گزارش بین المللی اقتصاد ایران منتشر شد

گزارش بین المللی اقتصاد ایران  منتشر شد
کتاب گزارش بین المللی اقتصاد ایران در سال 2013 برای دومین سال پیاپی توسط سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران و موسسه انتشاراتیThe Business Year) (منتشر و در 120 کشور جهان به صورت همزمان توزیع شده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران،  در گزارش بین المللی  اقتصاد ایران ،دیدگاهها و نقطه نظرات مقامات ارشد کشور شامل ریاست جمهوری ،وزیر امور  اقتصادی ودارایی ،رییس کل بانک مرکزی ،وزیر امور خارجه ،وزیر نفت ،رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،رئیس هیئت عامل و مدیر عامل صندوق توسعه ملی ،مقامات ارشد افتخاری خارجی شامل مان موهان سینگ نخست وزیر هند ،نوری المالکی رییس جمهور عراق ، مدیران ارشد بازارهای مالی و پولی کشور و شرکتهای بزرگ و متوسط بخش خصوصی و عمومی کشور ،رییس کل گمرک ،رییس کل بیمه مرکزی ،مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور ،سرمایه گذاران خارجی موفق در اقتصاد ایران به همراه آخرین دستاوردهای اقتصادی جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران در معرض قضاوت  مخاطبان بین المللی می باشد.

در بخش مقدمه  این گزارش عنوان :در مرحله گذار به خودکفایی انتخاب شده است که بر این اساس مزیت های اقتصادی و شاخص های توسعه انسانی موجب رشد اقتصادی و فازیش سرمایه گذاری خارجی خواهد شد .

این گزارش در ادامه می افزاید : از سال 2006تا کنون  قریب به 500 شرکت از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است و در سال 2012 برای اولین بار صادرات از واردات پیشی گرفته است.
مصاحبه با رییس جمهور ایران از سایر بخشهای این گزارش می باشد که پیام رییس جمهور  ایران ، در جستجوی صلح و عدالت  جهانی عنوان شده است .

بر اساس این گزارش از سال 2004 اقدامات با ارزشی در دو بخش سیاستگذاری و اجرایی انجام شده است و به علت طرح هدفمندسازی یارانه ها ، ایران در مصرف آب ،نفت ،گاز و گندم کاهش یافته است .
مصاحبه با مان موهان سینگ نخست وزیر محترم هند  از سایر بخشهای این گزارش است که نخست وزیر هند عنوان داشته است : بنده به آقای رییس جمهور دکتر احمدی نژاد به علت به عهده گرفتن ریاست اجلاس نم تبریک می گویم .هند آمادگی کامل خود را برای همکاری با ایران اعلام می نماید.

بر اساس این گزارش ،مصاحبه با نوری المالکی نخست وزیر عراق عنوان شده است :  افزایش همکاریهای تجاری و انرژی بین دو کشور ایران و عراق ،  با  ارتباطات فرهنگی دو کشور، پشتیبانی  شده است.
این گزارش در ادامه  طی مصاحبه ای  با موسوی رییس سابق سازمان ایرانگردی و جهانگردی که خطاب به گردشگران خارجی آمده است :  به ایران دیده نشده خوش آمدید.

بر اساس این گزارش ، ایران در بین 10 کشور دیدنی جهان وجود داردو تبلیغات منفی رسانه های خارجی موجب شده است ایران نتواند به پتانسیلهای گردشگری نایل شود
از جمله ویژگیهای دیگر گزارش اقتصادی ایران ،معرفی پروژه های سرمایه گذاری در استانهای مختلف و مزیتهای اقتصادی استان و نحوه مشارکت سرمایه گذار با مدل جدید بیان شده است.
مصاحبه با وزیر امور اقتصادی و دارایی با تیتر دگردیسی مثبت عنوان شده است که بر این اساس در سال 1391 انتظار می رود  تغییرات کوتاه مدت هدفمند سازی یارنه ها محو شود و با نتایج مثبت اقتصادی جایگزین شود .

این گزارش در ادامه می افزاید : به موازات تحریمهای بین المللی علیه ایران ، ظرفیتهای درونی اقتصاد ایران در حال ارتقا می باشد که در نتیجه آن با خصوصی سازی  شرکتهای دولتی ، شرکتهای جدیدی با محوریت بخش خصوصی و تعاونی شکل یافته است و در نتیچه آن بانکها و بیمه های خصوصی تشکیل شده است .
مصاحبه با بهروز علیشـیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از سایر بخشهای این گزارش می باشد که تیتر فراتر از مرزها اندیشیدن  عنوان شده است و در ادامه می آید : نرخ ورودی سرمایه گذاری خارجی در سالهای اخیر ،رشد چشمگیری داشته است محوریت فعالیتهای اقتصادی  کشورتوسط بخش خصوصی انجام می گیرد و  مدلسازی مالی طرحهای زیر بنایی کشور بر اساس مدل PPP  مطرح شده است .
در ادامه این گزارش مصاحبه هایی با برخی از سرمایه گذاران خارجی عنوان شده است :
1-مصاحبه با آقای ژان واگنسولد، سرمایه گذار شرکت صنایع غذایی پودر شیر مشهد ( MMP)، آقای دومنیک ، سرمایه گذار  شرکت یونیلیور ،عثمان آکسوی ، سرمایه گذار خارجی شرکت پارس حیات، ایرک روپر  ، سرمایه گذار خارجی شرکت آریا ساسول و سایر سرمایه گذاران مصاحبه هایی انجام شده است که در آن پیامهای ذیل به جامعه بین المللی انتقال یافته است:
 ایران برای سرمایه گذاری، کشور بی نظیری است.
 فعالیتهای ما سودآور بوده است.
 مرکز ویژه اقتصادی پارس جنوبی دارای موقعیت و زیرساحتهای خوبی برای سرمایه گذاری است.
 ایران به علت موقعیت  جفرافیایی و جمعیتی خود بهترین کشور برای سرمایه گذاری  است.

بر اساس این گزارش ، کتاب بین المللی اقتصاد ایران در 87 هزار نسخه منتشر و در 120 کشور جهان  در محدوده جغرافیایی 31 درصد نسخه های این کتاب در اروپا، 26 درصد در آمریکای شمالی، 21 درصد در خاورمیانه و کشورهای حوزه خلیج فارس، 12 درصد در آسیا، 6 درصد در آفریقا و 4 درصد هم در سایر نقاط جهان به طور همزمان توزیع شده  است .
این گزارش می افزاید : موسسات بین المللی دولتی و خصوصی از جمله :بانک جهانی ،صندوق بین المللی پول ،آژانس های تشویق سرمایه گذاری ،شرکتهای تری ام ،لافراج،تویوتا ،تاتا،استات اویل ،وولو و غیره از  مشترکان گزارش اقتصادی ایران هستند.
 

 

۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ۱۰:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP