نخستین بندر خصوصی چند منظوره ایران به بهره برداری رسید

نخستین بندر خصوصی چند منظوره ایران به بهره برداری رسید
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا ، با حضور «محمدرضا رحیمی » معاون اول رییس جمهوری نخستین بندر خصوصی چند منظوره ایران در استان گیلان روز سه شنبه به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.


با افتتاح این طرح بندری امکان تخلیه و بارگیری سه میلیون تن کالا در سواحل جنوبی دریای خزر فراهم می شود.


عملیات اجرایی ساخت بندر آستارا، شامل اجرای موج‌شکن‌ها، لایروبی حوضچه، ساخت اسکله تجاری، محوطه‌سازی بندری و احداث ساختمان‌های مربوطه است توسط بخش خصوصی و با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی استان گیلان انجام شده است.

پروژه سرمایه‌گذاری ساخت، توسعه و مدیریت بندر آستارا با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد ریال در فاز نخست و 750 میلیارد ریال در فازهای بعدی، بندر آستارا را به نقطه اتصال سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا تبدیل می‌کند.

بندر آستارا به عنوان نخستین بندر خصوصی چند منظوره ایران و نقطه اتصال سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا محسوب می شود، مسیر جدیدی برای انتقال گندم قزاقستان و روسیه به سوی کشورهای آفریقایی و جنوب شرق آسیا است.

بندر آستارا با سابقه طولانی که قدمت آن به بیش از 140 سال می رسد یکی از نقاط مهم مبادلات تجاری کشور بشمار می رود و به لحاظ اقتصادی، جغرافیایی، فرهنگی و سیاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بر اساس مصوبه دولت در سال 1385 مقرر شد بندر آستارا به بندر مسافری و باری تبدیل شود که خوشبختانه این امر هم اینک محقق شده است.

نزدیکی بندر آستارا به بنادر باکو، استراخان ، ماخاج کالا و اولیا از ویژگی های ممتاز این بندر خصوصی محسوب می شود.

رحیمی پس از افتتاح بندر چند منظوره آستارا که نخستین بندرخصوصی و پنجمین بندر شمالی کشور است، از این بندر بازدید کرد.

«علی نیکزاد» و « محمدصادق خلیلیان» وزرای راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی معاون اول رییس جمهوری را در این سفر همراهی می کنند.

۲۰ فروردین ۱۳۹۲ ۱۳:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP