تلاش برای ایجاد تحول اقتصادی در عراق

تلاش برای ایجاد تحول اقتصادی در عراق
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس،عراق درهای خود را به روی همه شرکت‌های خارجی باز کرده و دولت برای اصلاح قانون سرمایه‌گذاری و تصویب لایحه قانونی با هدف بدل کردن عراق به یکی از پایتخت‌های ارجح سرمایه‌گذاری خارجی تلاش زیادی را آغاز کرده است.

مقدمه

دولت عراق در پی ایجاد تحول اساسی در اقتصاد ملی خود است. همزمان این کشور توسعه روابط اقتصادی با همسایگان و استفاده از ظرفیت‌های اقتصاد منطقه‌ای را نیز دنبال می‌کند. اشرافیت بر این تحولات و مشارکت در آنها با توجه به توانایی ایران در صدور خدمات فنی مهندسی و تجارب ارزنده در بخش نفت و گاز و شکل دادن به ترتیبات اقتصادی منطقه‏ای برای تامین اهداف امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اجتناب‌ناپذیر است. گزارش پیش رو مروری گذرا بر برخی از تحولات در این زمینه دارد.

 کنفراس سرمایه‌گذاری منامه

در اوایل سال 2011 میلادی کنفرانسی در منامه شرایط عراق برای سرمایه‌گذاری را در حال پیشرفت ارزیابی کرد. در این کنفرانس با نظر‏سنجی از 367 مدیراجرایی جهان عرب شصت و نه درصد شرکت‏کنندگان معتقد بودند که امنیت از جمله چالش‏های سرمایه‌گذاری در عراق است. 45 درصد فساد اداری و سیاسی و 38 درصد ضعف زیربنایی را از خطرات سرمایه‌گذاری دانستند. چهل و شش درصد از سرمایه‌گذاران پس از گاز و نفت، ساختمان، املاک و مستغلات را بهترین بخش‏های (سرمایه‌گذاری) در عراق دانستند.

 25 درصد نیز بر صنایع شیمیایی و پنجاه و هشت درصد بر منابع نفت و گاز تاکید کردند. بر این اساس انتظار می‏رود تولید نفت عراق تا سال 2016 به دو برابر و به بیش از 6 میلیون بشکه در روز افزایش یابد لذا دولت با درآمد نفت طرح‌های سرمایه‌گذاری به ارزش حدود 186 میلیارد دلار را ارائه می‌کند. عراق درهای خود را به روی همه شرکت‌های خارجی باز کرده و دولت برای اصلاح قانون سرمایه‌گذاری و تصویب لایحه قانونی با هدف بدل کردن عراق به یکی از پایتخت‌های ارجح (سرمایه‌گذاری) خارجی تلاش زیادی را آغاز کرد.

سرمایه‌گذاری در زیر‏ساخت‏ها

در این راستا عراق امکان‌سنجی طرح منطقه‌ای مشارکت اقتصادی با حضور کشورهای همسایه را  شروع کرده است. این طرح شامل ایجاد راه‌های آزاد برای برقراری ارتباط میان کشورهای خاور دریای‏مدیترانه و کشورهای خلیج فارس، بهبود انتقال نفت و گاز طبیعی میان کشورهای منطقه، تشویق به سرمایه‌گذاری مشترک، بالا بردن سطح روابط تجاری، مقابله با تروریسم، و تنظیم راهکار تقسیم منابع آبی مشترک است. 

عراق با این طرح می‌کوشد بیش از پیش اعتماد اکثریت سنی کشورهای مجاور را به اکثریت شیعه در عراق جلب کند. در واقع عراق تمایل خود را برای رهبری یک برنامه جامع جهت پیوند کشورهای منطقه با یکدیگر اعلام کرده است. در اوایل سال 2012 دولت عراق پروژه ترابری و حمل و نقل 9 میلیارد دلاری با هدف برقراری ارتباط بین شهرهای عمده عراق را شروع کرد.

شرکت توسعه خط آهن ترکیه طراحی‏های نهایی برای ترسیم و اجرای این پروژه را به عهده گرفت. گروهی از کارشناسان عراقی و ترکی این پروژه را در مدت سه سال تکمیل می‏کنند با این پروژه بصره، عماره، کوت، کربلا، بابل، نجف، بغداد، بعقوبه، کرکوک، انبار، سلیمانیه، صلاح‌الدین، موصل، اربیل و دوهوک و چندین شهر دیگر به‌هم مرتبط می‏شوند.

همه این شهرها با بغداد مرتبط خواهند شد این خط آهن جدید 1020 کیلومتر طول و 32 ایستگاه خواهد داشت. عراق همچنین برای ساخت چهار فرودگاه جدید با یک شرکت فرانسوی یادداشت‌تفاهم امضاء کرده است. فرودگاه‏های جدید سال آینده در شهرهای بغداد، کرکوک، واسط و انبار ساخته خواهند شد. هر فرودگاه حدود 60 میلیون دلار هزینه در بر ‏خواهد داشت.

علاوه‌ بر این، دولت عراق در نوامبر 2012 نخستین مرحله از توسعه خطوط ارتباطی و اطلاعاتی میان فرودگاه‌های عراق و شماری از فرودگاه‌های بین‌المللی را تکمیل کرد. بر این اساس فرودگاه‏های بغداد، موصل، بصره و نجف به فرودگاه‌های ترکیه، عربستان سعودی، کویت، اردن، سوریه، لبنان و مصر با کابل‏های فیبر‏نوری زیر‏دریایی در خلیج فارس متصل می‏شود. این طرح امکان برقراری ارتباط به صورت شبانه‌روزی را فراهم می‌سازد.

هزینه مرحله نخست پروژه 9 میلیارد دینار عراقی (7.7 میلیون دلار) بود و به وسیله شرکت هوانوردی ترکیه به نام سیسکو انجام می‌شود. مرحله دوم کشورهای آسیایی و اروپایی را تحت پوشش قرار دهد4 . دولت عراق همچنین از دسامبر طرحی را با نام «بسمله» برای بازسازی 120 پل که در عملیات نظامی و تروریستی در ‏عراق تخریب شده‌اند به اجرا گذاشته است. این پل‌ها بر روی دجله و فرات قرار دارند. این طرح ساخت هفت پل بر روی رودخانه‌های دیالی، الوند، الزاب و الورار می‏باشد. این طرح نه ماهه 35.9 میلیون دلار هزینه در بر‏دارد.

در عرصه کشاورزی عراق برنامه ملی احیای کشاورزی، برداشتن موانع توسعه پایدار و افزایش صادرات را آغاز کرده است. این برنامه شامل 83 میلیارد دینار عراقی (71.2 میلیون دلار) وام  برای کاشت گندم، برنج و جو، حفر چاه‌های عمیق، گسترش کانال‏های آب و استخدام کارشناسان غربی برای از بین بردن شوری خاک است.

   وزارت دفاع مسئول پاکسازی مین و مواد منفجره از زمین‌های کشاورزی و تمیز کردن کامل آن پیش از تحویل زمین‌ها به کشاورزان است. این برنامه شش ماه ادامه می‌یابد و تلاش دارد تا تولید محصول کشاورزی سالیانه عراق را افزایش دهد تا بتواند به یک صادرکننده قوی کشاورزی تبدیل شود که باعث تنوع درآمدهای کشور خواهد شد.

  در این راستا ژاپن یک وام 750 میلیونی برای مصرف در صنایع نفت، بهداشتی و ارتباطاتی در اختیار عراق گذاشته است. ساخت بیمارستان‌های جدید در مناطق فقیرنشین روستایی در سراسر کشور، علاوه‌ بر توسعه میادین نفتی عراق و ساخت یک شبکه ارتباطی پیشرفته برای خدمات اینترنت و مخابراتی با  نظارت و سرپرستی ژاپن از اهداف این وام است

۹ اسفند ۱۳۹۱ ۰۹:۴۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP