وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال: ذخایر 100 میلیارد دلاری ثبات اقتصاد ایران را تضمین کرد

وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال: ذخایر 100 میلیارد دلاری ثبات اقتصاد ایران را تضمین کرد
وزیر اقتصاد در مصاحبه با روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال گفت: ایران بیش از 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد که ثبات اقتصاد کشور را حفظ می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از  گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در مصاحبه با وال‌استریت ژورنال گفت: با تشدید تحریم‌های مالی آمریکا و هم‌پیمانانش علیه ایران، تهران در حال سرعت بخشیدن به تلاش‌ها برای شناور کردن تجارت غیرنفتی و یافتن بازارهای جدید در آسیا، آفریقا و خاورمیانه است.

حسینی تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه صادرات نفت و بانک مرکزی ایران منجر به کاهش 80 درصدی ارزش ریال در طول 2 سال گذشته شده است.

همچنین وی افزود: قرار دادن سیستم بانکداری ایران در فهرست سیاه از سوی واشنگتن و بروکسل، به میزان قابل توجهی هزینه‌ مبادلات بین‌المللی را برای تجار بین‌المللی ایران افزایش داده و آنها را مجبور کرده است تا روش‌های جدید پرداخت بیابند یا به مبادلات پایاپای متوسل شوند.

درعین‌حال، وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران، خود را با تحریم‌های غرب تطبیق می‌دهد به طوریکه دولت صادرات غیرنفتی و تجارت با ارزهای غیر دلاری و غیر یورویی را توسعه می‌دهد.

وی افزود: ذخایر ارزی ایران بیش از 100 میلیارد دلار است و علی‌رغم امید دولت اوباما برای قرار دادن ایران در لبه پرتگاه اقتصادی، وضعیت اقتصادی این کشور را در وضعیت ثبات نگاه می‌دارد.

شمس‌الدین حسینی تاکید کرد: سیستم مالی ما بسیار انعطاف‌پذیر و مدرن است. یکی از درس‌های مهمی که ما از تحریم‌ها آموخته‌ایم، این بود که باید از تمامی ارزهای خارجی استفاده کنیم. ما به یورو و دلار وابستگی نداریم.

بر اساس این گزارش، وزیر اقتصاد ایران از هفته گذشته برای شرکت در نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده و یکی از معدود مقامات ارشد ایرانی است که در سال‌های اخیر به پایتخت آمریکا سفر کرده است.

حسینی در ادامه توضیح داد: صادرات غیرنفتی ایران در سال 2012 نسبت به سال پیش از آن، 20 درصد رشد داشته است.

وی افزود: کاهش ارزش ریال سبب شده تا کالاهای ایرانی ارزان‌تر و با قابلیت رقابت بیشتر در بازارهای خارجی عرضه شوند.

شمس‌الدین حسینی گفت: تجارت خارجی ما بر صادرات غیرنفتی و کاهش واردات متمرکز شده است. به طور کلی، می‌توان گفت، تمرکز اقتصاد ایران بر تجارت داخلی است.

انتهای پیام/م

©2013 Fars News Agency. All Rights Reserved
۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۳:۳۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP