معرفی 300 پروژه در 17همایش بین‌المللی و گام‌ ایران در جذب سرمایه‌گذاران خارجی

معرفی 300 پروژه در  17همایش بین‌المللی و گام‌ ایران در جذب سرمایه‌گذاران خارجی
جذب سرمایه‌گذاری خارجی در روزهایی که تمام کشورهای بزرگ و سرمایه‌فرست جهان با بحران اقتصادی و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند، کار راحتی نیست، اما سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران ظاهرا خیلی پیگیر ماجراست. بنابر این گزارش، قرار است 300 طرح مزیت‌سنجی و کارشناسی شده ایران در 17 همایش بین‌المللی در کشورهای سرمایه‌فرست جهان برگزار شود که به گفته بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد، این اتفاق برای نخستین بار رخ خواهد داد.


  رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران در این رابطه گفت: تا 4 ماه آینده این فرصت‌های سرمایه‌گذاری دست کم در همایش‌های 7 کشور با حضور سرمایه‌گذاران ایرانی معرفی می‌شوند.

معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی شاید یکی از ابتدایی‌ترین اقداماتی است که باید در جهت جلب سرمایه‌های خارجی صورت می‌گرفت، اما تاکنون به دلایل مختلف این امکان در این سطح فراهم نشده بود.

علیشیری، همچنین معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری به زبان استانداردهای بین‌المللی را برای جلب نظر سرمایه‌گذاران خارجی ضروری دانست و افزود: تا زمانی که ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری کشور پنهان باشد، طبیعی است که برای آنها مشتری نباشد.

وی برنامه جدید را در جلب نظر سرمایه‌گذاران بسیار موثر دانست و گفت: یکی از ضعف‌های جدی بخش خصوصی و بنگاه‌های دولتی نداشتن الگوی تامین منابع مالی بین‌المللی است که با این اقدام گام مهمی در برطرف کردن این مشکل برداشته می‌شود.

علیشیری با بیان این‌که شرکت‌های ما عادت دارند تقاضای وام‌های متعدد از بانک‌های تجاری داخلی و خارجی داشته باشند، گفت: بر اساس مدل‌های جدید تامین مالی، به جای دریافت تسهیلات از بانک‌ها، از شرکای صاحب فناوری استفاده می‌کنند که این اقدام علاوه بر حمایت های مالی موجب حمایت‌های فنی و توسعه فعالیت‌ها نیز می‌شود.

علیشیری با اشاره به تشکیل اتاق گفتگو با بخش خصوصی و برگزاری نشست با سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان داخلی گفت: نشست با اعضای انجمن‌های تخصصی بخش خصوصی موجب شده است بنگاه‌های ما با ظرفیت‌ های موجود در دولت آشنا شوند و دولت نیز از ظرفیت‌ها و مشکلات آنها بهتر آگاه شود. این اقدام مزایای زیادی دارد که یکی از آنها هم‌افزایی در قدرت چانه‌زنی با سرمایه‌گذاران خارجی است.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، بازاریابی را گام بعدی برای توسعه فعالیت‌ها، افزایش سرمایه‌گذاری و صادرات ایران عنوان کرد.


جذب 5/1 میلیارد دلار سرمایه خارجی طی سال گذشته

معاون وزیر اقتصاد همچنین گفت: در 3 یا 4 سال گذشته، نزدیک به 27 یا 28 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده که آمار جذب ما در سال گذشته 5/1 میلیارد دلار است.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی اقتصادی ایران با بیان این‌که تقاضای زیادی برای سرمایه‌‌گذاری در کشور وجود دارد و در حال حاضر 20 میلیارد دلار پروژه روی میز برای بررسی داریم، گفت: اما برای این‌که این پروژه‌ها آماده شوند، به هیات سرمایه‌گذاری خارجی ارسال و تصویب شوند، باید همه چارچوب‌‌های حقوقی و مقرراتی آنها آماده شود، چرا که پروژه‌هایی در گذشته وجود داشتند که تصویب و آماده شدند، اما به دلیل آماده نبودن شرایط، به مرحله اجرا نرسیدند و با توجه به این‌که نخست‌ برای تمرکز روی پروژه‌های کوچک و متوسط اهتمام داریم ، اما اگر پروژه بزرگی در دستور کار قرار بگیرد، تأکید داریم از پیش همه چارچوب‌های مقرراتی و موافقت‌نامه‌ها آماده شوند.

وی با تاکید بر این‌که در کشور افزایش سرمایه‌گذاری‌ خارجی داشته‌ایم و سرمایه‌گذاری مصوب در 3 تا 4 سال اخیر معادل 80 درصد از کل سرمایه‌گذاری‌هاست، افزود: در تمام دنیا، روند سرمایه‌گذاری خارجی کاهش یافته اما در کشور ما افزایش پیدا کرده است و آمارهای موجود ما نشان‌دهنده آن است، علاوه بر این‌که آمارهای موجود ما از میزان واقعی سرمایه‌گذاری کمتر است.

علیشیری اضافه کرد: براساس این آمارها، 5/1 میلیارد دلار به شکل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی وارد کشور شده که رقم جذب شده سرمایه‌گذاری خارجی است اما بسیاری از ورودی‌های سرمایه‌گذاری هم وجود دارند که ثبت نمی‌شود و باید ثبت شوند و یکی از برنامه‌های ما، موضوع بانک اطلاعاتی سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی با بیان این‌که عرصه سرمایه‌گذاری خارجی یک محیط کاملا رقابتی است و در این محیط کشورهایی موفق خواهند شد که آمادگی فیزیکی، روحی و روانی و پشتیبانی لازم را کسب کرده باشند، تصریح کرد: عرصه رقابت برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی عرصه جنگ مزیت‌هاست و رقابت شدید برای اعطای مزیت‌‌های ترجیحی به منظور سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی با بیان این‌که در 3 یا 4 سال گذشته، نزدیک 27 یا 28 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است که آمار جذب ما در سال گذشته 5/1 میلیارد دلار است، اظهار کرد: دلیل تفاوت آمار مصوب با میزان جذب شده، آن است که وقتی پروژه‌ای تصویب می‌شود بین 3 تا 5 سال براساس آمارهای بین‌المللی طول می‌کشد که این پروژه ساخته شود و رقم سرمایه‌گذاری در طول مدت ساخت وارد کشور می‌شود.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی اقتصادی ایران با بیان این‌که اگر در 2 یا 3 سال اخیر 75 درصد سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده باشد انتظار داریم در 5 سال آینده 27 میلیارد دلار سرمایه وارد کشور شود، گفت: پروژه‌های کوچک و متوسط بلافاصله عملیاتی می‌شود و مدت کمتری برای ورود سرمایه‌ زمان می‌برد اما نکته منفی آنجاست که اجرای پروژه معمولا بیش از پیش‌بینی‌ها زمان می‌برد و یکی از فعالیت‌های جدی در بهبود فضای کسب و کار، کم کردن دوره ساخت پروژه‌ها در کنار کم کردن هزینه‌هاست.

منبع :جام جم آنلاین

۱۰ شهریور ۱۳۸۸ ۱۰:۳۰
روابط عمومی |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP