علیشیری اعلام کرد : لزوم بهره گیری از ابزارهای تأمین مالی جدید در طرحهای سرمایه گذاری کشور

علیشیری اعلام کرد :  لزوم بهره گیری از ابزارهای تأمین مالی جدید در طرحهای سرمایه گذاری کشور
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقصادی و دارایی در حاشیه نشست هیأت سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد: عمده طرح‌هایی که قرار است در این نشست مورد ارزیابی قرار گیرد طرح های کوچک و متوسطی است که به صورت سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاران ایرانی و خارجی انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای قتصادی و فنی ایران، علیشیری  تأکید کرد: این شیوه تأمین مالی که به صورت سرمایه گذاری مشترک انجام می شود یکی از مناسب‌ترین و بهینه‌ترین اشکال تأمین مالی است که می‌تواند علاوه بر انتقال منابع مالی و دانش فنی و افزایش کارآیی و بهره‌وری و ضریب اشتغال بنگاه‌های اقتصادی کشور، آنها را به شیوه های نوین مدیریت بنگاه داری هدایت کند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: یکی از مشکلات اساسی بنگاه‌های اقتصادی موجود یا فعالیتهای اقتصادی در حال ظهور تأمین و تجهیز منابع مالی است و مدیران آنها مدام ازکمبود منابع مالی برای تدارک ماشین آلات و تجهیزات و یا سرمایه در گردش، ابراز نارضایتی می‌کنند در حالی که کمتر به ابزارهای جدیدتر و کم خطرتر تأمین مالی فکر می‌کنند.
علیشیری  تأکید کرد: مهمترین ضعف عمده بنگاه‌های اقتصای کشور فقدان دانش و اطلاعات کافی مدیران بنگاه‌ها از ابزارهای مشارکتی تأمین مالی است و البته این ضعف با ناکافی بودن دانش مدیران مالی شرکتها و فقدان تلاش و اراده کافی برای یافتن شرکای بالقوه جدید در سطح داخلی و بین المللی است.
وی در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان صرفاً از طریق منابع تجاری و توسعه‌ایی داخلی آن هم به صورت قرضی به حجم تقاضاهای رو به رشد ارزی و ریالی شرکتها پاسخ گفت، تصریح کرد: برخی از بنگاه‌ها به دلیل حجم عمده بدهی‌های سر رسید شده و ضعف کفایت سرمایه، دارای نسبت بدهی بالایی به سرمایه خود هستند که تزریق منابع مالی قرضی جدید هم می تواند این وضعیت را تشدید کند.
علیشیری  با اشاره به اینکه مهمترین ضعف بنگاه‌های ما در حوزه تدارک منابع مالی کم ریسک است تأکید کرد: تقسیم مخاطرات و ریسک های سرمایه گذاری و توزیع آن در میان شرکای جدید که صاحب فن آوری و دانش بیشتری هستند، می تواند موجب رونق کسب و کار و بازدهی بهتر بنگاه‌های موجود کشور شود.
وی با اشاره به شیوه‌های متفاوت مشارکتی نظیر سرمایه گذاری مشارکتی، مشارکت مدنی و شیوه‌های متفاوت و رایج ادغام و تملیک، گفت: با استفاده از این ابزارها، بنگاه‌های ما به لحاظ حجم عملیات خطرپذیر کوچکتر خواهند شد لیکن میزان سود دهی و منافع ناشی از آن را بزرگتر خواهند کرد.
علیشیری در عین حال تأکید کرد: استفاده از این ابزارها صرفاً محدود به بنگاه‌های جدید در حال شکل‌گیری نیست، بلکه بنگاه‌های موجود که اتفاقاً دارای وضعیت سوددهی مناسبی هم هستند، می‌توانند از این مدل ها برای رشد و گسترش فعالیت‌های خود بهره‌برداری کنند و ضمن ارتقاء توان تکنولوژیک خود، علاوه بر اینکه سهم بیشتری از بازار داخلی را نصیب خود کنند، در عین حال به بازارهای بین‌المللی هم از طریق شرکای خارجی دسترسی بیشتری پیدا کنند. وی شیوه ادغام و تملیک را مناسب‌ترین شیوه تأمین مالی برای این دسته از بنگاه‌ها بر شمرد.
به گزارش خبرنگار ما، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از علل ضعف شناسایی و معرفی گسترش ابزارهای جدید و بین المللی تأمین مالی را فقدان رشد، گسترش و بلوغ شرکتهای مشاوره‌ایی تأمین مالی دانست که بر پایه آن بنگاه‌ها بتوانند با مراجعه به این دسته از شرکتهای مشاور نیازهای تأمین مالی خود  را جبران کنند.
علیشیری در عین حال تأکید کرد: نقش تشکل های صنعتی و انجمن های تخصصی صنعتی کشور و اتاقهای بازرگانی بسیار مهم است تا بتوانند این الگوهای رفتاری را در سطح بنگاه‌های طرف عضویت خود به یک قاعده هنجاری تبدیل کنند. وی یادآور شد: شرکتهای تولیدی داخلی اطمینان و اعتماد کافی و بیشتری به اتاق‌ها و انجمن‌های خود دارند و لذا باید از این فرصت بهره جست تا مفاهیم پایه‌ایی و روش‌های نوین تأمین مالی کم‌خطرتر و پربازده تر را برای آنها تشریح نمود.
رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای قتصادی و فنی ایران با اشاره به اقدامات جاری این سازمان در برپایی کارگاه‌های آموزش ملی و بین‌المللی تأمین مالی در طی سالهای اخیر که در سراسر کشور به صورت مستقیم و مجازی شکل داده است، یادآور شد: یکی دیگر از این ظرفیت‌ها استفاده از سایت معرفی فرصتهای سرمایه‌گذاری کشور است که متقاضیان می‌توانند ضمن مراجعه به این سایت و تکمیل فرم‌های مربوطه، طرحهای خود را برای معرفی و  عرضه به سرمایه گذاران خارجی معرفی کنند.
علیشیری تأکید کرد: سایت معرفی فرصتهای سرمایه‌گذاری ایران امروز یکی از پرمخاطب‌ترین سایت‌های تخصصی کشور برای ایجاد و کانال ارتباط مجازی فی مابین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.
این مقام مسئول از شرکتهای اقتصادی و تولیدی کشور درخواست کرد طرح‌های جدید و موجود خود را به سازمان سرمایه گذاری برای ایجاد شبکه ارتباطی با سرمایه گذاران خارجی به این سایت ارسال کنند.
لازم به ذکر است نشانی سایت معرفی فرصتهای سرمایه‌گذاری ایران از طریق آدرسwww.iio.ir  در دسترس مخاطبان قرار دارد.

 

۶ اسفند ۱۳۹۱ ۱۳:۰۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP