10 کشور عضو اسکاپ بهره مند می شوند؛ سرمایه گذاری برای تحقق توسعه پایدار

10 کشور عضو اسکاپ بهره مند می شوند؛  سرمایه گذاری برای تحقق توسعه پایدار
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ،تضمین شغل جهت فعالان بخش غیررسمی برای 100 روز در هر سال، مستمری همگانی برای جمعیت بالای 65 سال، کمک هزینه به معلولان، افزایش سهم هزینه های بهداشتی،همگانی کردن آموزش ابتدایی و افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر از جمله برنامه های توسعه پایدار برای 10 کشور عضو اسکاپ است.


بر اساس گزارش بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سال 2013 میلادی، نیازها در زمینه سرمایه گذاری عمومی برای تحقق مجموعه ای از سیاست ها به منظور ترویج و حمایت از توسعه فراگیر و پایدار در 10 کشور آسیا – اقیانوس آرام اجرا می شود.


بر اساس این گزارش، کشورهای بنگلادش، چین، فیجی، هند، اندونزی، مالزی، فیلیپین، فدراسیون روسیه، تایلند و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که با اجرای برنامه های یاد شده تا سال 2030 میلادی می توانند در مسیر توسعه پایدار گام بردارند.


برنامه هایی که باید در این کشورها محقق شود شامل؛ تضمین شغل برای همه فعالان در بخش غیر رسمی برای 100 روز در هر سال و پرداخت حقوق و مزایای معادل خط فقر ملی، مستمری همگانی پرداختی کارفرما برای همه اشخاص 65 ساله یا مسن تر معادل خط فقر ملی، کمک هزینه برای همه معلولان سنین بین 15 و 65 ساله معادل خط فقر ملی و افزایش سهم هزینه های بهداشت عمومی از تولید ناخالص ملی به پنج درصد تا سال 2030 میلادی است.


همچنین برخورداری همگان از آموزش ابتدایی تا 2020 و آموزش متوسطه تا 2030 میلادی و تحقق سه هدف مربوط به انرژی تا سال یاد شده که در مرحله نخست دسترسی همگان به خدمات انرژی مدرن، 2 برابر کردن نسبت جهانی بهبود در بازدهی انرژی و در نهایت 2 برابر کردن سهم انرژی تجدیدپذیر در ترکیب انرژی جهانی از دیگر برنامه های سازمان اسکاپ برای توسعه پایدار در کشورهای یاد شده است.


مجموع نیازهای سرمایه گذاری برای اجرای چنین برنامه ای در کشورهای مختلف، با میانگین 5.8 درصد تولید ناخالص ملی تا 2020 میلادی و 8.2 درصد تولید ناخالص ملی تا 2030 فرق می کند.


بیشتر افزایش بین 2020 و 2030 میلادی مربوط به هزینه های بهداشتی است، زیرا برآورد می شود، این هزینه ها تا 2030 به تدریج افزایش یابند. همچنین مستمریها به علت افزایش سهم جمعیت 65 ساله و مسن تر نیز افزایش خواهد یافت.


این گزارش در مورد چین می افزاید: پیش بینی می شود هزینه اجرای این برنامه به 3.3 درصد تولید ناخالص ملی در 2020 و 5.2 درصد تولید ناخالص ملی در 2030 میلادی برسد.


پیش بینی می شود، ارقام یاد شده برای کشورهای دیگر، نظیر هند، اندونزی، مالزی، فدراسیون روسیه، تایلند، ترکیه و ویتنام بین 4.7 تا 9.8 درصد متفاوت باشد.


گزارش اسکاپ تاکید می کند، که مبالغ یاد شده ناچیز نیست، اما دست یافتنی است.


به دلیل فراوانی ناچیز بودن نسبت های درآمد مالیاتی به تولید ناخالص ملی در منطقه، اتخاذ تدابیری نظیر گسترش پایگاه های مالیاتی، پیشرفته تر کردن ساختارهای مالیاتی، بهبود کارآیی تشکیلات وصول مالیات و سخت تر کردن مقررات در مناطقی که مالیات کم می گیرند، می تواند منابع مالی اجرای این برنامه ها را تامین کند.


همچنین پیش بینی می شود هزینه اجرای این مجموعه تا 2030 میلادی فقط در فیجی 13 درصد و بنگلادش 22 درصد از 10 درصد تولید ناخالص داخلی بیشتر شود.


این امر نشان می دهد اقتصادهای دارای نیازهای ویژه، نظیر کشورهای کوچک جزیره ای در حال توسعه و کشورهای کمتر توسعه یافته برای تکمیل تلاشهای مربوط به بسیج منابع داخلی خود به کمک چشمگیر خارجی از شرکای توسعه نیاز خواهند داشت.


علاوه بر این، شبیه سازی تمرینی طولانی مدت اقتصاد کلان نشان می دهد دولت ها می توانند همزمان با حفظ قابلیت پایداری مالی و ثبات قیمت ها برنامه توسعه پایدار و فراگیر را به اجرا درآورند.


این امر نشان می دهد بین رشد اقتصادی، توسعه اجتماعی و قابلیت پایداری محیط زیست تضادی وجود ندارد. این سه ستون توسعه پایدار می توانند یکدیگر را حمایت و تقویت کنند.


این امر بسیار امید بخش است و اهمیت بررسی دوباره و اتخاذ و تدوین سیاست های فراگیر و آینده نگرانه مربوط به اقتصاد کلان را به منظور تحقق توسعه برد – برد برای مردم، آن گونه که از سوی رهبران جهان در اجلاس آرمان های توسعه هزاره 2010 و در کنفرانس ریو در 2012 به رسمیت شناخته شد، ثابت می کند.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۲۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP