امکان استفاده خارجی‌ها از منابع صندوق توسعه/ رشد تقاضای سرمایه‌گذاری

امکان استفاده خارجی‌ها از منابع صندوق توسعه/ رشد تقاضای سرمایه‌گذاری
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس،مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری با اشاره به رشد تقاضا برای سرمایه گذاری در ایران گفت: امکان استفاده سرمایه‌گذاران خارجی از 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی وجود دارد

قادر سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد وضعیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی با توجه به افزایش نرخ ارز در کشور اظهار داشت: افزایش نرخ ارز در بخش جذب سرمایه‌گذاری خارجی بر خلاف سایر بخش‌های اقتصاد در واقع یک نکته مثبت تلقی می‌شود، زیرا اساساً سرمایه‌گذاری خارجی بر مبنای ارز صورت می‌گیرد.

* افزایش نرخ ارز و بهبود سرمایه گذاری خارجی

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران گفت: تا زمانی که قیمت ارز در کشور با پرداخت نوعی یارانه، پایین نگه داشته شده بود تا ریال را به صورت غیرواقعی در مقابل ارز خارجی حمایت کند، ارز ناشی از واردات چندان چشمگیر نبود، اما هم‌اکنون که نرخ ارز واقعی شده، ارزش عملیاتی آن 2 تا 3 برابر شده است.

وی گفت: همچنین تا سال گذشته برای سرمایه‌گذاران خارجی حداقلی را تعیین می‌کردیم تا آن میزان را صادر کنند و آنها مقاومت می‌کردند، اما حالا برعکس شده و تا جایی تمایل به صادرات افزایش یافته که در برخی موارد وزارت صنعت آن را محدود کرده است.

به گفته سلیمانی، در ماه‌های اخیر جهش صادراتی در کشور ایجاد شده که به کمک واقعی‌سازی نرخ ارز صورت گرفته است.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری افزود: اگر این وضعیت پایدار بماند، در میان‌مدت اقتصاد کشور را از فشار به یک سرانجام مناسب می‌رساند.

* فرصت های سرمایه گذاری برای خارجیان فراهم است

وی در مورد معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری گفت: سایتی برای این کار طراحی شده که هم اکنون هزار و 300 فرصت سرمایه‌گذاری مطالعه شده با جزئیات کامل در آن معرفی شده است و اطلاعات سایت چند ماه یک بار به روز می‌شود.

سلیمانی افزود: همچنین همه افرادی که در خارج از کشور مایل به سرمایه‌گذاری در ایران باشند می‌توانند با مراجعه به سایت اطلاعات کامل را دریافت کنند و در صورت تمایل به صورت آنلاین درخواست صدور مجوز کنند و پس از بررسی حداکثر تا 3 هفته مجوز صادر خواهد شد.

وی درباره روند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران تصریح کرد: از سال 87 تاکنون روند مستمر رشد در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به وجود آمده به طوری که  2.1 میلیارد سرمایه خارجی جذب شده در سال 87 به 4.3 میلیارد دلار در سال 90 رسیده است.

وی در مورد عملکرد سال جاری نیز گفت: امسال 175 طرح مورد بررسی و کار کارشناسی قرار گرفته که براساس آن بالغ بر 7 میلیارد دلار طرح مصوب شده است.

سلیمانی افزود: این رقم در مقایسه با  4.8 میلیارد دلار سرمایه مصوب شده در سال گذشته حدود 46 درصد رشد نشان می‌دهد.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری با بیان اینکه طبق قانون اگر سرمایه‌گذاری حداکثر تا 6 ماه بعد از اخذ مجوز، آورده‌ مالی نداشته باشد، مجوزش باطل می‌شود، گفت: البته اگر سرمایه‌گذاران مشکلی در تأمین مالی داشته باشند، قطعاً روش‌های جدیدتری را برای این کار پیش می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در بخش معدن (شامل معدن و نفت و گاز) انجام شده است، گفت: این در حالی است که کمترین سرمایه‌گذاری خارجی در بخش کشاورزی انجام شده است.

سلیمانی با بیان اینکه با وجود اینکه بیشترین ظرفیت برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشور وجود دارد، گفت: علت کمبود سرمایه‌گذاری خارجی در بخش کشاورزی، به فرهنگ ما برمی‌گردد چون زمانی که زمینی برای فعالیت کشاورزی به یک فرد خارجی داده می‌شود، استقبالی از این کار از سوی مسئولان و مردم نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در بخش کشاورزی ضمن ایجاد اشتغال و امنیت غذایی، مستعدترین فضا برای کشت و صادرات محصولات باغی وجود دارد.

سلیمانی اظهار داشت: طبق قانون هر شرکتی که در ایران تأسیس می‌شود، ایرانی است و همچنین در قانون سرمایه‌گذاری به صراحت آمده است که نباید هیچ تفاوتی بین سرمایه‌گذار ایرانی و خارجی وجود داشته باشد.

سلیمانی در مورد تسهیلات‌دهی بانک‌ها به سرمایه‌گذاران خارجی گفت: بخشی از این پروژه‌ها به صورت مشترک انجام می‌شود و مشکلاتی در این زمینه وجود داشت که بخشی از آن با کمک مجلس حل شد.

* اختصاص 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذاری خارجی

وی ادامه داد: در این راستا اخیراً یک استفساریه درباره اختصاص منابع صندوق توسعه ملی گرفته‌ایم که قابل تعمیم به بانک‌ها نیز هست که براساس این استفساریه نظر مجلس این است که سرمایه‌گذاران خارجی در ایران طبق موادی از قانون تجارت، ایرانی محسوب می‌شوند و نباید تبعیضی بین آنها با سایر سرمایه‌گذاران قائل شد.

سلیمانی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی مکلف است 20 درصد از منابع را به سرمایه‌گذاران خارجی اختصاص دهد که این عامل هم می‌تواند به عنوان یک مشوق برای سرمایه‌گذاران مطرح شود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور نشانگر این است که ظرفیت سرمایه‌گذاری بالقوه در کشور به صورت گسترده وجود دارد، ولی جذب این طرح‌های مصوب به طور مستقیم با فضای کسب و کار کشور و وضعیت اقتصادی در ارتباط است.
۱۹ اسفند ۱۳۹۱ ۱۷:۱۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP