وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار مدیرکل صندوق اوپک گفت: ما همیشه نگاهمان در قبال اوپک این است که اوپک یک سازمان سیاسی نیست بلکه یک سازمان اقتصادی و مفید است.
دکتر سیدشمس الدین حسینی با بیان این مطلب اظهار داشت: اقدامات انسانی مستقل از گرایشهای سیاسی است.

وی ضمن تشکر از حضور سلیمان الحربیش در اجلاس انرژی ایران از تلاشها و خدمات صندوق اوپک تقدیر کرد.

دکتر حسینی خطاب به مدیرکل صندوق اوپک خواستار مدیریت خوب صندوق و اطلاع رسانی برنامه ها و خدمات این صندوق شد.

وی تاکید کرد: حذف فقر و انجام و اجرای مطلوب برنامه های انرژی می تواند تصویر خوبی از برنامه های انسان دوستانه صندوق اوپک باشد.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد:سالهای اخیر در مجموع سالهایی است که شرایط ویژه ای برای کشورهای عضو اوپک وجود دارد ، موضوعات مختلف از جمله تحولات سیاسی رخ داده در حوزه و منطقه ما ، در همگرایی اعضای اوپک بی تاثیر نیست.

وی افزود: فشارها و تحرکاتی وجود دارد که اوپک را تضعیف و حتی واگرایی در اعضای اوپک را بیشتر می کند.

دکتر حسینی خاطر نشان کرد: طی چند سال گذشته هم اصرار داشتم که در همه نشستهای اوفید (Ofid) شرکت و هم در برنامه های افزایش سرمایه صندوق مشارکت نمائیم.

سخنگوی اقتصادی دولت نشست صندوق اوپک در اتریش را از نظر سازماندهی خوب ارزیابی کرد و گفت: تلاش می کنم در نشست دوحه شرکت نمایم.

وی با بیان اینکه در مجموع، تلاشهای صندوق اوپک تا به حال مورد قبول بوده و امیدواریم از این پس نیز با همین رویه و قوی تر از گذشته به کارش ادامه دهد، تاکید کرد: مطمئن باشید جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی در هر برنامه ای که در راستای اساسنامه صندوق باشد شرکت خواهد کرد.

در ادامه این نشست سلیمان الحربیش درخصوص برنامه های صندوق اوپک گفت: مدیریت صندوق پیش نویس بیانیه ای را تهیه کرد که در هیات وزیران به تصویب رسید.

وی افزود: بند 8 این بیانیه وظایف اعضاء را درخصوص فقرزدایی مشخص می کند و بند 9 درخصوص بودجه یک میلیارد دلاری صندوق برای فقر زدایی است که می تواند تا 3 میلیارد دلار هم افزایش یابد.

مدیرکل صندوق اوپک خاطر نشان کرد: در 13 ماه گذشته شخصا در 7 کشور ذینفع حضور یافته و تسهیلات مالی آنها را تایید کرده است.

وی با اعلام خبر برگزاری نشست دوحه در چند ماه آینده اظهارداشت: یکی از موضوعات مهم برنامه نوزدهم، وام دهی و برنامه فقرزدایی و کمک به توسعه کشورهای در حال توسعه است.

وی اهمیت این دیدار را به اندازه حضورش در کنفرانس انرژی با اهمیت توصیف کرد.

مدیرکل صندوق اوپک تصریح کرد: ماموریت این صندوق از سال 1960 به بعد ، توسعه کشورهای ذینفع بود  و در 10 سال گذشته در سازمان اوپک موفق شدیم این صندوق را در نقشه بین المللی معرفی نماییم.

وی با بیان اینکه جلسه هیات وزیران در سال 2008 که با حضور رییس جمهور ایران در اصفهان برگزار شد از نظر کیفیت برنامه ها و سازماندهی بسیار مطلوب بود از ایران به خاطر میزبانی این نشست تقدیر کرد.
۵ اسفند ۱۳۹۱ ۱۶:۵۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP