مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خبر داد: رشد ۵۳درصدی پوشش ‌صادراتی و سرمایه‌گذاری

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خبر داد: رشد ۵۳درصدی پوشش ‌صادراتی و سرمایه‌گذاری
حمایت از صادرات و به‌ویژه صادرات غیرنفتی همواره یکی از مهمترین برنامه‌های اقتصادی هر کشوری به‌شمار می‌‌آید و توجه ویژه به آن می‌تواند تاثیرات مثبتی را بر رشد و توسعه کشور به ارمغان بیاورد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکگهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از گسترش آنلاین،در این میان، صندوق ضمانت صادرات ایران نیز به‌عنوان سازمانی پشتیبان در راستای حمایت از صادرات و صادرکنندگان، فعالیت خود را از سال ۱۳۵۲ آغاز کرده است.


یکی از عواملی که موجبات نگرانی صادرکنندگان را فراهم می‌آورد، وجود ریسک‌های سیاسی و تجاری در روند صادرات آنهاست، چراکه تحقق هر یک از این ریسک‌ها منجر به عدم وصول وجه کالا و خدمات صادره از سوی آنها می‌شود. عدم وصول به‌موقع مطالبات از خریداران خارجی در اغلب اوقات صادرکننده را در تنگنای مالی قرارداده و در نتیجه باعث ناتوانی وی در ایفای تعهدات مالی به اعتباردهندگان داخلی شده و گاهی اوقات به ورشکستگی کامل می‌انجامد. در همین حال، برای تشویق صادرکنندگان به توسعه فعالیت‌های صادراتی خود و کاهش نگرانی آنها در این زمینه و ارائه پوشش‌های لازم به آنها در مقابل ریسک‌های سیاسی و تجاری، دولت‌ها اقدام به ایجاد شرکت‌های بیمه اعتبار صادراتی می‌کنند.

در این راستا و به‌منظور تامین امنیت مالی صادرکنندگان ایرانی و در نتیجه توسعه موثر صادرات غیر نفتی کشور، صندوق ضمانت صادرات ایران به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت با شخصیت مالی و حقوقی مستقل تاسیس شد. این صندوق به پشتوانه حمایت‌های مالی دولت، علاوه بر پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز صادرکنندگان نیز کمک می‌کند. در پی کاهش ارزش دلار در مقابل ریال و در نتیجه کمبود درآمدهای نفتی در اوایل دهه ۵۰ و به‌منظور پوشش صادرات ایران در مقابل ریسک‌های عمده تجاری و سیاسی، صندوق ضمانت صادرات ایران با همکاری آنکتاد، به‌عنوان تنها شرکت دولتی بیمه اعتبار صادراتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و فعالیت خود را تحت نظارت مرکز توسعه صادرات ایران آغاز کرد.


برای آگاهی از آخرین اقدام‌های انجام شده در زمینه حمایت از صادرات در سال گذشته و برنامه‌های سال۹۲ صندوق ضمانت صادرات ایران گفت‌وگویی با طاهر شه‌حامد، مدیرعامل این صندوق انجام داده‌ایم، که در زیر می‌خوانید:


 مجموع پوشش‌های مالی و بیمه‌ای صندوق ضمانت صادرات ایران در سال گذشته چه میزان بوده است؟
مجموع پوشش‌های صندوق ضمانت صادرات ایران اعم از محصولات بیمه‌ای و ضمانتی در سال ۹۱ بیش از ۲۴‌هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال ۹۰ با میزان پوشش حدود۱۶‌هزار میلیارد ریال، حاکی از رشد ۵۳‌درصدی است.


 میزان پوشش‌های بیمه‌ای برای صادرکنندگان چقدر بوده است؟


 سال گذشته میزان پوشش‌های بیمه‌ای صندوق اعم از اعتبارات کوتاه، میان و بلندمدت برای پوشش ریسک صادرکنندگان در بازارهای هدف، حدود ۱۲‌هزار میلیارد ریال و میزان پوشش‌های ضمانتی بیش از ۱۲‌هزار میلیارد ریال بوده که این آمار به ترتیب حاکی از رشد ۶۱ و ۴۶درصدی نسبت به عملکرد سال ۹۰ است.


از سویی این حجم از عملکرد نشان می‌دهد که پرتفوی ریسک صندوق به شکلی کاملا متوازن بر دو محصول اصلی یعنی بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌ها پراکنده شده، یعنی حدود ۵۰درصد از ریسک‌های برداشته شده در خصوص بیمه‌نامه‌ها برای پوشش ریسک‌های طرف خارجی و بیش از ۵۰درصد تعهدات در جهت تامین مالی صادرات برای پوشش اعتبارات صادراتی تخصیص یافته به صادر‌کنندگان توسط سیستم بانکی در قالب صدور ضمانتنامه‌ها بوده است.


 صندوق باید به چه ضریبی در پوشش صادرات غیر نفتی  دست یابد؟


متوسط ضریب پوشش از صادرات در کشورهای توسعه یافته و موسسات تراز اول همتای صندوق حدود ۱۰درصد است. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، مقرر است صندوق در سال اول برنامه پنجم با نرخ پنج درصد سهم پوشش فعالیت خود را آغاز کرده و هر سال یک درصد سهم خود را افزایش دهد تا در سال پایانی برنامه، به نرخ ۱۰‌درصدی فوق‌الذکر برسد. براین اساس، صندوق یکی از تکیه‌گاه‌های مطمئن که در نقش ضربه‌گیر تجارت خارجی، صادرکنندگان را در شرایط سخت و دشوار کنونی تحت حمایت خود دارد، از تمام توان خود برای این امر بهره می‌برد. 


 میزان خسارت پرداختی صندوق، در سال گذشته و در مقایسه با سال ۹۰ چگونه است؟


کل خسارت پرداختی صندوق به سیستم بانکی و صادر‌کنندگان در سال ۹۰ بیش از ۵۸۰‌میلیارد ریال بود، در حالی‌که این میزان در سال ۹۱ به بیش از یک‌هزارو۶۰میلیارد ریال رسیده است و حاکی از رشد ۸۳درصدی خسارت پرداختی است. بخش قابل‌توجهی از این خسارت به سبب ریسک‌های تجاری و سیاسی ناشی از بحران اقتصادی جهان و محدودیت‌های تجاری و تحریم‌های بانکی اعمال شده بر کشور بوده است، اما اعتقاد ما بر آن است که صندوق ضمانت صادرات به‌عنوان یک موسسه بیمه اعتبار صادراتی در صورتی می‌تواند نقش تاثیرگذاری در اقتصاد کشور داشته باشد که در مواقع بروز خسارت، ضمن مدیریت ریسک‌های موجود، توانایی جبران خسارات صادر‌کنندگان و سیستم بانکی ایران را داشته باشد.
 بودجه صندوق در سال گذشته و سال جدید چه میزان است؟


 سرمایه صندوق در سال گذشته بیش از دوهزار و ۴۰۰‌میلیارد ریال بوده است. این نکته نیز قابل ذکر است که معمولا موسسه‌های همتای صندوق در سراسر جهان می‌توانند در نهایت تا ۱۰ برابر سرمایه خود ریسک بپذیرند. مجموع تعهدات سر رسید نشده صندوق در سال گذشته بیش از ۲۸هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با متوسط جهانی بسیار بالاتر است. این موضوع به معنای آن است که صندوق در مقاطعی بیش از حد ریسک‌پذیر بوده و بالاتر از متوسط جهانی اقدام به ارائه پوشش‌های بیمه و ضمانتی کرده و لزوم افزایش سرمایه صندوق، گریزناپذیر است. به همین دلیل براساس پیگیری‌ها و جلساتی که صندوق با دولت و مجلس داشته، پیشنهاد تزریق ۷۰۰میلیون دلار سرمایه برای بالا بردن توان و ظرفیت ریسک‌پذیری به تصویب رسید که امید است در قانون بودجه سال۹۲ درج شود.


 برنامه‌های جدید صندوق برای امسال چیست؟


تنوع‌بخشی به خدمات، ایجاد محصولات سفارشی و مطابق با نیاز صادر‌کنندگان، افزایش تعامل با همه بانک‌های کشور اعم از خصوصی و دولتی برای بالا بردن میزان تسهیلات صادراتی به ذی‌نفعان، بهبود رویه‌های اعتبار سنجی داخلی و خارجی، تسریع روند صدور بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌ها برای حمایت حداکثری از صادرات، حضور فعال در مجامع بین‌المللی صنعت بیمه و اعتبار صادراتی برای حفظ و ارتقای جایگاه ایران، از جمله اهداف و برنامه‌های سال۹۲ صندوق به‌شمار می‌آید.


 آخرین خبرها از خروج صندوق ضمانت صادرات ایران از فهرست شرکت‌های قابل واگذاری چگونه است؟


باتوجه به این‌که درآمدهای عملیاتی صندوق که از درآمد حق بیمه و کارمزد ناشی می‌شود، نه تنها خسارت‌های پرداختی، بلکه به دلیل لزوم ارائه شرایط حمایتی، هزینه‌های جاری صندوق را نیز پاسخگو نیست، صندوق در بیشتر سال‌ها از زیان عملیاتی برخوردار بوده و بدون حمایت دولتی قادر به ادامه فعالیت نیست؛ از سوی دیگر، اکثر موسسات همتای صندوق در کشورهای دیگر، از جمله آمریکا، ژاپن، استرالیا، کانادا، چین، کره‌جنوبی، سوئیس، سوئد و... همچنان دولتی مانده‌اند که نشان از توجه دولت‌ها به مقوله حمایت از صادرات است، بنابراین واگذاری صندوق فاقد توجیه فنی و اقتصادی بوده و متوقف شده است.
 اصلی‌ترین بازارهای هدف پوشش‌های صندوق در سال ۹۱ چه کشورهایی بودند؟


اصلی‌ترین بازارهای هدف پوشش‌های بیمه‌ای صندوق در سال ۹۱، کشورهای حوزه CIS به‌ویژه تاجیکستان و ارمنستان و کشورهای آسیایی مانند عراق و پاکستان بود.


 چه گروه‌های کالایی به‌عنوان گروه برتر در ابزارهای حمایتی صندوق در سال گذشته معرفی شده‌اند؟
برترین گروه‌های کالایی تحت پوشش و برخوردار از ابزارهای حمایتی صندوق در سال ۹۱ به ترتیب حجم و ارزش پوشش‌ها شامل خدمات فنی و مهندسی، محصولات پتروشیمی و شیمیایی و محصولات کشاورزی می‌شود.۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۳۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP