وزیر اقتصاد: کشور به سمت درخشش اقتصادی در حرکت است

وزیر اقتصاد: کشور به سمت درخشش اقتصادی در حرکت است
وزیر اقتصاد و امور دارایی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه از تغییر و تحولات مثبت اقتصادی کشور در سال گذشته خبر داد.


 به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از خبر گزاری موج،سید شمس الدین حسینی عملکرد اقتصادی سال گذشته را برغم همه تحریم ها قابل قبول دانست و گفت: بر اساس بازدهی سال 2012 بورس تهران با 55 درصد بازدهی بهترین افزایش را در دنیا کسب کرده است.


وی در ادامه افزود: بورس تهران در آغاز فعالیت 32 هزار میلیاردتومان حجم معاملات داشت که امسال این رقم به 282 هزار میلیارد رسیده یعنی در پی فعالیت بازار سرمایه در سال های اخیر رشد 9 برابری داشته است.


وزیر اقتصاد در ادامه تصریح کرد: در نشستی که سال گذشته به همراه مدیران بازار سرمایه با رئیس جمهور داشتیم ایشان بر نکته ای تاکید کردند که کلیه مدیران اقتصادی کشور بیش از پیش برای پیشبرد اهداف بازار سرمایه مصمم شدند.


به گفته وزیر اقتصاد؛ رئیس جمهور بر این نکته تاکید داشتند که مردم به ما اعتماد کردند و پولهایشان را به بازار سرمایه آورده اند بایستی از اعتماد مردم حمایت کنیم.


به گفته حسینی؛ حضور 6.5 میلیون سهامدار در بازار سرمایه ما را متعهد به حضور و تصمیم گیری های صحیح در این فضا کرده است.


وزیر اقتصاد در مورد فرابورس و رونمایی از شاخص آن اذعان داشت: تجربه دنیا نشان داده است که در کنار بورس اوراق بهادار ما به OTC نیاز داریم بر اساس همین نیاز، شرکت فرابورس تشکیل شد.


وزیر اقتصاد تصریح کرد: 62 هزار میلیارد تومان ارزش بازار فرابورس نشان دهنده مثبت بودن حضور این شرکت در بازار سرمایه است.


حسینی در رابطه با بورس کالا و شرکت های زیر مجموعه آن گفت: به استناد گفته های مدیرعامل بورس کالا تامین مالی صنایع مرتبط با آن بسیار موفق بوده است و تاکنون 18 هزار میلیاردتومان در تامین مالی صنایع نقش آفرینی داشته است.


به گفته وی؛ ارزش معاملات بورس کالا نسبت به سال قبل 150 درصد رشد داشته است.


وزیر اقتصاد در خصوص شروع به کار بورس انرژی در بازار سرمایه کشور گفت: این نهاد نقش مهمی در تامین مالی صنعت انرژی داشته و خواهد داشت.


وی تاکید کرد: ما در بدیهی ترین امور اقتصادی که همان اصلاح قیمت هاست بیشترین مشکل را داریم که امیدواریم به حضور بورس انرژی و مدیریت دکتر محمدی که از افراد اقتصاددان موفق کشور است این مشکل به مرور مرتفع شود.


وزیر اقتصاد و امور دارایی از رشد نقدینگی به عنوان یکی از معضلات اقتصاد چند دهه اخیر نام برد.


وی تصریح کرد: اینکه مدام تکرار کنیم نقدینگی رشد داشته است کمکی به حمل این مشکل نخواهد شد.


وزیر اقتصاد گفت: ما همواره تلاش کرده ایم که با دو سیاست طولی و مالی این مشکل را حل کنیم که راهی نادرست است ما می بایست در مسیر حل این مشکل از ابزارهای بازار سرمایه و آمار و اطلاعات استفاده کنیم تا رشد نقدینگی را مهار کنیم.


به گفته حسینی؛ همان گونه که درباره رشد نقدینگی توجه می شود بیش از آن و پیش از آن بایستی به تامین مالی توجه کرد.


وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص تامین مالی و ابزارهای آن گفت: ما نیاز به یک مدل تامین مالی یکپارچه داریم.


وی تاکید کرد: بایستی بانک، بورس، بیمه ، خزانه و منابع وجوه عمومی مکمل یکدیگر باشند نه رقیب و جایگزین هم.


به گفته حسینی؛ در بودجه سال 92 پیشنهاداتی در خصوص تامین مالی صنایع ارائه شده است که در انتظار تصویب آن در صحن علنی مجلس می باشیم.


حسینی با ذکر این نکته که بخش خصوصی می بایست در حوزه ساخت و ساز پالایشگاه و نیروگاه ها نیز فعال شود، گفت: تجربه نشان داده است که دولت نه سازنده خوبی است نه فروشنده خوبی. پس ساخت پالایشگاه نیز بایستی به بخش خصوصی سپرده شود.


به گفته وی؛ اگر بخش خصوصی در ساخت پالایشگاه های پتروشیمی و نیروگاه ها دخیل باشد می تواند از صندوق توسعه ملی وام بگیرد.


حسینی در پایان از نمایشگاه بورس، بانک و بیمه به عنوان یکی از راهکارهای نشان دادن نقش این نهادها در کشور و تامین مالی صنایع نام برد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP