وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد؛ایران رکورددار شاخص های توسعه انسانی در منطقه جنوب آسیا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد؛ایران رکورددار شاخص های توسعه انسانی در منطقه جنوب آسیا
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رتبه برتر ایران در شاخص های توسعه انسانی در میان کشورهای منطقه، طبق گزارش سازمان ملل متحد خبر داد.


 محمدحسن طریقت منفرد گفت: طبق آخرین گزارش سازمان ملل متحد، ایران در شاخص امید به زندگی در میان کشورهای جنوب شرق آسیا رتبه برتر را داراست.

وی افزود: طبق این گزارش در حال حاضر میانگین امید به زندگی در ایران 2/73 سال است که بر اساس همین گزارش در سال 1980 میلادی این عدد 1/51 و در سال 2005 میلادی این عدد 8/69 سال بوده است.

طریقت بیان داشت: بر این اساس شاخص امید به زندگی نسبت به سال 1980 میلادی 1/22 سال و نسبت به سال 2005 به میزان 9/1 سال افزایش یافته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: سازمان ملل متحد در این گزارش اعلام کرده است جمهوری اسلامی ایران با 7 سال اختلاف در صدر کشورهای جنوب شرق آسیاست. در حالی که میانگین این شاخص در کشورهای با شاخص توسعه بالا 4/73 سال است.

وی در خصوص شاخص نابرابری جنسیتی (نقش بانوان در توسعه) نیز گفت: طبق گزارش مذکور نسبت مرگ و میر مادران سهم بسزایی در این شاخص دارد که خوشبختانه در این زمینه نیز رکورد عدد 21 مرگ و میر مادر در هر 100 هزار تولد زنده در ایران به نسبت 203 مرگ و میر مادر در هر 100 هزار تولد زنده در منطقه جنوب آسیا متعلق به جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «دسترسی به دانش و سرانه درآمد ناخالص ملی» را شاخص دیگر توسعه انسانی در گزارش سازمان ملل متحد اعلام کرد و اظهار داشت: در این شاخص نیز ایران طی سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است. به طوری که میانگین سال های آموزش در طول سال های 1980 تا 2012 میلادی 7/5 سال بیشتر شده و سال های قابل انتظار آموزش نیز 7/5 سال رشد داشته است. میزان پیشرفت این شاخص در طی سال های 2005 تا 2012 به ترتیب 9/2 و 8/0 سال بوده است.

طریقت افزود: طبق این گزارش، جمهوری اسلامی ایران طی سال های 1990 تا 2013 میلادی بیشترین حرکت را به سمت حداکثر امتیاز در شاخص توسعه انسانی (HDI) داشته است. در این فهرست جمهوری اسلامی ایران رتبه دوم را پس از کره جنوبی داشته و از کشور چین بالاتر قرار گرفته است.

۵ فروردین ۱۳۹۲ ۰۹:۳۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP