وزیر اقتصاد: غرب از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می کند

وزیر اقتصاد: غرب از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می کند
نیویورک – وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان در نشست ماهانه جنبش عدم تعهد درمقر سازمان ملل با ارایه گزارشی از اقتصاد ایران و دستاوردهای اقتصادی دولت در سال های گذشته بر ظرفیت های ایران برای مقابله با تحریم ها تاکید کرد و گفت در حالی که جمهوری اسلامی هیچگاه از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده نکرده است اما غرب از این مساله بهره برداری سیاسی می کند.به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا دکتر سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد کشورمان که عصر دوشنبه در نشست جنبش عدم تعهد سخن می گفت تصریح کرد: ما هیچگاه از ظرفیت های خود به مانند نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکرده ایم و این درحالیست که غرب از مساله نفت به عنوان ابزار سیاسی بهره برداری کرده است که باعث بی ثباتی در بازار انرژی می شود.

وزیر اقتصاد و دارایی به ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی کشورمان اشاره کرد و گفت: ایران سرزمینی پهناور در مسیر تجارتی جاده ابریشم و با دسترسی به آب های آزاد است. همواره بیش از یکصد کشور مسیر ترانزیت خود را از ایران انتخاب کرده ا ند و اقتصاد جهان و منطقه از این عرصه برخوردار شده است. ایران با تمدنی کهن و جمعیتی بزرگ و با تولید ناخالص داخلی بیش از یک هزارمیلیارد دلار، یک قدرت بالا و هفدهمین اقتصاد جهان است.

سید شمس الدین حسینی تصریح کرد: ایران سرزمینی غنی ست و با توجه به مخازن نفت و گاز یکی از بزرگترین مخازن جهان را دارد و بر اساس اقتصاد دانش محور پیشرفت های چشمگیری در علوم هوا و فضا، نانوتکنولوژی و تولیدات تجاری و آزمایشگاهی داشته و دستاوردهای شگرفی در همه این عرصه ها داشته است.

سید شمس الدین حسینی تاکید کرد: به دلیل توانمندیهای فوق در گزارش های بین المللی از ایران به عنوان قطب علمی و قطب اقتصادی در منطقه یاد می شود.

وی در ادامه به نمایندگان کشورهای عضو عدم تعهد یادآور شد: پس از انقلاب اسلامی، شاخص های انسانی در ایران بالا رفته است و به عنوان کشوری دارای شاخص توسعه انسانی بالا طبقه بندی شده است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه ایران دارای ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی عظیمی است، اظهار داشت بر اساس سیاست های کلی و اصل 44 قانون اساسی، اصلاح ساختارهای اقتصادی در ایران در 5 سال گذشته آغاز شده است. سیاست تحول نهادین، موانع حضور بخش های غیر دولتی اعم از خصوصی و تعاونی را در بخش هایی مانند بانک، نفت، بیمه و راهداری برطرف کرده است.

وی افزود: سرمایه گذار یهای داخلی و خارجی در ایران می تواند به راحتی انجام شود. بیش از 600 بنگاه کوچک و متوسط در بخش های مختلف فعال شده اند.

حسینی با اشاره به دستاوردهای برنامه اقتصادی به مانند هدفمند کردن یارانه ها گفت: در سال 2010 ما موفق به اصلاح ساختار و رفع نابرابری توزیع درآمدها شدیم که حدود 30 میلیارد دلار صرفه های این سیاست بوده است. کاهش مصرف انرژی، بهبود توزیع در آمد، کاهش ضریب جینی از 0.368 به 0.343 از جمله این دستاوردها بوده است.

دکتر حسینی در ادامه بیشترین تاثیر تحریم ها را در بخش ارز، تجارت خارجی و بودجه دانست و به تشریح تلاش های دولت برای مبارزه با تاثیرات منفی آن پرداخت.

وی افزود: محصولات داخلی رقابت مندتر شدند و کل واردات 14 درصد کاهش یافت وصادرات غیرنفتی در بخش هایی به مانند معدن و کشاورزی افزایش یافت.

حسینی تصریح کرد: با پیشگیری از فرار مالیاتی، این بخش کسری درآمد نفتی را جبران کرده و همچنین از مشارکت منابع مردمی برای تامین مالی منابع استفاده شده است، بخش خدمات و گردشگری شاهد بهبود بوده و بخش مسکن به دلیل حضور و حمایت ویژه دولت، به مانند برنامه تولید انبوه مسکن برای اقشار کم درآمد شاهد پیشرفت بوده است.

وی با اشاره به تلاش غربی ها به تنگ تر کردن حلقه تحریم ها گفت: ما با تحریم های اقتصادی آشنا بوده ایم، ولی با تفسیرهای مغرضانه از قطعنامه های غیر منصفانه به شدیدترین تحریم ها علیه ملت ایران دست زده اند.

وی با اشاره به ادعای اینکه غرب این تحریم ها را فلج کننده دانسته گفت: آن ها دچار اشتباه محاسباتی شده اند و به رغم دردسرها، ایران در چارچوب حق و عدالت به پیش خواهد رفت.

وی تاکید کرد: ای فشارها مسیر گفتگو و حل مسائل را پیچیده تر و مشکل تر می کند.
۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۳۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP