وزیر اقتصاد : عبور صادرات غیرنفتی از مرز 41 میلیارد دلار/رشد 47 درصدی شاخص کل بازار سرمایه

وزیر اقتصاد : عبور صادرات غیرنفتی از مرز 41 میلیارد دلار/رشد 47 درصدی شاخص کل بازار سرمایه
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایرنا ، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: صادرات غیرنفتی در سال گذشته با احتساب میعانات گازی به 41.3 میلیارد دلار رسید.


 
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، 'سید شمس الدین حسینی' روز یکشنبه در همایش سیاست های پولی و ارزی درخصوص اقتصاد جهانی افزود: به دنبال تکانه های ارزی رقابت مندی و صادرات محصولات کشاورزی، معدنی، خدماتی، گردشگری و صنایع غیروابسته به واردات افزایش یافت.
وی اظهارکرد: واردات کل به رقم افزایش واردات کالاهای اساسی برای تقویت ذخایر مربوط کاهش یافت و سبب شد که سرانجام در مقابل 53 میلیارد دلار واردات (که 9 میلیارد دلار کمتر از واردات سال 90 بود) صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی به 41.3میلیارد دلار برسد.
حسینی تصریح کرد: کسری صادرات غیرنفتی با واردات کل از بیش از 18 میلیارد دلار در سال 90 به 12.3 میلیارد دلار در سال 91 تقلیل یافت که این امر یک بهبود در تراز تجاری محسوب می شود.
وی ادامه داد: در این راستا کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی خاص جزء گروه یک و دو اولویت های وارداتی قرار گرفتند و مقرر شد با همان نرخ ارز محاسباتی بودجه توسط بانک مرکزی تامین شود.
به گفته وی، دسته دوم اولویت های وارداتی گروه کالاهای سه تا 9، به تدریج تحت پوشش مرکز مبادله ارزی با محوریت بانک مرکزی قرار گرفتند.

** ابعاد تحریم ها
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سال های اخیر موج تحریم ها از علم و فناوری، انرژی، محدودیت سرمایه گذاری خارجی و تحریم بانکی پیوست خورده بود، به طوری که بانک ها، بیمه ها، نقل و انتقال پول و فلزات به تحریم ها اضافه شد و موج تحریم ها فراتر از قطعنامه های سازمان ملل افزایش یافته است.
حسینی با بیان اینکه با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در جنگ اقتصادی باید برنامه ریزی جامعی داشته باشیم.
گفت: بنابراین تحلیل اقتصاد ایران، تدوین، تدبیر و اداره امور اقتصادی کشور باید با درک این واقعیت همراه باشد.

** تحلیل اقتصاد کلان
وزیر اقتصاد گفت: اگرچه بودجه عمومی سال 91 حدود 144 هزار میلیارد تومان پیش بینی یا مصوب شد اما بلافاصله پس از ابلاغ، کار مشترکی به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و وزارت اقتصاد از سوی رییس جمهوری سپرده شد.
وی افزود: با توجه به روند عملکرد ماه های پایانی سال 90 و ماه های آغازین سال 91 تصویر واقعی تر برای سال مالی ترسیم و چارچوب اختصاصی و اجرای بودجه 91 ارایه شد.

** بخش پولی و ارزی
حسینی با اشاره به اینکه تحریم از چند مسیر در عرضه ارز اثر گذاشت ، اظهارکرد: کاهش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و میعانات سبب کاهش عرضه ارز شد و این امر به دنبال محدودیت در نقل وانتقال تبدیل و تاخیر در وصول درآمدهای نفتی شد.
وی ادامه داد: البته در حوزه صادرات غیر نفتی در مجموع با رشد 20 درصدی مواجه شدیم و هرچند با کندی در چرخه ورود آن با چرخه تجاری روبرو بودیم ، اما فشار کاهش درآمدهای نفتی تعدیل شد.

** بخش پولی
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی از مشکلاتی که در سال گذشته با آن مواجه بوده ایم تاخیر در تسویه حساب تنخواه گردان خزانه بود همین امر به مثابه یک مولفه برای افزایش بدهی پایه پولی عمل می کرد.
وی اضافه کرد: در کنار امر فوق دشواری تامین و ذخیره سازی کالاهای اساسی توسط بخش خصوصی، تخصیص سرمایه در گردش به شرکت های دولتی برای واردات، تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را سبب شد، که منجر به افزایش پایه پولی شد.

** تصویری از بخش های تولیدی
حسینی تصریح کرد: در حوزه نفت خام به دلیل کاهش اجباری صادرات با وجود ظرفیت فنی تولید با کاهش حدود یک میلیون بشکه در روز مواجه شدیم اما در بخش میعانات گازی تولید عملی افزایش یافته است.
وی ادامه داد: تولید گاز طبیعی در سال 91 افزایش داشت و در کل تراز صادرات و واردات گاز مثبت شد.
وزیر اقتصاد افزود: اثرات تحریم در بخش صنعت نامتقارن و بسته به ساختار ارز آوری خالص آنها متفاوت بوده است.
وی گفت: رشد مصرف برق در صنعت در سال 91 به میزان 9 درصد در مقایسه با مصرف برق در سال 90 است.
حسینی به بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: در زیر بخش های کشاورزی اکثر محصولات زراعی، باغی و دامی و شیلات با رشد مواجه بوده اند به طوری که این بخش به خوبی از نوسانات ارزی سود برده است.
وزیر اقتصاد اظهارکرد: حجم مصرف برق در بخش کشاورزی 5 درصد رشد را نشان می دهد و در کل برآورد بخش کشاورزی مثبت است.
وی در باره گمرک نیز گفت: براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی آمار سفرهای خارجی ایرانیان از 21.7 میلیون نفر در سال 90 با 3.4 میلیون نفر کاهش به 18.3 میلیون نفر رسیده است.
حسینی درباره بازار سرمایه تصریح کرد: مستقل از رشد 47 درصدی شاخص کل، شاخص صنعت 59 درصد در سال 91 نسبت به سال 90 رشد داشته است.
وی با اشاره به شاخص های کلان اقتصادی، اجتماعی گفت: با وجود افزایش 0.8 درصدی نرخ مشارکت در بازار کار که به 37.7 درصد در سال 91 رسیده است نرخ بیکاری با کاهش اندک به 12.2 درصد رسید.
وی با اشاره به حوزه تورم گفت: سال 90 و شهریورماه و ماه های شروع پاییز 91، به دنبال نوسانات ارزی در ماه های نزدیک آنها حادث شده است ضمن این که تجربه تاریخی اقتصاد ایران حکایت از آن دارد که هرگاه تکانه های ارزی با رشد بالای نقدینگی همراه شود تورم در سطح بالاتری از روند مزمن و ساختاری آن در اقتصاد ایران بروز می کند.
حسینی، همچنین در خصوص توزریع درآمد و سیاست های حمایتی گفت: ضریب جینی در مناطق شهری در سال 89 قبل از اجرای هدفمند سازی یارانه ها حدود 40 درصد بود که با اجرای این سیاست در سال 90 به 36 درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: این رقم در سال 91، با اندکی افزایش به 36.3 درصد رسید که همچنان پایین تر از سال های اجرای قانون هدفمندی یارانه های بوده است.

** روند کند رشد اقتصاد جهانی طی سالهای 2012 و 2013
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: رشد اقتصادی در سال های 2012 و 2013 میلادی روند کند را ادامه داد و براساس نتایج صندوق بین المللی پول این میزان برای سال های یاد شده 3.2 و 3.3 درصد و براساس گزارش بانک جهانی برای همان سالها 2.3 و 2.4 درصد بوده است.
حسینی افزود: بهترین عملکرد برای شرکای اقتصادی همچون چین 8.2 درصد و هند 5.7 درصد و بدترین وضعیت عملکرد در سال 2013 برای کشورهای ناحیه یورو بوده است .
وی ادامه داد: نرخ تورم در امریکا 2.1 درصد، در اروپا 2.5 درصد، در چین کمی بالاتر از 3 درصد و هند 11 درصد بوده است.
حسینی درخصوص بیکاری در کشورهای آمریکا و اروپا برای 2013 میلادی اظهارکرد: این میزان در امریکا 7.3 درصد و برای اروپا 12.3 درصد بوده است.
وی همچنین در باره پیش بینی رشد تجارت جهانی گفت: این میزان از 2.5 درصد به 6.3 درصد افزایش می یابد.
وزیر اقتصاد ادامه داد: در صورتی که رشد اقتصادی تحقق یابد میزان تولید نفت به 89 میلیون و 600 هزار بشکه برسد و برای بازار نفت کاهش 5 دلاری قیمت برای هر بشکه پیش بینی شده است.
حسینی درمورد نفت برنت شمال گفت: پیش بینی شده بود قیمت هر بشکه نفت از 109 به 115 دلار افزایش یابد همچنین برآورد می شود، رشد آرام تقاضای نفت و قیمت ها برای غذا در جهان کاهش یابد.
حسینی، در پایان توصیه های کلی درخصوص سیاست های پولی وارزی ارایه داد این توصیه ها شامل تقویت دیپلماسی سیاسی، حقوقی، اقتصادی در مقابله با تحریم ها اتخاذ سیاست های اقتصادی با هدف کاهش عدم تعادل ها و ایجاد ثبات در حوزه های ارزی مالی دولت، تداوم اصلاحات ساختاری، شفافیت و افزایش اطلاعات اقتصادی و حذف رانت و در نهایت اقدامات جبرانی برای اقتشار آسیب پذیر در چارچوب قانون هدفمندی یارانه ها است .
۶ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۰۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP