وزیر اقتصاد :هدفمندی یارانه ها ،برتری پذیرش اجتماعی بر ریاضت اقتصادی را نشان داد

وزیر اقتصاد :هدفمندی یارانه ها ،برتری پذیرش اجتماعی بر ریاضت اقتصادی را نشان داد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا،وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در جمع مدیران بانک توسعه اسلامی در تاجیکستان گفت: درس بزرگی که از هدفمندی یارانه ها در ایران گرفتیم این است که چنین برنامه بزرگ اصلاحی از مسیر 'پذیرش اجتماعی' موفق می شود و این رویکرد بی تردید بر شیوه 'ریاضت اقتصادی'برتری دارد.

 


سید'شمس الدین حسینی' در سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده صرفه جویی های ناشی از هدفمند سازی یارانه ها در کشور ما طی دو سال حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۰ اولین مرحله سیاست هدفمندی یارانه ها در بخش غذا و انرژی با موفقیت اجرا شد و اصلاح قیمت کالاها، خدمات مشمول یارانه و باز توزیع منابع حاصل از آن به صورت پرداخت مستقیم به خانوارها رویکرد اصلی این سیاست بود.

 

حسینی اظهار داشت: این سیاست که با اعمال قیمت تبعیضی و ارزانتر انرژی برای بنگاههای تولیدی دنبال می شود صرفه جویی عظیم ارزی و مالی و اقتصادی به همراه داشته است.

 

وی افزود: تراز تجاری انرژی ایران در بخشهای فرآورده های نفتی، برق و گاز متحول شدند و ایران علاوه بر صادرات نفت خام به صادرکننده خالص موارد یاد شده تبدیل شد.


***
توزیع ثروت در میان مردم بهتر شده است


وی گفت: ضریب جینی (شاخص اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم) در مناطق شهری بعد از دو سال از اجرای این سیاست از ۳۶۸/۰ درصد به ۳۴۳/۰ درصد کاهش یافت و در مناطق روستایی از حدود چهار دهم به حدود سه دهم درصد رسید.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز خانوارهای ایرانی متقاضی دریافت یارانه از پرداختهای نقدی که ماهیانه به حسابهای بانکی آنها به صورت الکترونیکی پرداخت می شود بهره مند هستند و حجم سرشاری از منابع مالی در اقصی نقاط کشور و شهرهای کوچک و متوسط توزیع و سبب تحرک و شکوفایی اقتصاد این مناطق شده است.

 

حسینی اظهار داشت : قانون اصلاح گمرکی بیش از یکسال است که تصویب شده است و برنامه مدرناسیون و تسهیل امور گمرکی و تجاری در ایران بسرعت دنبال می شود.

 

وی با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون مالیاتها نیز در مرحله رسیدگی در مجلس قرار دارد، افزود: رفع تبعیض بین بخشهای عمومی خصوصی هدفمندی معافیتها، گسترش پایه و پوشش مالیاتی تسهیل و مدرن سازی فرایندها تشویق و حمایت از سرمایه گذاری اعم از جایگزین و جدید ازجمله محورهای لایحه اصلاح مالیاتی است.

***
ایران رتبه هفدهم تولید ناخالص ملی جهان را دارد


وی با ارائه گزارشی از وضعیت اقتصاد ایران، گفت: ایران با برخورداری از وضعیت جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کم نظیر و تولید ناخالص بیش از یکهزار میلیارد دلار بر حسب معیار برابر قدرت خرید (ppp) رتبه هفدهم جهان را به خود اختصاص داده است.

 

حسینی تصریح کرد: ایران با دارا بودن ذخائر معدنی غنی و پر ارزش نفت و گاز بالاترین ذخایر انرژی را دارا بوده و از این نظر مستعد سرمایه گذاری است.

 

وی افزود: بر اساس گزارش آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل ) ما موفق شدیم حدود ۹/۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی را در سال ۲۰۱۲ جذب کنیم که نسبت به سال قبل از آن ۱۷ درصد رشد داشته است.


وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: به دلیل پیشرفتهای علمی ایران در علوم نوین از جمله نانوتکنولوژی، هوا و فضا، علوم صلح آمیز هسته ای و صنایع پیشرفته ایران به عنوان یک قطب علمی و اقتصادی در منطقه شناخته شده است.

 

حسینی افزود: شاخص های امید به زندگی، بهداشتی، باسوادی و میزان درآمد سرانه در ایران روند رو به رشدی داشته و در شاخصهای جهانی ایران به عنوان کشوری با توسعه انسانی بالا طبقه بندی شده است.

***
ایران برنامه عظیم خصوصی سازی را در دست اجرا دارد


وی گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ایران یک برنامه عظیم خصوصی سازی را در دست اجرا دارد و بر همین اساس ۶۰۰ بنگاه بزرگ و متوسط و کوچک به بخش غیردولتی واگذار شدند

.

حسینی گفت: به ۶۰ درصد مردم کشور که جزو دهک های پایین درآمدی بوده اند سهام با شرایط مناسب واگذار شده است و در پروژه سهام عدالت هم توزیع عادلانه ثروت انجام و هم طعم مردمی سازی به برنامه خصوصی سازی داده شد.

 

وزیر اقتصاد ایران تصریح کرد: در راستای تکمیل این سیاست برنامه تحول اقتصادی در محورهای مهمی نظیر یارانه ها، گمرک، مالیات و بانکداری هم در دست اجراست.


***
مناسبات اقتصادی کشورهای اسلامی عاقلانه است


وی در باره بانک توسعه اسلامی رشد گفت: گسترش شراکت و مناسبات اقتصادی اعم از تجاری مالی و سرمایه گذاری درون کشورهای اسلامی یک رویکرد اصولی و عاقلانه است.

حسینی اضافه کرد: اولویت دهی این بانک به بخش های زیربنایی و کشورهای کمتر توسعه یافته ، گویای سیاست های فقرزدایانه و توسعه گرایانه بانک توسعه اسلامی در کشورهای عضو است.


***
پیشنهادهای ایران به بانک توسعه اسلامی

وزیر اقتصاد و دارایی ایران به بانک توسعه اسلامی پیشنهاد کرد که موضوع تامین مالی مشترک و سندیکایی در اولویت همکاری های بانک با تمامی کشورهای عضو قرار گرفته و در همین راستا صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن بیش از ۵۰میلیارد دلار آمادگی همکاری با بانک توسعه اسلامی را دارد.


بانک توسعه اسلامی با عضویت بیش از ۵۰ کشور اسلامی در ۱۸ دسامبر سال ۱۹۷۳ در اولین نشست کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در شهر جده عربستان سعودی تاسیس و فعالیت آن از سال ۱۹۷۵ شروع شد.


سرمایه بانک اسلامی با کمک کشورهای موسس شامل ایران ، عربستان سعودی، سودان، لیبی ، کویت ، امارات متحده عربی ، ترکیه ، مصر و پاکستان تامین شده است.

 

سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان که از شنبه این هفته آغاز شده است تا فردا چهارشنبه برپاست.
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۳۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP