رییس بانک توسعه اسلامی: نظام سرمایه گذاری اسلامی را در آسیای میانه برقرار خواهیم کرد

رییس بانک توسعه اسلامی: نظام سرمایه گذاری اسلامی را در آسیای میانه برقرار خواهیم کرد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا ،رییس بانک توسعه اسلامی گفت: کشورهای عضو این بانک باید تلاش های خود را برای استقرار نظام سرمایه گذاری اسلامی در کشورهای مسلمان آسیای میانه که 70 سال تحت سیطره نظام کمونیست قرار داشتند، متمرکز کنند.


  'احمد محمد علی' روز سه شنبه در سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان افزود: این بانک تلاش خواهد کرد تا از منابع خود در جهت توسعه کشورهای منطقه بویژه تاجیکستان استفاده کند.


وی با بیان اینکه بانک توسعه اسلامی از کمک به کشورهای عضو این بانک در منطقه آسیای مرکزی دریغ نخواهد کرد ، اظهار داشت: جاده در دست احداث دوشنبه ، کولاب در تاجیکستان از جمله پروژه های این بانک در این کشور است.


وی گفت: این بانک حدود 191 میلیون دلار از سال 1996 میلادی تاکنون برای اجرای حدود 20 طرح در تاجیکستان هزینه کرده است.


رییس جمهوری تاجیکستان نیز در این همایش خواستار مشارکت جدی بانک توسعه اسلامی به احداث خط آهن ایران ، افغانستان ، تاجیکستان و قرقیزستان شد و گفت : با احداث این خط آهن ارتباط خاورمیانه با کشورهای منطقه آسیای مرکزی برقرار و به تبع آن زمینه توسعه بیشتر کشورهای منطقه نیز فراهم می شود.


امامعلی رحمان همچنین از بانک توسعه اسلامی خواست برای اجرای پروژه مشترک بین سه کشور فارسی زبان و مسلمان مبنی بر انتقال انرژی برق آبی از تاجیکستان به افغانستان و ایران حمایت جدی به عمل آورد.


وی با بیان اینکه بانک توسعه اسلامی در حل مشکلات کشورهای اسلامی نقشی کلیدی دارد، خواستار کمک ها و مساعدت های بیشتر این بانک به تاجیکستان شد.


'شمس الدین حسینی' وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران نیز در راس یک هیات در تاجیکستان حضور دارد و امروز در این همایش سخنرانی خواهد کرد.


بانک توسعه اسلامی با عضویت بیش از 50 کشور اسلامی در 18 دسامبر سال 1973 در اولین نشست کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در شهر جده عربستان سعودی تاسیس و فعالیت آن از سال 1975 شروع شد.


سرمایه بانک اسلامی با کمک کشورهای موسس شامل ایران ، عربستان سعودی، سودان، ليبی ، کویت ، امارات متحده عربی ، ترکیه ، مصر و پاکستان تامین شده است.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۳۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP