سرمایه گذاریها دراقتصادهای نوظهور در دو دهه آینده سه برابر می شود

سرمایه گذاریها دراقتصادهای نوظهور در دو دهه آینده سه برابر می شود
بانک جهانی روز جمعه اعلام کرد با توجه به آنکه رشد اقتصادی در اقتصادهای نوظهور در حال افزایش است و این اقتصاد ها خوب توانسته اند ساختاراقتصاد خود را با بازار مالی همساز کنند،انتظار می رود سرمایه گذاری ها در این اقتصادها در دو دهه آینده سه برابر شود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از واحد مرکزی خبر ،در چنین حالتی، با افزایش گردش وجوه نقدی در کشورهای در حال توسعه و افزایش قدرت یوان چین و سیاست پولی این کشور،تاثیرات چین و دیگر اقتصادهای نوظهور بر بقیه جهان به مراتب بیشتر از آمریکا و اروپا خواهد شد و بدین ترتیب نفوذ آمریکا و اروپا در جهان کاهش خواهد یافت.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن،بانک جهانی درگزارشی اعلام کرد این اقتصادها که جمعیت شان جوانتر و بیشتر از کشورهای ثروتمند جهان است با وجود کشورهایی مانند چین وهند، به منابع اعظیم سرمایه تبدیل می شوند. به عبارت بهتر،کشورهای چین و هند تا سال 2030 به بزرگترین سرمایه گذاران جهان تبدیل می شوند.


کوشیک باسو اقتصاددان وکارشناس مسائل مالی بانک جهانی در همین باره می گوید مقامات مالی این کشورها برای چنین تحولاتی خود را ‌آماده نکرده اند زیرا آنها خود را برای تحولاتی که حداکثر تا شش ماه آینده قابل وقوع است آماده می کنند.


این کارشناس افزود برخی از اختلالاتی که اقتصاد جهان دچار آن شده است و ما امروز شاهد آنها هستیم شاخص های مقدم دوره آشفتگی در اقتصادی است . آشفتگی که ما اکنون در حال ورود به مرحله آن هستیم و این شاخص ها پیشاپیش ورود به چنین حالتی از اقتصاد را به ما نشان می دهد .


توضیح بیشتر آنکه ،موسسه اعتبار سنجی مالی استاندارد اند پورز این هفته در گزارشی اعلام کرد شرکت های غیر مالی چین از نظر نیاز به وام و تسهیلات مالی تا دو سال آینده گوی سبقت را از شرکت های آمریکایی خواهند ربود.


بر اساس همین گزارش بانک جهانی تا سال 2030، از هر یک دلاری که در جهان سرمایه گذاری می شود 60 سنت آن در اقتصادهای نوظهور خواهد بود و این در حالی است که این نسبت در سال 2000 ؛ یک دلار به 20 سنت بود. ازنظر کشوری ، درسالهای آینده، 30 درصد کل سرمایه گذاری های صورت گرفته در جهان، در چین بوده و این میزان برای آمریکا 11درصد و برای هند هفت درصد بوده است. البته این درصورتی است که جهان در دو دهه آینده به طور متوسط بین دو ممیز شش دهم درصد تا سه درصد و اقتصادهای نوظهور نیز بین چهار و هشت دهم درصد تا پنج و شش دهم درصد به طور متوسط رشد اقتصادی داشته باشند.


علاوه بر این ، با افزایش گردش وجوه نقدی بین کشورهای در حال توسعه ،یوان چین و سیاست پولی این کشورتاثیری به مراتب بیشتر بر بقیه جهان خواهد داشت و بدین ترتیب نفوذ آمریکا و اروپا در جهان کاهش خواهد یافت.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۰:۲۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP