نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت در گفت‌وگو با فارس خبر داد:ایران در آستانه تبدیل به چهار‌راه ترانزیتی دنیا/ رکن توسعه ترانزیت هستیم

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت در گفت‌وگو با فارس خبر داد:ایران در آستانه تبدیل به چهار‌راه ترانزیتی دنیا/ رکن توسعه ترانزیت هستیم
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ، معاون وزیر راه با اشاره به توسعه پایانه‌های مرزی، گفت: با فعال شدن محور ریلی قزاقستان به ترکمنستان، ایران و ترکیه، محورهای اصلی کریدور شمال-جنوب و شرق-غرب در ایران به صورت تقاطع تکمیل شده و ایران چهارراه ترانزیتی جهان می‌شود.

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: روزهای 30 و 31 اردیبهشت‌ماه در کشور آذربایجان و شهر باکو، پنجمین اجلاس کریدور شمال‌-جنوب با حضور اعضای مؤسس و اعضای اصلی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: امیدوارم با فعال شدن کریدور شمال-جنوب بتوان در سال 92 سهم قابل توجهی به ترانزیت کشور اضافه کرد.

افندی‌زاده با تأکید بر لزوم فعال‌ کردن محور شرق و مزایای این کریدور ترانزیتی، تصریح کرد: طی تفاهمی که در آینده بین هندوستان، ایران و افغانستان برقرار خواهد شد، می‌توانیم از بندر چابهار به سمت مرز دوغارون برای کالاهای هندوستان‌ به سمت افغانستان از مرز ایران و بالعکس اقدام کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین با فعال کردن محور شرق ‌کشورهای CIS می‌توانند از مرز شرقی کشور نظیر سرخس استفاده کنند که این امر به افزایش هر چه بیشتر ترانزیت عبوری از کشور می‌انجامد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت افزود: امید است بتوان شبکه ریلی بندرعباس ـ تهران ـ قزوین ـ رشت را هر چه سریع‌تر فعال کرد؛ خط آهن قزوین ـ رشت به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و این امر در توسعه ترانزیت کریدور شمال به جنوب با تکمیل راه‌آهن رشت ـ انزلی ـ آستارا مؤثر خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این خط آهن بندرعباس را به آستارا آذربایجان و سپس روسیه و شمال افریقا متصل می‌کند.

افندی‌زاده اضافه کرد: با فعال شدن محور ریلی قزاقستان به سمت ترکمنستان، ایران و ترکیه تقریباً محورهای اصلی کریدور شمال ـ جنوب و کریدور شرق ـ غرب در کشور ایران به صورت تقاطع فعال می‌شود و ایران به عنوان چهارراه ترانزیتی جهان در دنیا مطرح خواهد شد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت تصریح کرد: توسعه پایانه‌های مرزی و عبور سریع کالا از مرزهای کشورهای همسایه در کنار فعال بودن اجلاس‌های ترانزیتی دوجانبه و چندجانبه بین ایران و سایر کشورها، تأثیر بسزایی در توسعه ترانزیت دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: توسعه شرکت‌های حمل و نقلی و حمایت از آنها در راستای افزایش بهره‌وری در رقابت با سایر شرکت‌های بین‌المللی حمل و نقلی هم تأثیر بسزایی در توسعه ترانزیت خواهد داشت.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت گفت: امید است زمینه برای تجار کشورهای دیگر فراهم شود تا بتوانند با هزینه کمتر، در زمانی کوتاه‌تر و با ایمنی بیشتر کالاهای خود را از کشور ایران عبور دهند.

 

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۱۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP