سرمایه های خارجی به یونان باز می گردد

سرمایه های خارجی به یونان باز می گردد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایسنا ،سرمایه‌گذاران خارجی با کاهش نگرانی‌ها نسبت به خروج یونان از منطقه یورو، در حال بازگشت به این کشور هستند.

 با افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید دارایی‌های پرخطر در سراسر جهان، دارایی‌های یونانی نیز خریدار پیدا کرده‌اند. این وضعیت ممکن است نقطه تحولی در بحران بدهی سه ساله این کشور باشد.

بر اساس اعلام بازار بورس آتن، 109 میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی در سهام در نیمه دوم سال 2012 و همچنین 27.6 میلیون یورو در ژانویه انجام گرفته است.

این پول کمک کرده است تا شاخص سهام اصلی یونان 33.4 درصد در سال گذشته رشد کند و بهترین عملکرد بازار سهام را در اتحادیه اروپا داشته باشد. این شاخص از آغاز سال میلادی جاری تاکنون نیز 10.51 درصد رشد داشت و به 1003.32 واحد رسید که البته بسیار پایین‌تر از 6355 واحد در 12 سال قبل است.

از سوی دیگر بازده اوراق قرضه نیز رو به کاهش است. بازده اوراق قرضه دولتی معدودی که در اختیار سرمایه‌گذاران خصوصی باقی مانده، در ماه‌های اخیر به پایان‌ترین سطح در دو سال گذشته رسیده است و برای نخستین بار در سه سال گذشته، شرکت‌های یونانی اوراق قرضه می‌فروشند.

این وضعیت تغییر آشکاری نسبت به شش ماه قبل است که مطرح شدن خروج یونان از منطقه یورو و فروپاشی این بلوک ارزی، آشفتگی بازارهای مالی جهانی و توقف ارایه اعتبار خصوصی به یونان را در پی داشت.

کنون افزایش اعتماد به یونان و دولتش، نشان می‌دهد این کشور ممکن است سرانجام از رکود خارج شود.

کسری بودجه دولت یونان با وجود کاهش درآمد ناشی از رکود شدید اقتصادی، از 19.7 میلیارد یورو در سال 2011 به 12.9 میلیارد یورو در سال 2012 کاهش یافت که مطابق با اهداف تعیین شده بود.

   

۸ اسفند ۱۳۹۱ ۱۲:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP