اجلاس بانک توسعه اسلامی با 31 مصوبه در تاجیکستان به کار خود خاتمه داد

اجلاس بانک توسعه اسلامی با 31 مصوبه در تاجیکستان به کار خود خاتمه داد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایرنا ،سی و هشتمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی با تصویب ۱۶ طرح در قالب ۳۱ مصوبه وامضای پنج تفاهم نامه در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان عصر روز چهارشنبه به کار خود پایان داد.

این طرح ها و یادداشت تفاهم بین بانک توسعه اسلامی ، نهادهای زیر مجموعه این بانک و کشورهای تاجیکستان ، چاد ، سودان ، سنگال ، سیرالئون ، موزامبیک ، زامبیان ، گینه ، افغانستان ، اوگاندا ، کوزوو و چاد در زمینه های حمل و نقل ، بهداشتی ، آموزش و پررش و تامین مواد غذایی به امضا رسید.


در این نشست افزایش سرمایه بانک از ۳۰ میلیارد دینار اسلامی به ۱۰۰ میلیارد دینار مورد موافقت بیش از ۵۰ کشور عضو این بانک قرار گرفت.


پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح انتقال آب، انرژی و ساخت راه ارتباطی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و تاجیکستان بعد از امکانسنجی و ارائه طرح اولیه از دیگر مصوبات این اجلاس بود.


اختصاص دو درصد از درآمد خالص بانک به بورسیه تحصیلی دانش آموزان کشورهای عضو هم از مصوبات مهمی بود که در این اجلاس به تصویب رسید.


شرکت کنندگان در این اجلاس با تصویب دو مصوبه در خصوص پذیرش بانک توسعه صادرات به عنوان عضو هیات مدیره شرکت اسلامی بین المللی و همکاری کشورهای عضو با صندوق توسعه ملی ایران در خصوص اجرای طرحهای عمرانی بر نقش جمهوری اسلامی ایران در مناسبات اقتصادی تاکید کردند.


در سی و هشتمین اجلاس مدیران اجرایی بانک توسعه اسلامی که از روز شنبه تا امروز چهارشنبه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان ادامه داشت ۵۶ کشور عضو و ۶۸ سازمان بین المللی حضور داشتند.


شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی ، علی اصغر ابوالحسنی معاون بانک مرکزی و بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری به همراه یک هیات اقتصادی عالیرتبه از جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس شرکت کردند.


معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی به خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای عضویت در بانک توسعه اسلامی تاکنون شش میلیارد دلار طرح مصوب با همکاری با این بانک داشته است.


علیشیری افزود: جمهوری اسلامی ایران و بانک توسعه اسلامی سال گذشته نیز ۵۲۰ میلیون دلار طرح مصوب داشتند.


در این نشست موافقت شد که سال آینده سی و نهمین اجلاس مدیران اجرایی بانک توسعه اسلامی سال آینده در عربستان برگزار شود.


به گزارش ایرنا رئیس بانک توسعه اسلامی در نشستی مطبوعاتی بعد از پایان این اجلاس گفت: این بانک برای توسعه و گسترش همکاری ها با جمهوری های آسیای میانه توجه بیشتری خواهد کرد.


احمد محمدعلی افزود: ما درصدد هستیم که بانکداری اسلامی را در این کشورها که ۷۴ سال تحت سیطره نظام کمونیست بودند رونق دهیم و آنها را با نظام بانکداری اسلامی نزدیکتر کنیم.


وی گفت: این بانک همچنین در بازسازی و رشد و توسعه افغانستان نیز کمک خواهد کرد و در طرح راه آهن ایران ، افغانستان ، تاجیکستان و قرقیزستان نیز مشارکت مالی لازم را به عمل خواهیم آورد.


بانک توسعه اسلامی با عضویت ۵۷ کشور اسلامی در ۱۸ دسامبر سال ۱۹۷۳ در اولین نشست کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در شهر جده عربستان سعودی تاسیس و فعالیت آن از سال ۱۹۷۵ شروع شد.


سرمایه بانک اسلامی با کمک کشورهای موسس شامل ایران ، عربستان سعودی، سودان، لیبی ، کویت ، امارات متحده عربی ، ترکیه ، مصر و پاکستان تامین شده است.

۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۵۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP