کارشناس لبنانی مسائل راهبردی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:ایران‌هراسی؛ توطئه ‌جدید آمریکا برای غارت ثروت‌های خاورمیانه

کارشناس لبنانی مسائل راهبردی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:ایران‌هراسی؛ توطئه ‌جدید آمریکا برای غارت ثروت‌های خاورمیانه
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ،کارشناس لبنانی مسائل راهبردی از جریان ایران‌هراسی به عنوان توطئه جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه نام برد و تصریح کرد ایالات متحده تنها برای حضور مستمر در منطقه و غارت ثروت‌های آن به این توطئه متوسل شده است.


"فیصل عبدالساتر" کارشناس لبنانی مسائل راهبردی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس، ایران‌هراسی را ایجاد ترس و هراس در دل کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس نامید و اظهار داشت: آمریکا با به راه انداختن موج ایران‌هراسی در تلاش است تا ایران را به عنوان یک دشمن بالقوه و خطری بزرگ برای منطقه معرفی کرده و کشورهای عربی منطقه را از نزدیک شدن به این کشور باز دارد.

وی با بیان اینکه آمریکا موج ایران‌هراسی را برای تامین امنیت خود به راه انداخته است خاطر نشان کرد: آمریکا درصدد است تا به این وسیله حضور خود در منطقه را توجیه کرده و به کشورهای کوچک و بزرگ عربی نشان دهد که برای حفاظت و حمایت از آنها در مقابل ایران در منطقه حضور پیدا کرده است.

کارشناس لبنانی مسائل راهبردی با تاکید بر اینکه افکار عمومی کشورهای عربی نسبت به همه توطئه‌های ریز و درشت آمریکا آگاهی و اشراف کامل دارند افزود: همه سخنان آمریکا دروغی بیش نیست و همگان بر این امر واقفند که آمریکا تنها به دنبال سیطره بر کشورهای عربی برای غارت و چپاول ثروت‌ها و منابع خدادادی آنهاست.

عبدالساتر از ایالات متحده آمریکا به عنوان یک کشور بیگانه در منطقه نام برد و تصریح کرد: کشورهای منطقه باید بتوانند کشورهای دوست و همسایه را محترم شمرده و از دخالت دادن بیگانگان در امور داخلی خود پرهیز کنند تا به این وسیله مانع از سیطره پیدا کردن بیگانگان بر منطقه گردند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا به هیچ وجه قصد خروج از خاورمیانه را ندارد اظهار داشت: نیروهای نظامی آمریکایی از بعد از اشغال افغانستان تا کنون از هر کشوری خارج می‌شوند به کشور دیگری منتقل شده و در آنجا مستقر می‌شوند؛ همچنان که از عراق خارج شده و در کویت مستقر شدند.

کارشناس لبنانی مسائل راهبردی با تاکید بر اینکه سیاست حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را "جورج دبلیو بوش" بنیانگذاری کرد گفت: این سیاست بوش در خاورمیانه هم اینک به باتلاقی برای آمریکا تبدیل شده است و ایالات متحده حتی اگر بخواهد نمی‌تواند از این باتلاق خودساخته خارج شود.

عبدالساتر حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه را ناشی از داشتن منافع با ارزش در کشورهای این بخش از قاره آسیا عنوان کرد و افزود: علاوه بر همه اینها تا زمانی که برخی کشورهای منطقه همواره پذیرای نیروهای آمریکایی باشند این کشور استکباری هیچ گاه از منطقه خارج نخواهد شد.

وی تغییر دید و نگرش کشورهای عربی منطقه را لازمه خارج شدن آمریکا از میان کشورهای حوزه خلیج فارس دانست و گفت: این کشورها لازم است درک درستی از نیازهای خود پیدا کرده و قدرت تشخیص دوست از دشمن را پیدا کنند تا بتوانند بدون وابستگی و احساس نیاز به یک ابرقدرت استکباری به حیات سیاسی و اجتماعی خود در میان سایر کشورهای منطقه ادامه دهند.

کارشناس لبنانی مسائل راهبردی از ایران به عنوان قدرت اول منطقه نام برد و افزود: جمهوری اسلامی ایران قادر است همه نیازهای کشورهای منطقه را برآورده سازد و آنان را از داشتن نیاز به کشورهای غربی بی‌نیاز سازد؛ اما متاسفانه کشورهای غربی به دلیل وابستگی طولانی به کشورهای غربی حاضر و قادر به پذیرش این مساله و جایگزین کردن دوستی ایران به جای دوستی با کشورهای غربی نیستند.

عبدالساتر در ادامه به دلایل دیگر آمریکا برای حضور در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: آمریکا حل بحران‌ها و مشکلات این منطقه از قاره آسیا را بهانه و دستاویزی برای ادامه حضور نیروهای نظامی آمریکایی و غیرآمریکایی در منطقه قرار داده و عنوان می‌کند که برای حل بحران کشورهای این منطقه باید و لازم است در میان آنها حضور داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه کشوری که ملتش از بحران‌های شدید اقتصادی و معیشتی رنج می‌برد نمی‌تواند از عهده رفع مشکلات سایر کشورها برآید خاطر نشان کرد: مردم آمریکا وقتی پای صندوق‌های رای حاضر می‌شوند به سیاست خارجی آنها کاری ندارند بلکه از روسای جمهور خود انتظار حل مشکلات داخلی و معیشتی را دارند؛ به عبارت دیگر هیچ یک از کشورهای خارجی برای ملت آمریکا در درجه اهمیت قرار ندارند.

کارشناس لبنانی مسائل راهبردی با تاکید بر اینکه رای‌دهندگان آمریکایی تنها برای حل معضل بیکاری و مشکلات معیشتی برای بار دوم به اوباما رای داده‌اند تصریح کرد: رای دهندگان آمریکایی اوباما را برای توسعه سیاست خارجی انتخاب نکرده‌اند؛ بلکه ملت آمریکا پس از رکود بزرگ اقتصادی غرب شرایط نابسامانی را سپری می‌کند و رای دهندگان آمریکایی قطعا اوباما را انتخاب کرده‌اند تا به جای دخالت در امور سایر کشورهای خارجی، سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی ملت خود را سرلوحه کارها قرار داده و بحران اقتصادی را از کشورشان مرتفع سازد.

عبدالساتر در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه آمریکا به عنوان یک ابرقدرت استکباری قادر نخواهد بود مشکلات خاورمیانه و سایر نقاط جهان را به تنهایی مرتفع سازد اظهار داشت: دوران کدخدامنشی ایالات متحده به سر آمده است و آمریکا باید تکروی را کنار گذاشته و از کشورهای تاثیرگذار و دارای نفوذ و قدرتمندی مانند روسیه، چین، ایران و کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) نیز برای حل مشکلات جهانی کمک بگیرد.

وی مشکلاتی مانند بحران سوریه و بحران در سایر کشورهای عربی، بحران افغانستان، مساله هسته‌ای ایران و موضوعاتی مانند موضوع فلسطین و لبنان را چالش‌های پیش‌روی اوباما در دور دوم ریاست جمهوری برشمرد و خاطر نشان کرد: همه این چالش‌ها پیش روی اوباما قرار دارد اما کاخ سفید به تنهایی قادر به رفع تمامی این مشکلات نیست و ناچار است و باید که از کشورهای تاثیرگذار منطقه‌ای و جهانی نیز کمک بگیرد.

کارشناس لبنانی مسائل راهبردی با تاکید بر اینکه آمریکا دیگر به تنهایی قادر به تعیین سرنوشت بحران‌ها و مشکلات منطقه و جهان نیست تصریح کرد: آمریکا باید بپذیرد که کشورهای محوری و قدرتمند دیگری در سطح جهان به وجود آمده‌اند و ایالات متحده بیش از این نمی‌تواند حضور و مقبولیت آنها در عرصه جهانی را نادیده بگیرد.

۱۰ فروردین ۱۳۹۲ ۱۴:۱۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP