حسینی: تحریمها را به اصلاحات اقتصادی تبدیل می کنیم

حسینی: تحریمها را به اصلاحات اقتصادی تبدیل می کنیم
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از واحد مرکزی خبر ،وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان با اشاره به گزارش رسمی نهادهای بین المللی درباره وجود تقاضای اضافی نفت و انرژی در سال گذشته میلادی گفت: این تقاضا یا همان کمبود، در سال 2013 میلادی نیز تکرار شدکه بازار انرژی با بحران مواجه خواهد شد.


سید شمس الدین حسینی، در نشست صبحانه کاری با خبرنگاران رسانه های آمریکائی در حاشیه سفرش به آمریکا در پاسخ به سئوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره تاثیرات قطعنامه های سازمان ملل بر اقتصاد و صادرات ایران گفت: تحریم در کشور ما از سه دهه قبل و با پیروزی انقلاب وجود داشته است ولی اگر منظورتان تحریم های دو سال اخیر است، این تحریم ها زمانی به اوج خود رسید که بانک مرکزی و تجارت نفت ما تحریم شد.

وی افزود: وقتی شما بانک مرکزی را تحریم می کنید، در واقع همه بانک های یک کشور را تحریم می کنید، صرف نظر از اینکه آیا منطبق با قوانین بین المللی است یا خیر؟

حسینی موضوع اصلی این تحریم ها را نقل و انتقال پول خواند و گفت: فرقی هم ندارد که این پول برای دارو باشد یا قطعات خودرو و معتقدیم این موارد از جنبه های غیر انسانی تحریم هاست.

وی خطاب به خبرنگار یاد شده گفت: البته فکر نکنید که الان در ایران دارو وجود ندارد و بیمارستان ها نمی توانند کارشان را انجام دهند، دارو وارد می شود و ما با تلاش زیاد پول فروشندگان را می دهیم ولی در نهایت این هزینه های اضافی را بیماران و مردم ایران می دهند، بنابراین مردم ایران الان خوب می فهمند که این تحریم ها، سیاسی است.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان در پاسخ به بخش دیگری از سئوال این خبرنگار نیز گفت: درباره صادرات نفت نیز ما هیچ مشکلی درباره تولید نداریم و توان فنی ما بالاست ولی ظاهرا آمریکائی ها محدودیت سهمیه خرید وضع کرده اند و گویا برخی کشورها باید با وجود ادعای استقلال سیاسی خود، برای خرید مایحتاجشان از آمریکا اجازه بگیرند.

سید شمس الدین حسینی در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه سی بی اس آمریکا درباره تاثیر تحریم ها بر توان هسته ای ایران گفت: برداشت ما از انگیزه تحریم کنندگان، این است که مسئله اصلی، موضوع فناوری هسته ای نیست بلکه این بهانه و در واقع یک پوشش است.

وی افزود: امروز عصر دانش و فناوری است و دانش های مدرنی مانند نانو، هوا فضا، هسته ای و امثال آن، ظاهرا مناطق ممنوعه ای هستند که غیر از کشورهای غربی و کشورهای خاص مورد نظر آنان، کسی دیگری نباید وارد این حوزه ها شود.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان گفت: ما از دانش هسته ای برای رفاه بشر، درمان بیماران، خلق ثروت و پیشرفت در دانش پزشکی استفاده می کنیم و مردم ما نیز پیام تحریم ها و ترورها را به خوبی درک کرده اند.

وی به ترور دانشمندان جوان ایرانی با وجود ادعاهای بشردوستانه و اخلاقیات در غرب اشاره کرد و گفت: با وجود همه این فشارها، جامعه علمی ایران پشتوانه این خواست ملی است و دولت هم از آن حمایت می کند.

خبرنگار روزنامه واشنگتن پست درباره علت حمایت نکردن چین و روسیه از قطعنامه های ضد ایرانی پرسید که حسینی گفت: مواضع کشورها به دلیل سوابق تاریخی و دولتمردان آنها متفاوت است. شاید روسها به علت همسایگی با ایران یا چینی ها به علت مشارکت خوب دهه گذشته در اقتصاد ایران، درک درستی از اوضاع دارند.

وی افزود: تحریم ها مسائل را پیچیده تر و اقتصاد جهان را نیز در خروج از بحران با مشکلات بیشتری مواجه می کند.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان به گزارش رسمی نهادهای بین المللی درباره وجود تقاضای اضافی نفت در سال گذشته میلادی اشاره کرد و گفت: این تقاضا یا همان کمبود در سال 2013 میلادی نیز تکرار شد که بازار انرژی با بحران مواجه خواهد شد حال آنهایی که به فکر منافع کشور خودشان هستند، درباره این شرایط جدید نیز فکری کرده اند.

سید شمس الدین حسینی در پاسخ به سئوال دیگری درباره نرخ تورم در ایران گفت: تورم در ایران در سال گذشته از 21 درصد به حدود 30 درصد افزایش یافت ولی نرخ بیکاری از دوازده و سه دهم درصد، با یک دهم درصد کاهش و به دوازده و دو دهم درصد رسید.

وی افزود: باید توجه داشت که پایه تورم در ایران بیشتر مواقع دو رقمی بوده است ولی موج های تورمی سال قبل را عمدتا ناشی از همین تحریم ها می دانیم لذا معتقدیم باید شاخص ها و سیاست های دوگانه را با هم دید.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان با تاکید بر اینکه سعی می کنیم تهدید تحریم ها را به انگیزه ای برای اصلاحات اقتصادی تبدیل کنیم گفت: اقتصاد ایران با وجود ظرفیت های علمی خود، بدلیل وابستگی به نفت، مصرف گرایی را در پی داشته است.

وی افزود: در دوره ای ده ساله، نرخ ارز در ایران تغییر نکرده بود و بعد از تحریم اخیر بانک مرکزی که نقل و انتقال پول را دشوار کرد و بعد از کاهش خرید نفت از ایران که درآمدهای ارزی را کاهش داد، یک شوک ارزی به ما وارد و سبب شد که قیمت کالاهای وارداتی بالا رود.

حسینی به مکانیسم برابری قیمت ها اشاره کرد و گفت: وقتی نرخ ارز بالا می رود، فقط قیمت کالاهای وارداتی بالا نمی رود، بلکه قیمت کالاهای داخلی با قابلیت صادرات نیز بالا می رود و موج بعدی این اتفاق، افزایش رقابت است که به همین دلیل واردات کم می شود و صادرات افزایش می یابد.وی افزود: این رویداد سبب حرکت بیشتر اقتصاد می شود و به آن معنی است که ایرانی ها ترجیح می دهند کالاهای داخلی را بیشتر مصرف کنند.


وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان این تحلیل را مستند به وضع تولید داخلی دانست و گفت: بخش هایی که توانستند به سرعت تولیدات داخلی را جایگزین واردات کنند، از فرصت های این تحریم ها بهره مند هم شده اند که بخش کشاورزی، خدمات و گردشگری داخلی از جمله آنهاست.

وی گفت: در بخش های صنعتی نیز حوزه هایی که توان صادرات دارند، در حال سود بردن از وضع موجود هستند و عملکرد صادراتی ایران در سال گذشته از رشد مثبت برخوردار بوده و شاخص بورس نیز در سال گذشته 47 درصد رشد را تجربه کرد.

حسینی بار دیگر تاکید کرد: تورم ناشی از تحریم ها، توده های مردم را متاثر کرده و همین امر انزجار مردم از تحریم کنندگان را در پی داشته  است.

حسینی افزود: در عین حال ما علاوه بر همه پرداخت های جاری سال قبل، در پایان سال نیز پرداختی جداگانه داشتیم و معادل ریالی دو و هفت دهم میلیارد دلار را به خانواده های با درآمد کم پرداخت کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان گفت: مردم ایران می بینند که برخی کشورها می خواهند به آنها دارو نفروشند، قطعات مورد نیاز کارخانه هایشان را تامین نکنند و به بهانه حقوق بشر، انسان ها را تحت فشار قرار می دهند ولی دولتشان تلاش می کند این فشارها را جبران کند. بنابراین اینجا، کار دشمن پیچیده تر می شود چون خواست عمومی مردم از دولت این است که در مقابل تحریم کنندگان محکم ایستادگی کنند چون آنها از دولت خود پشتیبانی می کنند.

خبرنگار مجله تایم درباره بودجه برنامه هسته ای ایران و تاثیراتش بر اقتصاد داخلی سئوال کرد که حسینی گفت: بودجه ای را که به حوزه دانش هسته ای اختصاص داده ایم، وزن بالایی در بودجه ما ندارد چون عمدتا تحقیقاتی است و توجیهات صنعتی دارد.

وی ضمن تاکید بر لزوم واقع بینی در مواجه با تحریم های غرب افزود: ما مسیر پیشرفت خود را در توسعه علمی می بینیم و توسعه دانش صلح آمیز هسته ای نیز جزو اولویت های ماست لذا این مسیر را ادامه می دهیم و در قالب آژانس بین المللی انرژِی اتمی و یا گفتگوهای پنج بعلاوه یک، حرفهای منطبق با قانون را می پذیریم و خیلی هم جدی هستیم.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه خبری ام بی سی آمریکا درباره اوضاع کنونی بازار جهانی انرژی و نقش آمریکا در آن، به بحران اقتصادی جهان از سال 2007 میلادی اشاره کرد و گفت: اکنون بسیاری از مناطق جهان از جمله خود آمریکا با کندی نرخ رشد مواجه هستند و نرخ بیکاری آنها افزایش یافته است.

وی افزود: در برخی کشورهای اروپائی نرخ بیکاری از مرز 25 درصد هم گذشته و دارند نرخ بیکاری 30 درصدی را لمس می کنند، بنابراین شما می بینید که کشورهایی که موتور رشد بوده اند، دچار رکود و بیکاری هستند و تقاضایی که امروز در بازار جهانی انرژی وجود دارد، مربوط به دوره رکود است و هرگونه بازسازی آن هم بسیار ضعیف است.

سید شمس الدین حسینی گفت: حال اگر بخواهند رشد به میزانی برسد که بتواند بیکاری موجود را از بین ببرد، تقاضا برای انرژی افزایش می یابد و آن موقع شرکت های نفتی مانند شل و امثالهم هیچگاه نمی تواند جایگزین مناسبی برای منابع سرشار نفت ایران باشند و این موضوعی است که خود تحریم کنندگان نیز آن را می دانند.

خبرنگار بنگاه خبری بلومبرگ آمریکا درباره روابط اقتصادی دو کشور ایرن و سوریه به ویژه در سالهای گذشته سئوال کرد که وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان گفت: مردم ایران با مردم سوریه روابط و دوستی دیرینه و عمیقی دارند که ریشه آن نیز مذهب است.

وی افزود: سالانه چند صد هزار زائر ایرانی به سوریه سفر می کنند بنابراین مردم ایران درباره وضع امنیت و صلح در سوریه خیلی حساس و نگرانند.

حسینی با اشاره به کاهش حجم سفرهای زیارتی میان دو کشور گفت: حجم تجارت ایران با سوریه نیز به دو بخش خدمات و گردشگری باز می گردد که شرایط کنونی سوریه، این سفرها را محدود کرده است.

وی افزود: البته بعد از ایجاد مشکلات غذا و دارو در سوریه، ما برغم دشواری در جابجائی پول، گندم، آرد، دارو و مواد غذایی را به مردم سوریه اهداء کرده ایم.

خبرنگار روزنامه آمریکائی وال استریت ژورنال درباره هدف گذاری قطعنامه های شورای امنیت برضد دولت و نه مردم ایران اشاره کرد که وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان در پاسخ به این ادعا گفت: انگلیس درباره همان ادعای غذا و دارو نیز صادق نیست و تاکنون پول های ایران را آزاد نکرده است.

حسینی از این خبرنگار آمریکائی سئوال کرد: آیا ما به انگلیس تجهیزات اتمی فروخته بودیم یا نفت؟ در کدام قطعنامه آمده است که پول نفت را که برای مردم است، نپردازید و همه می دانند که شرکت نفتی شل به کدام دولت متعلق است؟

خبرنگار روزنامه آمریکائی نیویورک تایمز نیز درباره آثار تحریم ها بر روند اقتصاد ایران پرسید که حسینی گفت: ما در حال حرکت در مسیر اقتصادی خود بوده ایم و اکنون در مقابل ما صخره هایی قرار داده اند، ما تلاش کردیم از این صخره ها عبور کنیم که در بسیاری از موارد موفق شده ایم، بنابراین صخره نوردان از پیاده رو ها قوی تر می شوند ولی صخره پیمائی هم سختی های خودش را دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان افزود: راهبرد ما در مقابله با تحریم ها، کار و تلاش بیشتر است، ما تدابیر جدید پیدا می کنیم و حتی شرکای تجاری خود را تغییر می دهیم، بخش خصوصی و مردم را بیشتر به صحنه می آوریم ولی پشت صخره ها متوقف نمی شویم.

وی در عین حال گفت: هیچ وقت از تحریم ها استقبال نمی کنیم ولی وقتی وجود دارند، با همه زحمات آن از آنها عبور می کنیم و معتقدیم نباید شرایط را بیش از این سخت تر و تیره تر کرد.

وی در پاسخ به سئوال مجدد خبرنگاری درباره حمایت های ایران از دولت سوریه در بحران دو ساله اخیر این کشور گفت: تعهد ما به انسانیت است و مردم ایران به مردم سوریه نزدیک اند و این دشواری هایی که برخی حکومت ها برای ملت سوریه ایجاد کرده اند، برای ما نیز نگران کننده است.

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان به تلاش وزارت امور خارجه برای گفتگوی دو جانبه طرفهای درگیری در سوریه اشاره کرد و گفت: فکر می کنیم راه حل سوریه، بازگشت به خواست مردم این کشور است، این موضع مردم و مقامات ایرانی است که اجازه دهید مردم سوریه خود درباره آینده سیاسی شان تصمیم بگیرند.

خبرنگار دیگری درباره تعدد نامزدهای انتخاباتی در ایران و انتقادهای برخی از آنها از عملکرد اقتصادی دولت دهم پرسید که سید شمس الدین حسینی گفت: انتخابات، رویدادی شیرین است و افراد مختلفی نیز خود را شایسته مقام ریاست جمهوری می دانند.

وی افزود: تریبون آزاد نیز در ایران فراهم و فراوان است و افراد نظرات خود را می دهند. در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز خیلی ها نامزد شده اند و همه آنها نیز نظر می دهند ولی دولت باید با حوصله حرف ها را گوش کند و کشور را اداره کند.

آخرین سئوال این نشست را خبرنگاری از طرف اتحادیه خبرنگاران مستقر در سازمان ملل درباره افزایش قیمت ها در ایران پرسید و گفت: مثلا اخیرا قیمت گوشت در ایران دو برابر شده است، نظر شما چیست؟

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان در پاسخ به این خبرنگار آمریکائی به شوخی گفت: او که می گوید گوشت در ایران دو برابر شده است، به شما گران فروخته است.

وی افزود: البته از این منظر که قیمت غذا در ایران اندکی گران شده است، حق با شماست چون ما بخشی از گوشت را از خارج وارد می کرده ایم ولی غربی ها جلو نقل و انتقال پول را حتی برای واردات گوشت گرفتند.

سید شمس الدین حسینی گفت: اگر شما بجای مردم ایران باشید، چه قضاوتی می کنید، سئوال این است که چه تاثیر و رابطه ای میان گوشت گاو و تاسیسات هسته ای وجود دارد؟

وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان در پایان گفت: مردم ما مقداری کمتر گوشت می خورند و فحش آن را به تحریم کنندگان می دهند، ما نیز با دامداران جلسه داشتیم و از آنها خواستیم از این فرصت که تهدیدی به نام تحریم ایجاد کرده است با هدف افزایش تولید داخلی بیشتر استفاده کنند.

 

۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۶:۲۴

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP