علیشیری در همایش ملی حاکمیت شرکتی اعلام کرد: بهبود مقررات بازار سرمایه، پیش شرط گسترش بنگاه‌های اقتصادی و جذب سرمایه گذاری خارجی است

علیشیری در همایش ملی حاکمیت شرکتی اعلام کرد: بهبود مقررات بازار سرمایه، پیش شرط گسترش بنگاه‌های اقتصادی و جذب سرمایه گذاری خارجی  است
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : برای تحقق رشد کمی مندرج در سند چشم انداز به بیش از معادل هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که این رقم بدون بهبود فضای کسب و کار ، تحقق حاکمیت شرکتی و توجه بنگاه های بزرگ و پیشرو برای جذب منابع مالی بین المللی دور از دسترس خواهد بود.


 

ویژگی‌های حاکمیت شرکتی

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری افزود : برای اعمال حاکمیت شرکتی دو دسته از عوامل درونی و بیرونی از سوی دولت و بخش خصوصی باید تحقق یابد .

وی با اشاره  بر نقش بازیگران متغیر بیرونی ،افزود : دولت باید با بهبود قواعد و مقررات ،سطح شفافیت عملکرد بنگاه ها را ارتقا دهند تا آنها موظف به پاسخگویی در قبال سهامداران خرد باشند.

دبیر هیأت مقررات زدایی تأکید کرد: ایجاد و گسترش نهادهای واسط مالی نظیر شرکتهای مشاوره مالی، بانک  های سرمایه گذاری و مؤسسات اعتبار سنجی به همراه وکلای حرفه ایی و ارتقاء نظام حسابداری و حسابرسی ، پیش شرط حضور شرکتها در بازارهای مالی بین المللی و تجهیز سرمایه از طریق اخذ اعتبار با رتبه شرکتی است.

علیشیری  ضمن تأکید بر نقش متغیرهای دورنی اعمال حاکمیت شرکتی گفت :شرکتها باید ضمن اعتقاد به اصل شفافیت مالی و عملکردی و احترام به حقوق حاکمانه سهامداران خرد، باید در جهت تجهیز منابع مالی از بازار های بین المللی و تنوع بخشیدن به ابزارهای تأمین مالی اقدام کنند.

بهبود فضای کسب و کار و حاکمیت شرکتی

دبیر هیأت مقررات زدایی با اشاره به رتبه بین المللی کشور، در محیط کسب و کار گفت: برای چابک شدن بنگاه ها واعمال حاکمیت شرکتی باید وضعیت شاخص حمایت از سهامداران خرد بهبود یابد.

علیشیری در عین حال خاطر نشان کرد : لزوم نشر (افشای) اطلاعات توسط شرکت ها، تعیین میزان مسئولیت مدیران بنگاه ها در انعقاد قراردادها و میزان سهولت طرح دعاوی توسط سهامداران خرد از جمله مؤلفه هایی است که می تواند رتبه 150 کشور در سطح بین المللی را بهبود بخشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود : برای رسیدن به نقطه مطلوب، بازنگری بر قانون تجارت، قانون بازار اوراق بهادار، قانون توسعه ابزارهای نهادهای مالی، ضوابط ناظر بر بازار سرمایه و قانون صدور اوراق مشارکت ، پیش نیاز بهبود مؤلفه‌های سه‌گانه شاخص حمایت از سهامداران خرد است.

علیشیری  یادآور شد: با مجموع اقدامات فوق می توان امیدوار بود که نوآوری و رقابت‌پذیری در بنگاه‌ها ارتقاء یابد و این خود می تواند ظرفیت شرکتها را برای تأمین مالی در بازار سرمایه‌های ملی و بین‌المللی بهبود خواهد بخشید.

ادغام و تملک ابزار جذب منابع مالی خارجی

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی  با اشاره به اینکه در طی سالهای 86 تا 90 روند جذب سرمایه گذاری 5/2 برابر رشد داشته است ،گفت: ادغام و تملک یکی از ابزارهای تأمین مالی و عامل مهمی در ارتقاء و گسترش ظرفیت بنگاه‌های ملی و بهبود سهم آنها در اقتصاد جهانی است.

علیشیری در ادامه تصریح کرد :  در طی سالهای گذشته، شرکتها در سطح بین المللی توانسته اند قریب 2 هزار میلیارد دلار از طریق ادغام و تملک سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کنند ،این در حالی است که گزارش‌های استفاده از ابزارهای موجود در میان شرکتهای ملی در دسترس نیست.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی  تأکید کرد :انتظار می رود بنگاه های بزرگ و پیشرو در بازار سرمایه ایران از طریق اعمال شفافیت در عملکرد بتوانند با استفاده از ابزار ادغام و تملک سهم و جایگاه خویش را در جریان منابع مالی بین المللی بهبود بخشند.

این مقام مسئول  با اشاره به رویکردهای سند چشم انداز در عرصه های اقتصادی و بازنگری بر قانون اصل 44 قانون اساسی گفت: ما ناگزیریم سهم خود را از بازارهای مالی و پولی بین المللی افزایش دهیم و این مهم باید در مثلت اقدامات هماهنگ نهادی، بهبود مقررات و تلاش بنگاه ها برای تنوع بخشیدن به منابع مالی و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی فراهم شود.

 

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۳:۳۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP